Log In
Logout Log In
  Search

Ukrayna - Türkiye İş Sempozyumu Kiev'de düzenlendi

20 Haziran 2019

Comments

Off
 Haziran 20, 2019
 Off

Türkiye – Ukrayna Sanayiciler ve İşadamları Birliği’nin (TUSİB) sponsorları arasında yer aldığı Ukrayna — Türkiye İş Sempozyumu Kiev düzenledi.

Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleşen sempozyumda, TUSİB Başkanı Zafer Özbay da bir konuşma yaptı.

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı, İktisadi Araştırmalar Vakfı, Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası (UCCI) ve TİKA’nın destekleri ile düzenlenen sempozyumun k açılış konuşmasını, İktisadi araştırmalar vakfı başkanı Prof. Dr. Ahmet İncekara yaptı.

Konuşmasında, 30 ülkede seminerler düzenlediklerini ifade eden Ahmet İncekara, Gidilen ülkenin iş insanları ile Türk iş insanları arasındaki diyaloğu arttırmak istediklerini ifade eti.

Bugünkü sempozyumda, Ukrayna’nın piyasasından, sektörel imkanlarına, yatırım imkanlarına kadar, her türlü bilgiyi toplamak , bunları işleyerek Türk iş dünyasına aktarmak istediklerini kaydeden İncekara, ‘üretimde yatırımda, ihracattan, ticarete işbirliği yapmak istiyoruz. Ekonomi ve ilişkiler böyle gelişir. Ancak gidilen ülkenin piyasasının zihniyetini iyi bilmek gerekir. ‘ dedi.

İktisadi araştırmalar vakfı olarak çalışmalarının amacı olarak, gittikleri ülkenin ekonomisi ile ilgili doğru bilgileri, Türk iş insanlarına doğru aktarmak olarak ifade etti.

Türkiye stratejik ortak

Prof. Dr. Ahmet İncekara’nın ardından söz alan UCCI Başkanı Gennadi Chijokov ise Türkiye’yi stratejik bir ortak olarak değerlendirdiği konuşmasında, ‘Türkiye’yi bir yandan çok iyi tanıdığımızı düşünüyoruz, ancak daha iyi tanımak istiyoruz.Çünkü daha çok tanırsanız daha iyi sonuç alırsınız. ‘diye konuştu.
İki ülkenin iş dünyasının, büyük işler yaptıklarının altını çizen Chijikov, Ukrayna ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin, her sene artış olsa da hedeflenin çok altında olduğunu söyledi.

İki ülke Cumhurbaşkanlarının ticaret hacmi olarak 10 milyar doları hedeflediklerini ifade eden UCCİ Başkanı Gennady Chikikov, ‘Bu konuda imkanımız var. Bunu başaracağımıza inanıyorum’ dedi.
Organizasyona katkıda bulunan Kiev Büyükelçiliği, İktisadi Araştırmalar Vakfı ve diğer kuruluşlara teşekkür eden Chikikov, bugün burada sadece ticareti konuşmak için toplanmadık, bugün daha derin konuları konuşmak, aramızdaki ilişileri daha derin değerlendirmek için bir araya geldik.’ diye konuştu.
STA’ya da değinen UCCİ Bakanı Gennady Chikov, iki ülkenin bazı konularda birbirine rakip olduğunu, ancak bir çok konuda da birbirini tamamlayan ülkeler olduğunu ifade ederken ‘ Türkiye AB ile serbest ticareti bizden önce imzaladı. Bizim karşılıklı ilişkilerimizde, rakip olduğumuz ve birbirimizi tamamladığımız konular. Bu tür sempozyumlarda bu konuda adımlar atacağız. AB Türkiye’nin ticaretindeki en büyük partnerlerden biridir. AB ise bizim için en büyük ticaret partneridir. Bu şartlarda Ukrayna ile Türkiye arasında nasıl bir STA imzalanır onu düşünmemiz gerekiyor. Bugün Türkiye, yüksek teknolojinin kullanıldığı bir ülke. Ukrayna 20 sene sonra bugün hala düşünüyor ki, bize sanayi bölgesi gerekli mi gerekli değil mi. Bu sempozyumun ana konularından biri de bu aslında. Google’da zor bulabildiğiniz, bilgi kaynaklarında ulaşamadığımız konuları bugün konuşacağız.
Teknoloji değiştirmek iki — üç sene, ama mentaliteyi değiştirmek nesiller alıyor. Partnerlerimizle, çalışıyoruz. İki ülke arasında sabit değişmez fikirler ve önyargılar olmadan, yeni imkanlar kurmalıyız. ‘ diye konuştu.

