Log In
Logout Log In
  Search

Türkiye-Ukrayna İş Forumu Kiev'de düzenlendi

26 Aralık 2019

Comments

Off
 Aralık 26, 2019
 Off

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası’nın işbirliğinde düzenlenen, “Türkiye – Ukrayna: Sınırları Aşan İş Birliği” başlıklı forumda Ukrayna’nın başkenti Kiev’de gerçekleşti.

TUSİB Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Özbay’ın konuşmacı olarak katıldığı forumda, Türkiye ile Ukrayna arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler ve yatırım fırsatları görüşüldü.

Forumda bir konuşma yapan Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yağmur Güldere Türkiye ile Ukrayna arasındaki stratejik ilişkilerin önemini vurgulayarak, “Birbirlerine güvenen, beraber büyüyen iki dost ülkeyiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın Ukrayna ziyaretiyle ilgili hazırlıklar devam ediyor. Serbest ticaret anlaşması (STA) müzakereleri için 2020 yılı başında iki ülkenin müzakere heyetlerinin bir araya gelmeleri bekleniyor. STA konusunda çekinen sektörler var. Bu konuda haklılar. Sayın Devlet Başkanı Zelenski’nin Türkiye ziyaretinde söylediği ‘kazan-kazan’ mantığına uygun bir anlaşma çıkarılacağına inanıyorum” diye konuştu.

Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Gennady Çijikov,  DEİK Türk Ukrayna İş Konseyi Başkanı Rasim Bekmezci ve TUİD Yönetim Kurulu Başkanı Burak Pehlivan’ın da birer konuşma yaptıkları forumda söz alan, Türkiye Ukrayna Sanayiciler ve İşadamları Birliği (TUSİB) Başkanı Zafer Özbay Ukrayna’da iş yapmayı planlayan şirketlere tavsiyelerde bulunarak “Ukrayna’da mutlaka profesyonel destek alın, ülke pazarına gözünüz kapalı girmeyin, adımlarınızı sağlam atın” diye konuştu.

Özbay, Ukrayna pazarının önemli fırsatlar barındırdığına dikkati çekerken, pazarın risklerine de vurgu yaptı.

 

 

Comments are closed.