Log In
Logout Log In
  Search

BEKO Ukrayna Genel Müdürü Alp Arbatlı, 'Ukrayna'ya inanıyoruz, pazar payımızı arttırıyoruz'

29 Ekim 2018

Comments

Off
 Ekim 29, 2018
 Off
Category Söyleşi

TUSİB üyesi BEKO Ukrayna’nın Genel Müdürü Alp Arbatlı ile Ukrayna beyaz eşya pazarını, ülkenin yatırım iklimini, pazardaki güçlükleri ve şirket olarak hedeflerini konuştuk.

İyi günler Alp Bey, Ukrayna beyaz eşya pazarında faaliyet gösteren Beko Ukrayna’nın genel müdürlüğü görevini yürütüyorsunuz. Ukrayna’daki görevinizden önce nerede çalıştınız? 

2004 yılında Arçelik’te Balkanlar bölgesinde satış yöneticisi olarak çalışmaya başladım. Arçelik Türkiye’nin distribütörlerinin yönetimini gerçekleştirdim. Uzun süre Sırbistan, Bosna, Makedonya, Kosova, Slovenya ve Karadağ bölgesini yönettim.

2012 yılında ise Kuzey ve Orta Amerika Satış Müdürlüğü görevine atandım. Yine distribütörler aracılığıyla, özellikle ABD ve Kanada pazarlarında, Blomberg markasıyla odaklandık ve Viking gibi çok üst düzey markalara bazı OEM ortaklıkları kurduk. 2016 yılında ise satış ve pazar deneyimlerinde belli bir hacme ulaşan Beko’nun şubesinin Chicago, IL’de açılmasına karar verdik.

Ailemle birlikte buraya taşındım ve Beko ABD’de Distribütörler, OEM hesapları ve Buildier Projelerinden sorumlu Satış Direktörü olarak atandım.

Yeni iştirakimiz ile ABD’de Beko markasını doğrudan perakende satışa çıkardık. Chicago’daki görevimden yaklaşık 2 yıl sonra 2018’de Beko Ukrayna ofisinde Ülke Müdürlüğü görevine terfi ettirildim.

 Bu ülkeye geldiğinizde, bu üle hakkındaki ilk düşünceleriniz nelerdi? 

Ukrayna’ya atanma haberini aldığımda, buranın daha önce çalıştığım ülkelerden kültür ve iş davranışları açısından çok farklı olacağını düşündüm.

Ayrıca, Ukrayna’da Beko tarihini biliyorum, pazardaki pozisyonlu ile Beko’nun hak ettiği yere yerleştirmenin büyük bir meydan okuma anlamına geldiğini düşünüyoruz. Neyse ki, bana bu süreçte yardım eden harika bir takımım var ve birlikte hedeflediğimiz şeyi başarabileceğimize ve bu meydan okumayı harika bir deneyim haline getirebileceğimize inanıyorum.

Ukrayna sizin için zor bir pazar mı? Pazar zorluklarını nasıl değerlendirmek istersiniz?

Çok sayıda farklı marka olduğu için, Ukrayna pazarında güçlü bir rekabet var. Rekabeti yenmek ve marka farkındalığını artırmak için zorluklarla yüzleşmeliyiz.

Beko’nun küresel gücünü Ukrayna’ya daha iyi yansıtmalıyız. Öte yandan döviz kuru ve ekonomik faktörlere bağımlı olduğumuzu söylemek isterim.

Ukraynalı tüketicinin satın alma tercihleri nasıl oluşturulur? Beyaz eşya satın alırken hangi kriterleri inceliyorlar? Türk yapımı beyaz eşyalara nasıl bakıyorlar?

Ukrayna’da Türkiye’de üretilen beyaz eşyalar hakkında olumsuz yorumlar duymadım. İki ülke arasında uzun süreli ve yakın ilişkiler var, bu ticarete de yansıyor.  Ukraynalı tüketiciler, yüksek kaliteye ve rekabetçi fiyatlamaya büyük önem veriyorlar.

Malların fiyatı, enerji tasarruf seviyeleri, ürünlerin çok fonksiyonlu ya da dayanıklı olup olmadıkları Ukraynalılar için son derece önemli kriterler.

Beko’nun Ukrayna beyaz eşya pazarındaki payı nedir? Hedef pazar payını nasıl öngörüyorsunuz?

