Log In
Logout Log In
  Search

Ukrayna - Türkiye ilişkilerinde 2019'un önemli olayları

14 Kasım 2019

Comments

Off
 Kasım 14, 2019
 Off

Ukrayna Türkiye ilişkilerindeki gelişme başta siyasi ve ekonomik konular olmak üzere, bir çok alanda hızla gelişiyor.

İki ülke arasındaki ticaret hacminde, kriz sonrası gözlenen artış eğilimi sürerken, Serbest Ticaret Anlaşması’nın imzalanmasına yönelik görüşmeler de devam ediyor.

Askeri alandaki işbirliği ve ortak üretim projelerinin tarihte görülmemiş hızla hayata geçirildiği 2019, turizm açısından da parlak bir yıl oldu. Türkiye’yi ziyaret eden Ukraynalı turist sayısı 1,5 milyona ulaşırken, Ukrayna’yı ziyaret eden Türk turist sayısı da 300 bine yaklaştı.

Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne olan desteğini her fırsatta yinelediği, uluslararası alanda ise Ukrayna’yı bu konuda desteklediği 2019, önümüzdeki yıllar için yeni fırsatların habercisi olarak nitelendiriliyor.

İşte, 2019’da Ukrayna – Türkiye ilişkilerindeki başlıca gelişmeler:

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Odesa ziyareti

Temaslarda bulunmak üzere Ukrayna’nın Odessa kentine giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk vatandaşları ve soydaşlar ile bir araya geldi.

Türkiye-Ukrayna Ortak Stratejik Planlama Grubu 7. Toplantısı’na katılmak üzere geldiği Odesa’da temaslarda bulunan Çavuşoğlu’na, dönemin dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin de eşlik etti. (Şubat 2019)

DEİK – UCCI konferansı

Ukrayna ile Türkiye arasında süren STA anlaşması süreci; iki ülke arasındaki ekonomi ve ticari ilişkiler ile Ukrayna’nın yatırım iklimi Kiev’de düzenlenen konferansta ele alındı.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) girişimleri ile, DEİK / Türkiye – Ukrayna İş Konseyi ve Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası’nın (UCCI) düzenlediği konferansa, Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Kiev Ticaret Müşaviri Haydar Koçak,Ukrayna Altyapı Bakan Yardımcısı Viktor Dovgan, Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakan Yardımcısı Mihail Titarçuk, Türkiye Ukrayna İş Konseyi Başkanı Rasim Bekmezci ile Ukrayna’daki Türk sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldılar.

Kiev Büyükelçisi Yağmur Güldere konferanstaki konuşmasında,, Türkiye’nin dış politikada iki temel anlayışının “insani ve girişimci dış politika” olduğunun altını çizerken , “Ekonominin bir kanadı ticaret. Biz Ukrayna’nın potansiyeline inanıyoruz. Ukrayna’nın şu an üçüncü ticaret partneriyiz. Ukrayna ile ticaret hacmimiz 4 milyar dolar. Ama maalesef arzu ettiğimiz yerde değiliz. Cumhurbaşkanlarımızın da koyduğu 10 milyar dolar hedefine yürümeyi istiyoruz. Bunu yapabilecek potansiyele sahibiz, çünkü Türkiye ile Ukrayna ekonomileri pek çok açıdan birbirlerini tamamlıyorlar.’dedi. (Şubat 2019)

Büyükelçi Güldere güven mektubunu sundu

Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, dönemin Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’ya güven mektubunu sundu. (Şubat 2019)

Türk iş insanı Antimonopol Komitesi Kamu Konseyi‘ne seçildi

Türk iş insanı Zafer Özbay, Ukrayna Anti Monopol Komitesi Kamu Konseyi’ne seçildi.

Zafer Özbay, 26 Şubat Salı günü gerçekleşen seçimler sonucunda, bir kez daha Ukrayna Anti Monopol Komitesi Kamu Konseyi üyeliğine seçildi.

Sadece sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin girebildiği Antimonopol Komitesi Kamu Konseyi, devletin rekabet politikasının sürdürülmesine yönelik faaliyetlerde bulunuyor.

