Log In
Logout Log In
  Search

TUSİB Online Forum'da yer aldı: “Ukrayna-Türkiye yeni fırsatlar ve işbirliği "

21 Ağustos 2020

Comments

Off
 Ağustos 21, 2020
 Off
Category TUSİB Haberleri

Türkiye Ukrayna Sanayiciler ve İşadamları Birliği (TUSİB); DEİK (Türkiye Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) ve Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası (UCCI)  tarafından düzenlenen foruma katıldı.

Ukrayna ve Türkiye’den yetkililerin hazır bulundukları forumun moderatörlüğünü, Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Valeriy Korol yürüttü.

Ukrayna ve Türkiye arasındaki işbirliğinin her geçen gün güçlendiğini ifade eden Korol, ilişkilerin yürütülmesinin önemine değindi.

Forumda söz alan DEİK Türkiye Ukrayna İş Konseyi Başkanı Ruşen Çetin, iş konseyinin üyelerini tanıttı.Türkiye Ukrayna İş Konseyi’nin 25 Nisan 1991’den bu yana çalıştığını ifade eden Çetin, iki ülke arasında STA’ın en kısa zaman imzalamasının önemine değindi.

Forumda bir konuşma yapan UCCI Başkanı Gennady Çijikov ise, Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası’nın faaliyetlerinden kısaca bahsettiği konuşmasında, Türkiye’nin Ukrayna’nın önde gelen ekonomik partnerlerinden biri olduğunu söyledi.

Konuşmasında küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) önemine değinen Çijikov, büyük ölçekli şirketlerin bugün başarılı bir şekilde faaliyetlerine devam ettiklerini, KOBİ’lere daha fazla önem verilmesi gerektiğini ifade etti.

DEİK Başkanı Nail Olpak ise yaptığı konuşmada, pandemi nedeniyle forumların online gerçekleştirilmek zorunda kalındığını belirttiği konuşmasında, STA’nın en kısa süre içinde imzalanmasını, bu çerçevede iki ülke arasındaki ticarette ithalat ve ihracat dengesinin sağlanmasını umduğunu ifade etti.

Forumda bir konuşma yapan Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha ise, Ukrayna ve Türkiye arasındaki işbirliği olanaklarına değindi.

İki ülkenin birbirini takibi değil, aksine tamamlayıcısı olduklarını ifade eden Sybiha, covid — 19 pandemizi sürecinde ilişkilerin devam ettiğini, uçuşların ve karşılıklı ziyaretlerin tekrar başladığını belirtti. Sybiha bu durumun, iki ülke arasındaki ortaklığını öneminin bir göstergesi olduğunun altını çizdi.

Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha,  Ukrayna’daki Türk yatırımcılar için amiral gemisi olarak, altyapı projeleri (24.000 km yol, 15 havalimanı, 5 liman çalışacak), tarım endüstrisi, enerji sektörünü sıraladı.

Türkiye’nin, Kamu — Özel Sektörü Ortaklığında çok değerli deneyime sahip olduğunu ifade eden Büyükelçi,  Ukrayna’nın bu deneyimi göz önünde bulundurarak yasal düzenlemeler yaptığını hatırlattı.

Pandemi transit geçiş konusunda iki ülke arasında, geliştirilmesi gereken noktalar olduğunu gösterdiğini ifade eden Sybiha, ‘Türk üretiminin Ukrayna’ya yerleştirilmesi ve Ukrayna üretiminin Türkiye’de yapılması, üçüncü ülkelerle başarı ile çalışmak içi bize olanak sağlayacaktır.’ ifadelerini kullandı. Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha, konuşmasında devlet desteği ve kredilendirmenin de önemine değindi.

Ukrayna-Türkiye Komisyonu toplantısının Eylül ayında yapılmasının planlandığını ifade eden Büyükelçi,  Türkiye ile vergi konusunda  1000’den fazla  pozisyon üzerinde anlaşmaya varılmasının beklendiğini söyledi.

Hem Ukrayna’daki Türk iş dünyası hem de Türkiye’deki Ukrayna iş dünyası için için fırsat pencerelerinin açılmakta olduğunu kaydeden Büyükelçi; gereken tüm koşulların sağlandığını, geride sadece STA imzalaması ve birlikte büyümenin kaldığını ifade etti.

Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere ise , Türkiye’nin zirvesinin Ukrayna ziyaretlerini sürdürdüğünü belirterek, “Pandemi Türkiye-Ukrayna ilişkilerini durdurmak bir yana yavaşlatmayı bile başaramadı.” değerlendirmesini yaptı.

