Log In
Logout Log In
  Search

Zelenskiy ve Erdoğan telefonda görüştü, uçuşlar 1 Temmuz'da başlıyor

26 Haziran 2020

Comments

Off
 Haziran 26, 2020
 Off

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telefon görüşmesi gerçekleştirdikleri bildirildi.

Devlet Başkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, iki lider, dünya genelindeki koronavirüs pandemisinin gelişimini, hastalığın üstesinden gelmek, toplum ve iki devletin ekonomileri için sonuçlarını en aza indirmek için alınabilecek önlemleri tartıştı.

Görüşmede Recep Tayyip Erdoğan’ın, Ukrayna’nın first ladysi’nin sağlık durumunu sorduğu, selamlarını ilettiği ve hızla iyileşmesini dilediği bildirildi.

Telefon görüşmesi sırasında Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenski Türk halkına ve şahsen Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına, COVID-19 ile mücadelede Ukrayna’ya sağlanan insani yardım için teşekkür etti.

İki ülke arasındaki geleneksel yüksek düzeyde işbirliği ve temaslara vurdu yapan Zelenski, karantina önlemleri zayıfladıkça havacılık iletişiminin erken başlamasına ihtiyaç olduğu konusunda anlaştılar.

Devlet Başkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamada liderlerin, 1 Temmuz’da Ukrayna ile Türkiye arasındaki uçuşların yeniden başlaması konusunda anlaştıkları bildirildi.

Ukrayna Devlet Başkanı görüşmede, “Bazı havayollarının uçuşlarını yeniden başlatmak istediğini biliyorum – bu, turizm endüstrisinin kademeli olarak restorasyonuna ivme kazandıracak” ifadelerini kullandı.

Recep Tayyip Erdoğan ise Türkiye’nin Ukraynalı turistlerin kendilerini rahat ve güvende hissetmeleri için gereken her şeyi yapacaklarını kaydetti.

İki lider, Türkiye Cumhurbaşkanı Özel Danışmanı ve Sözücüs İbrahim Kalın başkanlığındaki üst düzey heyetin, 22 Haziran’daki Ukrayna ziyaretinin sonuçlarını değerlendirdiler.

Ukrayna Cumhurbaşkanı, Türk tarafının işgal altındaki Kırım’daki Kırım Tatarlarının haklarının ve çıkarlarının korunmasına verdiği desteğe dikkat çekerken, Kırım’dan ayrılan 500 aile için Herson bölgesinde konut inşaası konusunda anlaşmalar yapmak için pratik adımlar atıldığını ifade etti.

Vladimir Zelensky, “hükümetimiz, verdiğimi talimatlar çerçevesinde inşaata ilişkin teknik konuları belirleyecek bir Ukrayna-Türk hükümetlerarası mutabakat metni üzerinde çalışıyor.” dedi.

Ukrayna devlet başkanı ayrıca, Türkiye’nin Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü destekleme, Kırım Tatar halkının haklarını koruma ve aynı zamanda iki ülke arasındaki stratejik ortaklığı daha da derinleştirmeye yönelik değişmez pozisyonu için teşekkür etti.

İki ülke devlet başkanı, 3 Şubat’ta Kiev’de düzenlenen Ukrayna ve Türkiye arasındaki Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey’in sekizinci toplantısında varılan anlaşmalar kapsamında, Serbest Ticaret Anlaşması’nın imzalanması ile ilgili müzakerelerin sonuçlandırılması konusunda ek önlemler almayı ve bir dizi sektöre özgü çalışmaları güçlendirmeyi kabul etmişlerdi.

PRESIDENT

 

Comments are closed.