Antimonopol Komitesi Kamu Konseyi’ndeki tek Türk temsilci olarak Türk iş dünyasını temsil ediyor. (Şubat 2019)

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kiev’de iş insanları ile bir araya geldi

Kiev’e gelen, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türk iş dünyasının temsilcileri ile bir araya geldi.

Kiev Büyükelçisi Yağmur Güldere, Türkiye-Ukrayna Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Tuğrul Türkeş, Kiev Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Haydar Koçak’ın da katıldığı görüşmede, Ukrayna ile Türkiye arasındaki STA görüşmelerini uzaması ve bu durumun Türk şirketlerine olumsuz etkileri, lifecell ve THY’nin yaşadığı rekabet problemleri, Ukraynada is yapmakta olan firmalar ve sektor bilgileri paylaşılırken, Ukrayna’da organize sanayi bölgesi kurulması projesi ile Ticaret ateşeliğinin güçlendirilmesinin gerekliği konunları değerlendirildi. (Mayıs 2019)

Ukrayna ile Türkiye arasında füze satım anlaşması

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) ile Ukraynalı Spetstehnoeksport arasında füze satım anlaşması imzalandı.

Ukrayna devlet savunma sanayi işletmesi Ukroboronprom bünyesinkeki Spetsktehnoeksport tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’ye 120 mm’lik ‘konus’ tank savar füzesi satılacağı bildirildi. (Mayıs 2019)

Ukrayna ve Türkiye ortak savunma şirketi kurdular

Türk Baykar Savunma ile Ukrayna devlet silah ticaret şirketi Ukrspetseskport arasında ortak şirket kuruldu.

Türk savunma sanayi şirketi Baykar Savunma ile Ukrayna devlet silah ticaret şirketi Ukrspetseskport arasında yüksek hassasiyetli silah ve hava-uzay teknolojileri alanında ortak şirket kurulduğu bildirildi. (Ağustos 2019)

Erdoğan – Zelenski ortak basın toplantısı

Temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye giden Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenski ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ortak bir basın toplantısı düzenlediler.

Ukrayna’nın doğusunda başlatmayı düşündükleri altyapı projelerine Türkiye’den yoğun katılım beklediklerini kaydeden Zelenskiy, yıl sonuna doğru Donbas’ın yeniden yapılandırılmasıyla ilgili düzenlemeyi planladıkları uluslararası foruma Türkiye’yi de davet etti.

Zelenski, iki ülke arasındaki çalışmaların yoğunluğundan duyduğu memnuniyeti belirterek, yıl sonuna kadar Kiev’de Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyin olağan 8. toplantısını gerçekleştirmeyi planladıklarını bildirdi.

Vladimir Zelenski, “2018’de iki ülke arasında var olan ticaret hacmi 4 milyar dolara ulaşmıştı. Bu rakam, kesinlikle iki ülkenin sahip olduğu potansiyelin karşılığı değildir. Bu potansiyelin açığa çıkmasını sağlayacak hususlar arasında ortak projelerin gerçekleştirilmesi ve ikili ticaretin kolaylaştırılması gibi unsurlar yer alıyor.” şeklinde konuştu.

İki ülke arasındaki ticaret hacmi hedefini 10 milyar dolar olarak belirlediklerini anımsatan Zelenski, serbest ticaret anlaşmasının da bu hedefe hizmet edeceğini söyledi. (Ağustos 2019)

Ukrayna – Türkiye İş Sempozyumu Kiev’de düzenlendi

Türkiye İktisadi Araştırmalar Vakfı ile Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası, Türkiye-Ukrayna ekonomik ilişkilerinin ele alındığı bir sempozyum düzenledi. Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası’nda düzelenen sempozyuma T.C. Ticaret Bakanlığı, Halkbank, Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA), Credit Europe Bank, Credit West Bank, TUSİB, TUİD destek oldu. Sempozyumdaki konuşmasında, Türkiye’nin Ukraynalı ihracatçılar için çok önemli bir pazar olduğunu vurgulayan Çijikov, “Hedefimiz ticaret hacmimizi 4 milyar dolardan 10 milyar dolara çıkarmak. Biz sadece Karadeniz havzasında komşu değil, aynı zaman stratejik ortaklarız. Ortak çabalarımız ile üçüncü ülkelerin pazarlarını fethedebiliriz. Zira değerli ürünlere sahibiz” dedi.

