Log In
Logout Log In
  Search

Sektörün içinden; ”30 yıla yakın tecrübe, ‘simge projelerde’ Türk ürünleri”

1 Kasım 2021

Comments

Off
 Kasım 1, 2021
 Off

TUSİB üyesi SEP Company bu sene 28’inci kuruluş yıldönümünü kutluyor.

Faaliyetlerine Odesa şehrinde başlayan ve bugün ülkenin bir çok gözde projesinde Türk malı ürünlerin kullanılmasının yolunu açan SEP Company, sektörünün tanınmış kuruluşları arasında yer alıyor.

Bir başarı hikayesi olarak da adlandırılabilecek şirketin Ukrayna’daki büyümesini, işadamı Sezai Parlak ile konuştuk.

Merhaba Sezai Bey, Ukrayna’daki Türk toplumunun tanınmış iş insanlarından birisiniz. SEP Company, aralarında Ocean Plaza ve Respublika alışveriş merkezleri, Kiev’deki elit konut projeleri ve ofis merkezlerinde kullanılan karoları ile de tanınıyor.

Ukrayna’daki ticari faaliyetlerinize ne zaman başladınız?

Şirketimiz SEP Company’i yaklaşık 28 sene önce Odesa şehrinde kurduk. O yıllarda Ukrayna’da inşaat sektörü şu andaki gibi hızlı gelişmiyordu.

Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını kazanmış Ukrayna, bir yandan yeniliğe hazır gibi görünüyor, ancak öte yandan tutucu yapısı ile zorlu bir pazar olduğunu hissettiriyordu.

Biz öncelikle, kaliteli Türk ürünlerini son kullanıcı ile buluşturmaya yönelik çalışmalara başladık. Kolay olmayan bir süreçti. Ancak önyargıları hem ürün kalitemiz hem de güvenilir servisimiz ile kısa sürede yıktı.

Küçük bir kadro ile başladığımız işimizde, bugün Ukrayna’nın en tanınmış seramik şirketlerinden biri haline geldik.

Ürünlerinizi, başta Kiev olmak üzere, bir çok şehirdeki simge projelerde görüyoruz. Bu kadar zorlu bir pazarda, bunu başarmanızın sırrı ne oldu?

Evet, pazar oldukça zorlu ve her geçen gün daha da zorlu bir hal alıyor. Bizim sırrımız ürünlerimizin kalitesinin A+ kategorisinde olması ve kalitede sürekliliği sağlamamız.

Bugün Ocean Plaza, KAN Development’in konut projeleri, otel projeleri, tamamlanınca Avrupa’nın en büyük AVM’si olacak olan Respublica, SEP Company ile işbirliği yapıyor.

Seranit markamızı, bu projeler dışında, başkenti gözde konut projeleri Obolon rezidans, Peçerski lipki, Feofania, Park Gruşevski de bulunan rezidans projesi ile Julian Havaalanı’nda da görebilirsiniz.

”Türk ürünlerini, simge projelerde görmek, bizim için gerçekten gurur verici”

Bu başarının, bizlere yeni projelere katılmanın yolunu açmanın ötesinde, Türk girişimcilere hem moral hem de küçümsenmeyecek derecede destek oluyor.

Ukrayna pazarında bugün, dünyanın hemene yer yerinden seramik ürünleri görebilirsiniz. Çin’in yanı sıra, Avrupa Birliği ülkeleri pazarda olukça etkililer. Ayrıca, Ukrayna’nın da kendi üretimi seramik ürünleri var. Bunlar da fiyat açısından güçlü olan işletmeler. Ancak bizim avantajımız, ürünlerimizin kalitesi.

Elit projelerde, iş verenler ürün kalitesine önem veriyorlar. Bu kaliteyi ve kalitede sürekliliği sağlayan şirketlerin, böyle projelerde şansı oluyor. Bizim 30 yıla varan tecrübemiz ve yer aldığımız projelerimiz, Türk şirketlerinin de önünü açıyor.

Öyle ki SEP Company ile kaliteli Türk ürünlerini tanıyan inşaat şirketleri, başka Türk şirketlerini de projelerinde görmeye hazır hale geliyorlar.

Peki ürünleriniz sadece A plus segmentte mi satılıyor?

Hayır, farklı segmentlerde ürünlerimiz de bulunuyor.

Bazı projelerde, finansmana bağlı olarak, alınacak ürünlerin sınıfları da değişebiliyor. SEP Company olarak, tüm segmentlerde ürün tedariği sağlayabiliyoruz.

Kiev’deki showroom’umuzda, Ukraynalı yatırımıclara ürün tanıtımlarımızı yapıyoruz. Depomuzdan da hemen yüklemesini gerçekleştiyoruz.

Bazı projeler için getirdiğimiz A kalite ürünleri, depomuzda farklı projeler için uygun fiyatlarla piyasaya sunuyoruz.

İnşaat sektörünün içinde bulunduğu durumu nasıl yorumlamak istersiniz?

Ukrayna’nın içinden geçtiği tüm krizlere şahit olduk. Son olarak 2014’te başlayan acı süreç bizleri de olumsuz etkiledi. İki sene önce hayatımıza giren Covid-19 ise gerçekten sektöre tam anlamı ile darbe vurdu.

Ancak, son bir yıldır gözlemlediğimiz kadarıyla, piyasada ciddi bir toparlanma yaşanıyor. Ve bu toparlanma bankaların önemli bir desteği olmadan ve mortgage süreci başlamadan yaşanıyor. Bu gerçekten önemli bir gösterge.

Bunda büyük şehirler göçün ve bir çok sovyet yapısının artık eskimesinin de etkisi büyük.

Bizim düşüncemiz, önümüzdeki aylarda bankalar aracılığı ile uzun dönemli düşük faizli kredilendirmenin başlayabileceği yönünde. Bu beklenti piyasaya daha büyük bir hareket getirecektir.

Peki bir yabancı yatırımcı olarak Ukrayna’nın yatırım iklimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ukrayna hızla batıya entegre olan bir ülke. Sadece ekonomik olarak değil, sosyal ve kültürel olarak da hızla batıya yaklaşıyor. Bunun günlük hayattaki etkilerini uzun süredir görüyoruz.

Tabiki sorunlar var, gümrüklerdeki reformu henüz tam olarak hissetmiyoruz. Dürüst ihracatçının veya ithalatçının, kayıt dışı ticaretin yıkıcı etkilerinden korunması gerekiyor.

Ukrayna eskiye nazaran, yeni bir iş kurmanın çok daha kolay olduğu bir ülke haline geldi. Hükümetin kayıt dışı ile mücadelesi, geleceğe güvenle bakmamıza neden oluyor.

Ama, daha yapılacak çok iş, katedilecek çok yol olduğunu düşünüyorum.

Comments are closed.