Log In
Logout Log In
  Search

Bir uygulama tarih oldu, işletmelere 'şikayet ve öneri defteri' tutma zorunluluğu kaldırıldı

6 Ekim 2020

Comments

Off
 Ekim 6, 2020
 Off

Ukrayna’daki tüm satış noktaları ile kafe – restoran gibi işletmelerde zorunlu olan ‘şikayet ve öneri defteri’ tutma zorunluluğu tarihe karıştı.

Ekonomi Bakanlığı’nın facebook sayfasında yapılan açıklamada,  söz konusu uygulamanın, yasal değişikliğin yürürlüğe girmesi ile resmen zorunlu olmaktan çıktığı bildirildi.

Bakanlık açıklamasında şu ifadelere yer verildi; ‘Eleştiri ve Öneriler Kitabı muhafaza etme zorunluluğu geçtiğimiz hafta ortadan kaldırdı. Bu karar iş süreçlerinin dijitalleştirilmesine ve eski normların azaltılmasına yönelik adımdır’.

Uygulama nasıl yürütülüyordu?

Girişimciler, her catering kuruluşunun (restoran, kafe, bar vb.),her ticaret departmanında, Şikayet – Öneriler Defteri tutmak ve bunun için zaman ve kaynak ayırmak zorunda kalıyorlardı. Resmi rakamlara göre, işletmelerin bu tür defterler için yıllık harcadıkları toplam para 44 milyon UAH’A ulaştı. Öte yanda, defterin varlığı, müşteriler ile işletmeler arasında ortaya çıkan sorunların çözümünü garanti etmiyordu.

Söz konusu değişikliğin diğer bir gerekçesi ile şöyle açıklanıyor:

‘Modern dünyada, tüketici haklarını izlemek ve korumak için daha etkili ve kullanışlı araçlar bulunuyor. Geri bildiriminizi “yardım hattı”, e-posta ve klasik yazışmalar veya sosyal ağlar üzerinden bırakabilirsiniz.

Buna ek olarak, bugün tüketiciler, ihlal edilen hakların hem basılı hem de elektronik ortamda korunması için Devlet Gıda ve Tüketici Hizmetlerine ve bölge organlarına başvurabilirler.

https://news.finance.ua/ru/news/-/479763/minekonomiki-okonchatelno-otmenilo-obyazatelnost-knigi-otzyvov-i-predlozhenij

Comments are closed.