Log In
Logout Log In
  Search

Ukrayna Ulusal Bankası, 2016 yılında %12, 2017 yılında %8 oranında enflasyon tahminini koruyor

29 Nisan 2016

Comments

Off
 Nisan 29, 2016
 Off

Ukrayna Ulusal Bankası, 2016 yılında %12, 2017 yılında %8 oranında enflasyon tahminini koruyor 

 

Ukrayna Ulusal Bankası, bu yılın 1.çeyreğinde enflasyon düşüşünün Ocak ayında tahmin edilenden daha hızlı şekilde gerçekleştiğine rağmen tüketim enflasyon tahminini 2016 yılının sonu itibarıyla %12, 2017 yılının sonu itibarıyla %8 oranında koruyor. Bu tür tahminler, Ukrayna Ulusal Bankasının para politikasına uygundur. Bu konudan “Enflasyon Raporu”nda (Nisan 2016) bahsediliyor.

 

Tahminin değişmez olması, öncelikli olarak Ocak-Mart 2016’da enflasyonun aceleci yavaşlanmasına sebep olan etkenlerden çoğunun kısa süreli olduğuna ve bu etkenlerin etkisinin gelecek dönemlerde ortadan kaldırılacağına bağlıdır. Aynı zamanda enflasyon oranının hedef değerlerine dönüşü dünya mal pazarlarında fiyat artışı ile desteklenecek.

 

Ukrayna ekonomisi 2016 yılında büyümesini yenileyecek.

 

Ukrayna Ulusal Bankasının değerlendirmesine göre gerçek GSMH birinci çeyreğin sonucunda küçük olsa da yıllık ölçümünde artış gösterecek.

Ukrayna Ulusal Bankası, yıllık ekonomik büyüme tahminini %1.1 oranında bırakılmasının uygun olduğu fikrindedir. Bir yandan Ukrayna Ulusal Bankası’nın dünya mal pazarlarındaki fiyat dinamiği ile ilgili beklentileri iyileşti. Diğer yandan bu etkenin olumlu etkisi, Uluslararası Para Fonu ile işbirliğinin yenilenmesinin geciktirilmesi durumunda yatırımcıların beklentileri ve morallerinin kötüleşmesi sonucunda ortadan kalkabilir.

Yukarıda izah edilen tahminler, olasılığı en yüksek olan temek senaryoda öngörülüyor.

 

Bu senaryonun temelinde ülkenin doğusunda durumun kötüleşmeyeceği,, Uluslararası Para Fonu ile işbirliğinin yenileneceği, dünya mal pazarlarındaki fiyatların tahmin ufkusu devamında yükseleceği (artacağı) şeklinde iddialar yatmaktadır.

 

www.bank.gov.ua

Comments are closed.