Log In
Logout Log In
  Search

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski telefon ile görüştü

9 Temmuz 2021

Comments

Off
 Temmuz 9, 2021
 Off
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ukrayna  Devlet Başkan Zelenski’nin bir telefon görüşmesi gerçekleştirdikleri bildirildi
Görüşmede, Türkiye ile Ukrayna arasındaki geliştirecek hususların ve bölgesel gelişmelerin değerlendirildiği bildirildi.
Görüşme ile ilgili olarak Devlet Başkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamada, Devlet Başkanı Zelenskiy, Türkiye’ye, özellikle İttifak’ın Brüksel zirvesi sırasında, Ukrayna’nın tam NATO üyeliği yolunda verdiği güçlü destekten dolayı teşekkür ettiği ve ‘Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı koşullarında bu dostane tezahürü özellikle takdir ediyorum” ifadeleri kullandığı belirtildi.
Yapılan açıklamada ayrıca, Volodymyr Zelensky’nin Ukrayna ve Türkiye arasındaki stratejik ortaklığın dinamik bir şekilde geliştiğine ve somut eylemlerle desteklenen gerçek dostluk ilişkilerinin bir örneği olduğuna inandığının altı çizildi.
Liderler görüşmede, güvenlik ve savunma işbirliğini derinleştirmenin önemi konusunda görüş alışverişinde bulundular.
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, “Ukrayna ile Türkiye arasındaki işbirliğinin derinleştirilmesi, Karadeniz bölgesinde barış ve istikrarın sağlanmasında önemli bir faktördür ve bu tür çalışmaların gerçek bir örneği” Quadriga ” formatındaki işbirliğidir – dedi.
Vladimir Zelensky ve Recep Tayyip Erdoğan, enerji sektöründe işbirliği umutlarını da görüştüler.
Ukrayna Devlet Başkanı, Türkiye için olduğu kadar Ukrayna için de doğalgaz arzının kaynak ve güzergâhlarını çeşitlendirilmesi konusunun acil olduğunu belirti.
Bu alanda olası işbirliği seçeneklerinin ortak olarak geliştirilmesi konusunda bir anlaşmaya varıldı.
Buna ek olarak, iki lider, müzakerelerinin yoğunlaştığı öte yandan, Ukrayna ile Türkiye arasındaki Serbest Ticaret Anlaşmasının sonuçlandırılması gerektiği konusunda görüş bildirdiler.
Volodymyr Zelenskyi, Stratejik Ortaklık Konseyi’nin son toplantısında varılan anlaşmalar çerçevesinde  ‘Ülke İçinde Yerinden Edilmiş Kişiler için Konut İnşaatı Anlaşması”nın onaylanmak üzere Verkhovna Rada’ya sunulduğunu kaydetti.
Ukrayna Deblet Başkanı ayrıca “Ukrayna Yerli Halkları Hakkında Kanun”un, özellikle Kırım Tatarları için kabul edilmesinin önemini vurguladı.
Ukraynalı lider, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun konuşması başta olmak üzere Litvanya’da gerçekleştirilen Ukrayna’daki Reformlar Konferansı’na Türkiye’nin aktif katılımına dikkat çekti.
Liderler, görüşmede Stratejik Ortaklık Konseyi’nin bir sonraki toplantısını Ukrayna’da yapma konusundak niyetlerini yinelediler.
Volodymyr Zelensky, ayrıca Recep Tayyip Erdoğan’a Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiği kesin destek, Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin işgalini tanımaması ve Kırım Tatar halkının haklarını ve meşru çıkarlarını koruduğu için teşekkür etti.

Comments are closed.