Log In
Logout Log In
  Search

TUSİB, Kırım Platformu Zirvesi'nde temsil edildi

25 Ağustos 2021

Comments

Off
 Ağustos 25, 2021
 Off

Türkiye Ukrayna Sanayiciler ve İşadamları Birliği (TUSİB), Kiev’de düzenlenen Kırım Platformu Zirvesi’nde temsil edildi.

46 ülkeden heyetlerin katıldığı toplantıya, TUSİB adına Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Güler katılım gösterdi.

Ukrayna yarımadasının işgaline ilişkin uluslararası kararların geliştirilmesi ve kabul edilmesinin merkezi olması amacıyla organize edilen Kırım Platformu Kiev’de yapıldı.

Zirveye AB üyeleri, ABD, Türkiye, Kanada, İzlanda, Gürcistan, Moldova, Kuzey Makedonya, Avustralya, Yeni Zelanda ve Japonya’nın da bulunduğu 46 ülkeden hükümet delegasyonları katıldı:

Kiev’deki zirveye Rusya dışında tüm AB ve NATO ülkeleri, tam G7 ülkeleri ve Normandiya formatındaki ülkeler de katılım gösterdiler.

Zirvede bir konuşma yapan Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyi “Bugün Kırım, dünyaca ünlü bir tatil beldesinden askeri bir üsse dönüştü. Rusya Federasyonu’nun Karadeniz bölgesindeki etkisini daha da genişletmek için bir sıçrama tahtası oldu.’ ifadelerini kullandı.

Volodymyr Zelenskyi, Kırım’ın insan hak ve özgürlüklerinin ağır ve sistematik olarak ihlal edildiği bir bölge haline geldiğini sözlerine ekledi.

Ülkelere çağrıda bulunan Devlet Başkanı, “Bugün itibariyle, aslında toprağımızın -Ukrayna yarımadasının- kurtuluşu için geri sayımı başlatıyoruz. 23 Ağustos 2021’in Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin ve Sivastopol şehrinin işgalinin başladığı gün olarak tarihe geçecektir. Kırım yarımadasının işgali Moskova’da başladı. Kiev’de ise Kırım’ın işgalden kurtuluşunu başlatacağız’ dedi.

Zirve, tüm katılımcılar tarafından onaylanan “Kırım Platformu” bildirisiyle sonuçlandı.

Crimea Platform. Declaration

  

 

Comments are closed.