Log In
Logout Log In
  Search

Devlet Başkanı Zelensky BAE'de, iki ülke arasında 3 milyar dolarlık anlaşma imzalandı

15 Şubat 2021

Comments

Off
 Şubat 15, 2021
 Off

Volodymyr Zelenskyy başkanlığındaki Ukrayna heyeti, BAE’de 3 milyar dolarlık mutabakat ve sözleşme imzaladı

Devlet Başkanlığı Ofisi’nin internet sitesinden yapılan açıklamaya göre,  Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’nin Birleşik Arap Emirlikleri’ne resmi ziyareti kapsamında,  3 milyar $ üzerinde bir dizi mutabakat ve sözleşme imzalandı.

Ukrayna Devlet Mülkiyet Fonu ile Mubadala yatırım fonu arasında mutabakat muhtıraları imzalanırken, gelecek vaat eden yatırım projelerinin geliştirilmesine yönelik işbirliğini derinleştirme ve BAE tarafının Ukrayna’daki devlet mülklerinin özelleştirme programına katılıması konuları görüşüldü.

Temasları sırasında değerlendirmelerde bulunan Devlet Başkanı “Tüm uluslararası toplantılarda sizi, Ukrayna’ya yatırım yapmaya davet ediyorum. Devletimizin muazzam bir potansiyeli var: jeopolitik konumu, doğal kaynakları, eğitimli insanları var. Şu anda bu potansiyeli gerçekleştirmenin ve güçlü bir ekonomi yaratmanın tam zamanı, ”ifadelerini kullandı.

Devlet Başkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamada, Abu Dabi hükümetinin Mubadala devlet yatırım fonu ile Ukrayna’ya yatırım yapma niyetiyle ilgili mutabakat imzalanmasının Ukrayna’ya Batı Asya’dan büyük ölçekli yatırımların önünü açmada çok önemli bir adım olduğu belirtildi.

Görüşmeler sırasında, Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı, daha fazla güvenlik ve şeffaflık sağlayacak Fantom blok zincirine dayalı, fikri mülkiyet alışverişi için platform oluşturulması konusunda işbirliği sağlayan INTELMAX Yönetim Danışmanlığı ile bir mutabakat imzaladı.

Öte yandan savunma alanında, özellikle Ukrayna dışında ortak fabrikalar kurma olasılığına vurgu yapılan belgeler imzalandığı bildirildi.

Tarım sektöründe, gıda güvenliğini sağlamak için, tarım merkezi ve ticaret şirketi kurulmasını öngören bir mutabakat imzalandı.

Temaslar sırasında, Interpipe, Dragon Capital, DTEK, Unit City, EastOne, UMG, Ufuture, Fortior gibi 18 Ukraynalı özel şirket devlet yatırım fonu Mubadala ile mutabakatlar imzaladı.

https://www.president.gov.ua/ru/news/ukrayinska-delegaciya-pid-golovuvannyam-volodimira-zelenskog-66549

Comments are closed.