İlişkiler doğru istikamette gidiyor, ancak yeterli değil

Sempozyumda bir konuşma yapan Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere ise,
‘Türkiye Ukrayna siyasi ilişkileri ileri bir seviyede. birbirimizi stratejik ortak olarak tanımlıyoruz. Ilgili bakanların ve devlet başkanlarının başkanlık ettiği toplantılar gerçekleştiriyoruz. Siyasi seviyede dışişleri bakanları, ekonomik komisyon toplantıları düzenleniyor. Türkiye Ukrayna ilişkileri gerçekten doğru istikamette ilerliyor, ama olması gereken noktada değil.’ diye konuştu.

Ekonomik işbirliğine değinmek istediğini ifade eden Büyükelçi Güldere; ‘ iki ülke ticaretinde 4,1 milyar dolar azımsanacak bir rakam değil. Ancak Türkiye ve Ukrayna’yı yan yana koyduğumuzda beklentilerin çok gerisinde kalan bir rakam. 10 milyar dolar hedefi var ki, bu bile mütevazi bir hedeftir. İki ülke arasında madenlerden uzayın karanlıklarına kadar muazzam bir işbirliği perspeketifi var. Türkiye’nin kobi kültürü, ukraynanın muazzam alt yapısı var.İki ülke el ele verdiğinde, büyük bir sinerji ile çok etkileyici rakamlar karşımıza çıkabilir. Savunmadan tarıma, pek çok sektörde gelişen bir işbirliği süreci görmekteyiz.
Hem türkiyede hem ukraynada bu konuda paydaş kurum kuruluş ve kişileri buradalar. Görüşmeler ikili işbirliğine katkı sağlayacaktır. Bir noktayı vurgalamak istiyorum, o da STA’dır.
STA bizler için esas önem ifade ediyor. Umuyorum ki bu anlaşma artık sonuçlandırılır, bu temelde biz arzu ettiğimiz hedeflere hep birlikte yürürüz.

Türkiye yardımda örnek ülke

Sempozyumda söz alan TİKA Ukrayna Koordinatörü, Esin Acar Ergin, TİKA’nın Ukrayna ve dünyanın farklı ülkelerindeki faaliyetleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu.
Türkiye’nin OECDde yardım konusunda ön sıralarda olduğunu ifade eden Ergin, ‘BM’nin donör ülkelere koyduğu hedef 0,7’dir.OECD’ye göre yardımın GSMH’nin yüzde 1,1’idir. Türkiye üç yıldır hedefi aşmıştır. OECD’de üst sıralardadır. 400’den fazla projeyi hayata geçirdiğimiz Ukrayna ile işbirliğini ileri götürmeye kararlıyız.’ diye konuştu.

STA için adımlar atılıyor

Sempozyumun ikinci bölümünde bir konuşma yapan Kiev Ticaret Müşaviri Haydar Koçak, iki ülke arasındaki ticaret potansiyeline değindiği konuşmasında, Ukrayna ile Türkiye arasında son yıllarda artan ilişkilerin ekonomi ve ticari alana da yansıyacağını ifade etti.

Haydar Koçak iki ülke arasında STA imzalanması için gereken adımların atılmakta olduğunu ve olumlu sonuçların alınacağını kaydetti.

