Log In
Logout Log In
  Search

TUSİB ile Gostomel Belediyesi arasında işbirliği anlaşması imzalandı

20 Nisan 2021

Comments

Off
 Nisan 20, 2021
 Off

Türkiye Ukrayna Sanayiciler ve İşadamları Birliği (TUSİB) ile Kiev Bölgesi’ndeki Gostomel Belediyesi arasından işbirliği anlaşması imzaladı.

16 Nisan 2021’de gerçkleşen görüşmede, Gostomel Belediye Başkanı Yuriy Prilipko ve TUSİB Başkanı Zafer Özbay işbirliği anlaşması imzaladılar.

Söz konusu işbirliği, Türk girişimciler arasında Gostomel’in teşvik edilmesine ve yabancı yatırımı teşvik edecek önlemlerin uygulanmasında karşılıklı yardım ve ortak çalışmayı hedefliyor.

İşbirliği anlaşması ile ilgili açıklamalarda bulunan Gostomel Belediye Başkanı Yuriy Pripilko, en büyük hayallerinin Ukrayna’daki en iyi Birleşik Bölge Topluluğu’nu (OTG) oluşturmak olduğunu söyledi. Görev süresi boyunca 700 yeni istihdam yarattıklarını ifade eden Pripilko, hali hazırda 468 ekonomik kuruluşun başarı ile çalıştığını kaydetti.

Ekonomik Kalkınma departmanı başkanı Oleg Lyubimov ise, Antonov Havaalanı bölgesinde endüstriyel bir altyapı oluşturmak için çalıştıklarını,  Gostomel’in küçük bir İsviçre olma şansı olduğunu da belirtti.

Zafer Özbay ise, mutabakatın imzalanmasının Türkiye ve Ukrayna arasındaki iş imkanlarını geliştireceğini belirterek, yeni iş fikirlerinin uygulanması yoluyla, somut sonuçlara ulaşılmasına katkıda bulunacağını ve verimli işbirliğini derinleştireceğini ifade etti.

Özbay, toplantıda yabancı yatırımcı çekmek ve bölgenin yatırım iklimini iyileştirmek konularındaki görüşlerini paylaştı.

İmza töreninde; Gostomel yerel yönetim temsilcileri ile TUSİB yönetim kurulu üyeleri ve Türk iş adamları yer aldı.

Comments are closed.