Türkiye ile Ukrayna arasındaki ticaret hacminin 4.1 milyar dolar seviyesine ulaştığını belirten T.C. Kiev Büyükelçisi Yağmur Güldere de, “Bu azımsanacak bir rakam değil. Fakat Türkiye ile Ukrayna’yı yan yana koyduğunuz zaman beklentilerin çok gerisinde kalan bir rakam” dedi. (Haziran 2019)

Türk ve Ukrayna iş çevreleri TUSİB’in organizasyonunda buluştu

Ukrayna’daki Türk yatırımcı, sanayici ve işadamları ile Ukrayna iş çevreleri Türkiye Ukrayna Sanayiciler ve İşadamları Birliği (TUSİB) tarafından düzenlenen ‘Türk İş Dünyası Buluşmaları’ isimli etkinlikte bir araya geldi.

TUSİB üyesi olan kurum ve kuruluşların temsilcilerinin yanı sıra, TUSİB’e üye olmayan işadamları, uluslararası organizasyonların temsilcileri, Ukrayna’nın farkı kurumlarına danışmanlık yapan profesyoneller ve basın kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı etkinlikte, Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Ukrayna Özel Gözlem Misyonu (ÖGM) Başkanı Büyükelçi Halit Çevik, Kiev Büyükelçiliği Müsteşarı Buket Kabakçı, İkinci Katip Baran Türkmen ve DEİK Türkiye Ukrayna İş Konseyi Başkanı Rasim Bekmezci’nin de iştirak ettiler.

Katılan tüm konuklara teşekkür eden Zafer Özbay, Türk ve Ukrayna iş çevrelerini bir araya getirmenin kendileri için büyük bir kazanım olduğunu kaydetti.

Başkan Özbay, etkinliğe sağlanan geniş katılımın mutluluk verici olduğunu söylerken, Türk iş dünyasının yeni simalarının ‘Türk İş Dünyası Buluşmaları’ toplantısında görmekten memnuniyet duyduğunu sözlerine ekledi. TUSİB’in amaçlarından birinin de Türk ve Ukrayna iş çevrelerini buluşturmak olduğunun atlını çizen Zafer Özbay, ‘Ukraynalı şirketlerin temsilcilerinin yanı sıra, Ukrayna’nın farkı kurumlarına danışmanlık yapan profesyonelleri aramızda görmekten mutluyuz, bu tür etkinlikleri zaman zaman düzenleyeceğiz’ diye konuştu.

TUSİB Başkanı Zafer Özbay’ın ardından söz alan Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Ukrayna’daki Türk iş dünyasının her geçen gün güçlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdiği konuşmasında, Türkiye ile Ukrayna’nın gelişen ilişkilerinin iş dünyasına da yansımakta olduğunu söyledi. (Eylül 2019)

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Ukrayna’da temaslarda bulundu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ukraynalı mevkidaşı Arsen Avakov’un daveti üzerine, Ukrayna’nın başkenti Kiev’e geldi.

Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov’un daveti üzerine başkent Kiev’de bulunan Soylu, mevkidaşı Avakov ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından, Airbus firması tarafından Ukrayna İçişleri Bakanlığı için üretilen helikopterlerin tanıtımına katıldı.

Süleyman Soylu temasları çerçevesinde Ukrayna’da İçişleri Bakanlığına bağlı birimlerin taktik ihtisaslı tatbikatına katıldı. (Eylül 2019)

ASELSAN, Ukrayna’da telsiz üretecek

ASELSAN’dan yapılan açıklamada, tesisin Ukrayna’nın uzun vadeli ihtiyaçları doğrultusunda ASELSAN telsizlerinin Ukrayna’da üretileceği, bu gelişmenin yeni işbirliklerinin önünü açacağı kaydedildi.

Açıklamada, “Girdiği her pazarda yerelleşerek kalıcı olma imkânlarını değerlendiren ASELSAN, Ukrayna’daki ihtiyaçların niteliği ve miktarına bağlı olarak üretim kapasitesini genişletmeyi hedefliyor” denildi. (Ekim 2019)

Comments are closed.