Log In
Logout Log In
  Search

Ukrayna Türkiye İş Forumu Kiev'de düzenlendi, 'Ukrayna'ya inanıyoruz'

4 February 2020

Comments

Off
 February 4, 2020
 Off

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenski’nin başkanlığında, Kiev’de düzenlenen Ukrayna – Türkiye Yüksek Düzeyli Stratejik İş Birliği Konseyi Toplantısı (YDSK) görüşmeleri çerçevesinde DEİK tarafından organize edilen Ukrayna Türkiye İş Forumu, Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlendi.

Türk ve Ukraynalı işadamlarının yanı sıra, devlet adamları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de katıldığı iş forumunda, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geleceği ile, karşılıklı yatırım imkanları değerlendirildi.

Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Gennady Çijikov, DEİK Ukrayna Türkiye İş Konseyi Başkanı Ruşen Çetin, Ukraynalı yetkililer ve Türk işadamlarının da söz aldıkları forumda, TUSİB Başkanı Zafer Özbay da bir konuşma gerçekleştirdi.

Özbay, ‘Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu tarafından düzenlenen, Ukrayna — Türkiye İş Forumu’nda, sizlerle bir arada bulunmaktan duyduğum mutluluğu dile getirmek istiyorum’ diyerek başladığı konuşmasında, Ukrayna’nın yatırım iklimi, Türk yatırımları ve ticari ilişkiler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

STA’ya vurgu

Türkiye ile Ukrayna arasındaki ticari ilişkilerin, gelişmesi için STA’nın önemine değinen Zafer Özbay, ‘bu anlaşmayı imzalanmanın zamanı çoktan gelmiştir’ dedi.

Ukrayna’ya inandıklarının altını çizen Zafer Özbay, ekonomi ve finans alanındaki reformları yakından takip ettiklerini ifade etti.

Ukrayna ekonomisinin büyük bir pazar olduğunu, ancak riskleri de barındırdığına dikkati çeken Özbay, bu ülkede yatırım yapmak isteyen işadamlarına seslenerek, pazarın risklerini doğru analiz etmeleri,  özellikle vergilendirme ve hukuksal zorunlulukları anlamak konularında referansı olan profesyonel danışmanlık firmalarıyla çalışmaları tavsiyesinde bulundu.

Ukrayna’nın bir çok fırsatı barındırdığını ifade eden Zafer Özbay, ‘gurur duyduğumuz başarı hikayelerimiz var. Ancak iflas eden, pazardan büyük kayıplarla çıkmak zorunda kalan girişimcilerimiz de var. Pazarın risklerini, ülkedeki yapısal sorunları doğru analiz etmeden başarı şansı bulunmuyor’ diye konuştu.

TUSİB olarak iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişmesi yönünde atılacak tüm adımları desteklediklerinin altını çizen Özbay, ‘işadamlarımızın yanında olmaya, onlara destek olmaya, yeni fırsatlar yakalamaları için yol göstermeye devam deceğiz’ dedi.

TUSİB Başkanı Özbay, forumun yeni fırsatlar yaratması dilekleri ile konuşmasını sona erdirdi.

Erdoğan ve Zelenski katıldı

Forumun ikinci bölümüne Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Devlet Başkanı Zelenski birlikte katıldılar.

Forumda bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuklara seslenerek “Neyi beklediğinizi biliyoruz. Sizlerin en büyük ihtiyacının STA olduğunu biliyoruz. Sayın Başkan’la bu konuda mutabık kaldık. Ticaret bakanlarımız da kendi aralarında bu mutabakatın adeta metnini imzaladılar. İnşallah kısa süre içinde siz iş dünyamıza bu konuda müjdeli haberler vermeyi ümit ediyoruz’ diye konuştu.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenski konuşmasıda, Türk iş dünyasını Ukrayna’da yatırım yapmaya ve özelleştirme projelerinde yer almaya davet etti. Ukrayna’da iş dünyasının önündeki engelleri kaldırmaya yönelik reformların hayata geçirildiğini ifade edeen Zelenski, Ukrayna’ya yatırım yapan şirketlere vergi muafiyeti sağlayacaklarını söyledi

Devlet Başkanı Zelenski, Türk yatırımcılara ülkedeki altyapı projelerine katılma çağrısı yaparken, serbest ticaret anlaşmasının imzalanması ile enerji, tarım, gıda, sanayi gibi konulardaki yatırımların artacağını kaydetti.

Comments are closed.