Ukrayna için hedefimiz, tüketiciyi markamızın kalbinde konumlandırmak ve onlara en iyi hizmeti sunmaktır. Küresel stratejimizde olduğu gibi, faaliyet gösterdiğimiz pazarlarda ilk 3 olmak istiyoruz. Hedeflerimize yakın gelecekte ulaşabilmek için Beko’nun pazar payını arttırıyoruz.

Ukrayna beyaz eşya pazarının durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Yeni markalar pazara giriyor mu? Sektörde ne tür bir büyüme bekliyorsunuz?

GFK verilerine göre,% 20’lik bir büyüyen bir beyaz eşya pazarı var. Piyasa iyileşiyor, ancak büyüme eğilimi önümüzdeki sene yavaşlayacak. Ukrayna pazarının büyük bir potansiyeli var. Seçimler gelecek yıl pazarı etkileyebilir ama biz bu konuda iyimserliğimizi koruyoruz.

Arçelik’e ait yeni Beko’nun farklı ürünleri ve diğer markalar gelecekte Ukrayna pazarına dahil edilebilir mi?

Şu anda Arçelik, yeni teknolojiler geliştirmek, tanıtmak ve bunları Ukrayna’da ve dünya çapında uygulamak için Ar-Ge’ye yatırım yapıyor.

Gelecekte markamız Grundig, daha yüksek bir tüketici kitlesine hitap etmek için Ukrayna pazarına girebilir.

Türk kahvesi için özel bir yaklaşımınız olduğunu biliyoruz. Ukrayna’da Türk kahvesi kültürünü yaymak için ne tür bir çalışma yapacaksınız? Türk kahvesi Ukraynalıların damak tadına uyuyor mu?

Türk kahvesi büyük bir kültür, bu sadece kahve makineleri Ukraynalı müşterilere satmak anlamına gelmiyor. Kahvenin tadını çıkarmak için doğru şekilde hazırlanması gerektiğine inanıyorum.

Bu yıl büyük bir yenilikle Pro Kahve Makinesi getiriyoruz; İndüksiyon teknolojisi kullanılan ürünler ve bir seferde 9 bardak servis edilebiliyor. Bu ürünle birlikte Türk kahvesi kültürünü pazarda ve restoranlar arasında yaymaya çalışacağız. Daha fazla insanın deneyebilmesi için bazı aktivasyonlar başlatacağız.

Ukraynalılar teknolojiye çok hızlı ayak uyduran insanlar olarak bilinirler. Elektronik ticaretin hızla yayıldığı istatistiklere de yansıyor. Sizin bu konudaki düşünceleriniz neler? İnternet üzerinden satış stratejinizi anlatır mısınız?

Hem küresel piyasada, hem de Ukrayna’da internet  üzerinden satışlarda artış yaşanıyor. Öte yandan, elektronik ticaretin hala bazı AB ülkelerinin gerisinde olduğunu söyleyebiliriz, ancak atışların önemli bir kısmı hala bazı internet kanallarından yapılıyor ve hacim artıyor.

Beko’nun teknolojilerini son kullanıcılara yansıtabileceğimiz ve açıklayabileceğimiz içerikler aracılığıyla perakendecilere destek oluyoruz ve farklı stratejiler geliştiriyoruz.

Türkiye’nin en güvenilir markalarından biri olarak Ukrayna pazarında faaliyet gösteriyoruz. Ülkenin yatırım ortamını yabancı bir yatırımcı olarak nasıl değerlendirmek istersiniz? Sizce daha iyi olması için neler yapılmalı?

Ne yazık ki, Ukrayna pazarı, bürokratik süreçlerden olumsuz etkileniyor. Bununla birlikte, bu durumu günlük yaşamımızda fazla görmüyoruz.

Ukrayna’ya gelip yatırım yapmak için büyük bir potansiyel olduğunu söyleyebilirim.  Ukrayna ekonomisi aşağıdan gelen baskı ile büyüyor.

Yabancı işadamlarının ülkenin özelliklerini anlaması ve buranın birtakım avantajları olan gelişmekte olan bir pazar olduğunu göz önünde bulundurmaları gerekiyor.  İş dünyası devlette (politikada) ve makro-ekonomik hayatta istikrarı sever.

Bence Ukrayna başarıya giden yolda ilerliyor.

Teşekkür ederiz.

Comments are closed.