Оберіть мову
Log In
Logout Log In
  Search

Ведення бізнесу у Туреччині

1. Огляд ринку Туреччини

Економіка Туреччини значно зросла з тих пір, як вийшла з фінансової кризи 2001 року завдяки підтримці приватного сектору та стабільній макроекономічній політиці. У період між 2002 та 2008 роками ВВП Туреччини щорічно зростав в середньому на 5,8%, в той час як в Європі рівень росту складав лише 1,8%. Через глобальну кризу в 2009 році ВВП Туреччини впав до 614 млрд. дол., але вже в 2010 році почав зростати, досягнувши 729 млрд. дол., в результаті чого Туреччина стала 16 країною в світі з найбільшою економікою. Реструктуризація банківського сектора, монетарна дисципліна, яка базується на незалежності Центрального банку та режимі плаваючого обмінного курсу, жорства податково-бюджетна політика, реформи державного управління, процес вступу до ЄС з пакетом реформ, які були ратифіковані Парламентом, все це сприяло трансформації країни після кризи 2001 року. Прямі іноземні інвестиції (ПІІ) до Туреччини скоротилися в 2009 році з найвищого рівня 22 млрд. дол. у 2007 році. Рівень ПІІ залишався низьким у 2010 році з 8,9 млрд. дол., при цьому цього було достатньо, щоб Туреччина посідала 15 місце у світі. З початку кризи 2001 року економіка залишається на плаву. Вона все ще залишається на дві ступені нижче інвестиційного кредитного рейтингу, але інфляціє єдина перешкода, а економічні перспективи є обнадійливими. Держаний борг нижче 50%. Туреччина стукає у двері клубу гігантів, які розвиваються найшвидше, БРІКС, на сьогодні вона сприймається як «Європейський БРІКС» або «Європейський Китай». Деякі економісти вважають, що протягом наступного десятиліття зростання Туреччини досягне або перевищить зростання будь-якої іншої країни, за винятком Китаю та Індії. Інші пророкують, що Турецька економіка може стати 10-ю за величиною економікою світу до 2050 року.

2. Ключові фактори привабливості Туреччини

 • Туреччина знаходиться в безпосередній близькості до Європи (дві – три години польоту до основних європейських напрямків), до Близького Сходу та Кавказу. Туреччина у дуже вигідному географічному положенні, вона є своєрідним мостом між Європою та Азією. Вона також діє як енергетичний коридор, що поєднує ці два континенти.
 • Туреччина увійшла в митний союз з ЄС в 1996 році та є кандидатом вступ до ЄС з 2005 року. Це призвело до розширення торговельних відносин з Європою, які в даний час складають 44% зовнішньої торгівлі Туреччини.
 • Туреччина пропонує доступну, кваліфіковану і економічно вигідну робочу силу, є четвертим за величиною постачальником робочої сили серед країн-членів ЄС та країн, що вступають до ЄС. Країна може похвалитися великою чисельністю населення більше 74 мільйонів осіб, в середньому віці 29 років, а це майже на десять років нижче, ніж показники ЄС.
 • Уряд Туреччини надає різні податкові та неподаткові стимули для іноземних інвесторів, наряду з тими, які надаються вітчизняним компаніям. Такі стимули включають в себе митні пільги та пільги з ПДВ на різні імпортовані товари, у тому числі для станків і устаткування, а також існують пріоритетні регіони, що пропонують такі стимули, як вільна земля та енергетична підтримка. Інвестори також користуються підтримкою з НДДКР та маркетинговими дослідженнями, які проводяться з метою заохочення експорту і підвищення конкурентоспроможності фірм на міжнародних ринках.
 • Уряд Туреччини також ввів політику гнучкого валютного курсу і встановив ліберальні правила імпорту з метою заохочення і підтримки іноземних інвестицій.
 • В останні роки турецькі банки відіграють дуже важливу роль у фінансуванні проектів фінансових угод, в багатьох випадках користуються зростаючими балансами.
 • Турецька правова база пропонує єдині правила гри для іноземних інвесторів і вітчизняних підприємств. Іноземна власність є необмеженою без вимог попередньої перевірки.
 • Новий Торговий Кодекс №6102 опублікований в Офіційній Газеті 14 лютого 2011 року. Кодекс спрямований на інтеграцію локального застосування з законодавством ЄС, підвищення прозорості, захисту прав меншин та зміцнення принципів корпоративного управління. Новий Торговий Кодекс Туреччини набув чинності 01 липня 2012 року.

3. Ведення бізнесу – Культура переговорів

 • Якщо ви збираєтеся вести бізнес в Туреччині, пам’ятайте про дві речі. Ваш успіх залежить від вашої здатності будувати ефективні особисті стосунки в поєднанні з чітко викладеною та добре представленою пропозицією.
 • В Туреччині бізнес – це особисте. Хоча це змінюється з впровадженням більш корпоративної культури в деяких великих компаніях, багато підприємств досі родинні, ними володіє та управляє одна сім’я.
 • Турки вестимуть справи з тими, хто їм подобається, кому вони довіряють та з ким почуваються комфортно, а також з тими, хто може забезпечити довготривалі зв’язки. Крім того, що вони цікавляться людиною, вони дуже проникливі бізнесмени. Ви маєте бути впевнені, що ваша пропозиція ясно демонструє взаємну вигоду і прибутковість будь-якої угоди або партнерства.
 • Турки, в основному, усні та візуальні комунікатори, а тому в додатку до письмової статистики, прогнозів тощо, намагаються представити інформацію усно або за допомогою карт, графіків і діаграм.
 • Якщо ведення вашого бізнесу в Туреччині включає в себе ведення переговорів, не завжди необхідно зосереджуватися на фінансових вигодах. Корисно лише зупинитися на таких областях, як влада, вплив, честь, повага та інші нематеріальні стимули.
 • Прийняття рішень може бути повільним. Найбільш імовірно, що спочатку ви будете зустрічатися та вести переговори з молодшими членами сім'ї або компанії. Після того, як вони упевняться, що ви заслуговуєте довіри і що ваша пропозиція фінансово життєздатна, ви зможете перейти до переговорів зі старшими членами. Кінцеві рішення приймає глава сім'ї / компанії.
 • Перед тим, як почати справу або переговори в Туреччині, зберіть інформацію щодо цільової особи і повільно прямуйте до неї, долаючи значні перепони. Коли ваші партнери переконаються, що ви заслуговуєте довіри, а ваша пропозиція є корисною, вони переймуться повагою та симпатією до вас, як до ділового партнера. Спробуйте та поступіться лише один раз і ви отримаєте угоду на взаємовигідній основі на окрему або спільні операції.
 • Не встановлюйте для них кінцевих термінів та не використовуйте тактику тиску, бо турок використає це в своїх інтересах та поверне цю тактику проти вас, погрожуючи скасувати угоду або завершити переговори. Наберіться терпіння.

Зацікавилися?

Широко визнані наші високо рівневі профільні заходи з провідними лекціями від провідних доповідачів, які також стають доступні для вас завдяки пропозиціям з членства, яке також пропонує вам можливість відвідувати численні мережеві події щороку та заходи членів включно.

Так чого ви чекаєте? Приходьте і приєднуйтеся до нас!