Mustafa Başer yatırımcıların sorunlarını anlattı

Sempozyumda bir konuşma yapan TUSİB üyesi Miroplast Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Başer, Türk yatırımcısının yaşadığı sorunları anlattığı konuşmasında Ukrayna’nın, ülkeye yapancı yatırımcı çekilmesi için gereken adımları yeterli olarak atmadığını söyledi.
22 yılı aşkın süredir Ukrayna’da sanayi üretimi yaptıklarını ifade eden Başer, ürettikleri ürünlerin Ukrayna’da marka haline geldiğini ifade etti.
Konuşmasına bu konuya örnek de veren Başer, Gala’nın alanında Ukrayna’da en fazla satılan marka olduğunu söyledi.
Geçen sürede iki ‘devrim, ve iki devalüasyon yaşadıklarını ifade eden Mustafa Başer, ‘Ukrayna eğer ülkesine yabancı yatırım çekmek istiyorsa, bu alanda etkin adımlar atmalıdır. Ben bir yabancı yatırımcı olarak Ukrayna’nın geleceğine inanıyorum’ diye konuştu.

Zafer Özbay; gerçekçi hedef belirleme ve organizasyon yeteneği Ukrayna’da başarı için büyük önem ifade ediyor
Sempozyumda bir konuşma yapan TUSİB Başkanı Zafer Özbay, TUSİB hakkında bilgi verdiği konuşmasına, ‘Türkiye Ukrayna Sanayiciler ve İşadamları Birliği telekomünikasyon, taşımacılık, kimya ve plastik, perakende, finans-bankacılık, FMCG, gıda, turizm, sağlık, inşaat ve buna benzer bir çok alanda faaliyet gösteren üst düzey Türk, Ukraynalı ve çok uluslu şirketlerinden oluşmaktadır.’ diyerek başladı.
Ukrayna’nın yatırım iklimine ticaret hayatına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

‘Ukrayna’da yapılacak herhangi bir yatırımdan önce o işle ilgili müşteri, rekabet, yasal zorunluluklar gibi başlıkları içeren konularda çok iyi bir inceleme ve analiz yapılması gerektiğini ve buna göre de yatırımın başından itibaren fiyat ve kaliteden asla taviz vermeden, işin geliştirilmesinin ve yatırımın arttırılmasının başarılı olmanın püf noktaları arasında olduğunu düşünüyorum. ‘ diyen Zafer Özbay, ‘Uluslararası her pazarda olduğu gibi Ukrayna pazarında da doğru stratejiyi kurabilmek ve başarıyı yakalayabilmek için, öncelikle birçok şirketin neden başarısız olduğunu bilmek gerektiğini düşüyorum. Hedef bir pazara girmeden önce, uygulanmış modelleri incelemek, fikirsel bir deneyim sağlayabilir.’ diye konuştu.

Doğru planlama, gerçekçi hedef belirleme ve organizasyon yeteneğinin önemine değinen TUSİB Başkanı Zafer Özbay, Ukrayna’da başarıyı getiren en önemli faktörlerden birinin de Ukrayna tüketicisini iyi tanımak ve onun beklentilerini en iyi şekilde yerine getirmek olduğunu ifade ettiği konuşmasında, son yollar gözlenen gelirlerdeki artış, vizesiz seyahat anlaşması akabinde yüksek eğitimli insan sayısında dünya dördüncüsü olan Ukraynalıların Avrupa’da seyahat etmesinin, farklı kültürleri daha kolay tanımaya başlamalarına olanak verdiğini bunun da tüketici profilini ürün kalitesi ve değeri konularında eskiye göre çok daha bilinçlendirdiğini söyledi.
Bilinçlenmenin harcama davranışlarını değiştirdiğini ve tüketicilerin daha yüksek kaliteli ürünlere yönelttiğini ifade eden Özbay, ‘Toplumun çok büyük bir kesiminde halen alım gücü seviyesi düşük olmakla beraber tüketicilerin kalitesiz ve ucuz üründen çokça almaktansa kaliteli ve marka ürünlerden alıp uzun süre o ürünü kullanma eğiliminde olduklarını gözlemliyorum. Sonuç olarak kaliteli ürün ve hizmeti üretmek ve bunu doğru bir fiyatlandırmayla pazara sunmanın başarıyı getiren en önemli faktör olduğuna inanıyorum.’ diye konuştu.

Comments are closed.