Log In
Logout Log In
  Search

NBU Başkan Yardımcısı, ''Privatbank önce bölünecek sonra satılacak''

29 Eylül 2021

Comments

Off
 Eylül 29, 2021
 Off

Ukrayna’nın en büyük bankası olan PrivatBank’ın satışı gündemde.

Kamulaştırılmasının ardından, büyük tartışmaların yaşandığı PrivatBank’ın bölünerek özelleştirilmesi planlanıyor.

RBK Ukraine’e açıklamalarda bulunan Ukrayna Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Yuriy Geletyey, bankanın bölündükten sonra satışa çıkartılacağını söyledi.

PrivatBank’ın satışı, “iyi” ve “kötü” bankalara (good bank – bad bank konsepti) bölünmesinden sonra mümkün olacağını ifade eden Geletey,  “Öncelikle, banka – iyi ve kötü banka olarak ayrılmaya karar verildiğinde, bazı maddi girişimlerden bahsetmek mümkün olacaktır. İkincisi, sorunlu kredi (NPL) konusunun incelenmesi gerekecektir’ diye konuştu.

PrivatBank’ın eski sahipleri ile süren dava sürecine de değinen Yuriy Geletey, “Aslında bu bankayı bölme meselesi. Son yıllarda banka anti bir şekilde karlı faaliyet gösteriyor, temettüler ödeniyor. Şimdi bizim görevimiz davalarda devletin çıkarlarını savunmak. NBU’nun da dahil olduğu çeşitli davalar bunlar . Her şeyden önce, bu, kamulaştırma kararlarının temyizi, bankayla ilişkili kişilerin belirlenmesi ve bail-in prosedürü ile ilgilidir’ ddedi.

Merkez Bankası, Ukrayna’nın reel GSYİH’sinin iki çeyrekte art arda büyümesinin arından, kamulaştırılan PrivatBank’ın satışına yönelik hazırlıkların başlayacağını belirtmişti.

Ağustos ayında, Bakanlar Kurulu, bankanın 2024 yılında kadar satışı için üç seçenek sunan ve ‘PrivatBank’ın Kalkınma Stratejisi’isimli programı bir süre önce onaylamıştı.

https://korrespondent.net/business/companies/4401806-pryvatbank-prodadut-posle-eho-razdelenyia-nbu

Comments are closed.