Güldere konuşmasına şöyle devam etti:

‘İş adamlarımız toplantılar yapıyor ve yeni yatırım fırsatlarını tartışıyor. Ticaretimiz 6 aydır, herşeye rağmen arttı. İşbirliği yaptığımız ve iş birliği yapmayı planladığımız birçok alanımız var. Ticarette 10 milyar dolarlık hedefimiz ve bir şifresiz ticaret anlaşmasının imzalanması, bunu başarmaya büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Büyükelçi Güldere, hem Ukrayna’dan Türkiye’ye hem de Türkiye’den yatırımların büyümesine olan inancını dile getirdiği konuşmasında Büyükelçiliğin, işadamlarına destek ve yardım için 7/24 açık olduğunu vurguladı.

UkraineInvest başkanı Serhiy Tsivkach ise ajansın çalışmaları, yatırımcıları destekleme programları ve özelleştirilecek 100’den fazla kurumun yer aldığı bir ‘Yatırım Atlası 20’nin’ oluşturulması konuları hakkında konuştu.

Yatırımcıları, Ukrayna özelleştirme programları çerçevesinde işbirliğine davet eden Tsivkach, Ukrayna’daki Türk yatırımlarının yaklaşık 3 milyar olduğunu, ana alanların -% 34 emlak, toptan ticaret -% 20, işleme -% 15 olduğunu ifade etti.

Ukrayna’da 600’den fazla Türk şirketinin faaliyet gösterdiğini hatırlatan  Serhiy Tsivkach en büyük yatırımcılardan birinin, telekom sektöründeki üç liderden biri olan lifecell olduğunu söyledi.

Tsivkach, konuşmasına ‘. Evet, sorunlar var ama biz bunları çözmeye hazırız. Ajansın ana misyonu, Ukrayna’daki yatırımcılara tüm seviyelerde destek vermektir. Biz buna hazırız’ ifadelerini kullandı.

Ukrayna Ekonomik Kalkınma, Ticaret ve Tarım Bakan Yardımcısı Taras Kachka ise yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki işbirliği potansiyelinin tam olarak ortaya çıkmadığını kaydetti.

Ukrayna ile Türkiye arasında STA imzalanmasının işbirliğinin genişletirilmesine, derinleştirilmesine ve güçlenirilmesine olanak sağlayacağını ifade eden Bakan Yardımcısı, ‘her iki taraf için de kısıtlama olmaksızın serbestçe ticaret yapabilmek çok önemlidir. Ticarette ithalat-ihracat dengesini bulmak ve şirketler arasında müzakereye devam etmek, her iki ülke hükümetlerinin alımlarına erişimin sağlanması, tüccarlara ve ticaret altyapısına erişimin sürdürülebilir olması önemlidir’ ifadelerini kullandı.

Türkiye Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur ise konuşmasında, Ukrayna ve Türkiye cumhurbaşkanlarının 10 milyar dolar olarak belirlediği hedefe ulaşmak için; ülkeler arasında sürekli olarak çalışma yapıldığını söyledi.

Bakan Yardımcısı, iki ülkenin rekabet etmediğini, gerçek birer ortak olduklarını hatırlattı ye ‘birlikte üçüncü ülkelerle stratejik olarak çalışabiliriz.’ifadelerini kullandı.

Her zaman müzakerelere ve Ukraynalı ithalatçıya zorluklarında yardımcı olmaya açık olduklarının altını çizen Bakan Yardımcısı Batur, ’10 milyar dolarlık ortak hedef için her konuda yardımcı olmaya hazırız ve bu yardım iki taraflı olmalıdır.’ dedi.

Batur konuşmasında, Türkiye’ye ithal edilen bazı mallara uygulanan vergilerin artmasıyla ilgili duruma ilişkin bilgilendirmede bulundu.

Konunun, diğer birçok ülkedeki gibi, pandeminin neden olduğu zorunlu bir önlem, üreticileri ve ekonomileri korumayı hedefleyen bir uygulama olarak nitelendiren Bakan Yardımcısı, ‘birçok pozisyon için bu geçici bir uygulamadır. STA’nınn en erken imzalanması bu sorunu bir bütün olarak ortadan kaldıracaktır.’ ifadelerini kullandı.

Genel Kurulun ardından üç sektörde çalışma grubu toplantıları düzenlendi.

  • Tarım ve gıda endüstrisi
  • Enerji
  • Altyapı projeleri

Forumda, katılımcılar ayrıca potansiyel ortaklarla doğrudan görüşmeler yaptılar.

Comments are closed.