Log In
Logout Log In
  Search

Ukrayna'da yeni uygulama, ihtilafların mahkemesiz çözülmesini öngören arabluculuk yasası kabul edildi

17 Kasım 2021

Comments

Off
 Kasım 17, 2021
 Off

Ukrayna Parlamentosu Verkhovna Rada, taraflar arasındaki anlaşmazlığın, bir arabulucu yardımıyla, mahkeme olmaksızın, müzakereler yoluyla çözülmesini sağlayan yasal düzenlemeyi kabul etti.

İkinci oylama da gerekli desteği alan düzenleme, 302 milletvekilinin kabul oyu ile parlamentodan geçti.

Kanun, taraflar arasındaki bir anlaşmazlığın arabulucu yardımıyla , müzakereler yoluyla, mahkeme dışı çözümlenmesini içeren arabuluculuk prosedürünün yürütülmesini öngörüyor.

Söz konusu düzenleme, medeni hukuk, aile, iş, ekonomik, idari hukuk ilişkilerinde ortaya çıkan her türlü uyuşmazlıkta ve cezai takibatlarda mağdur ile şüpheli, sanık ve diğer tarafları uzlaştırmayı hedefliyor.
Arabuluculuğa katılmayan üçüncü kişilerin, haklarını ve meşru menfaatlerini etkileyebilecek uyuşmazlıklar ile, kanunda belirtilen diğer bazı durumlarda arabuluculuk kullanılamıyor.
Aile içi uyuşmazlıklarda, çocuğun hak ve menfaatlerini etkilemiyorsa veya çocuğun menfaatini dikkate alıyorsa arabuluculuk kabul edilebiliyor.
Arabuluculuk, hem mahkemeye gitmeden önce hem de mahkeme işlemleri sırasında veya bir mahkeme kararının infazı sırasında devreye girebiliyor.
https://www.pravda.com.ua/news/2021/11/16/7314177/

Comments are closed.