Log In
Logout Log In
  Search

Ukrayna Parlamentosu ‘Ukrayna ve Türkiye hükümetleri arasında kalkınma işbirliği anlaşması’nı onayladı

16 Ocak 2020

Comments

Off
 Ocak 16, 2020
 Off

Ukrayna Parlamentosu, “Ukrayna ve Türkiye Hükümetleri Arasında Kalkınma İşbirliği Anlaşmasının onaylanması ” yasasını kabul ettiği bildirildi.

Yasa tasarısının kabul edilmesi için 335 milletvekili oy verdi.

Anlaşma; eğitim, sağlık hizmetleri, Türkiye’de Ukrayna ve Ukrayna’da Türkiye hakkında bilgilerin gelişmesi, tarım, turizm ve kamu yönetimi gibi alanları kapsıyor.

Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi, Ukrayna Parlamentosu Ses (Golos) Partisi Milletvekili Rüstem Umerov konuyla ilgili sosyal medya hesabından şunları açıkladı:

“Artık ülkelerimiz arasındaki işbirliği daha da etkili olacak. Anlaşma kapsamında eğitim, sağlık, tarım ve turizm alanlarında işbirlik yapılacaktır. Tebrikler!”

Sosyal medya üzerinden açıklamalarda bulunan Ukrayna milletvekili Roman Grışçuk ise, “Türkiye, teknik bilgi aktarımı, eğitim, yeni teknolojilerin tanıtılması, ekipman temini konularında yardımcı olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Anlaşma 3 Kasım 2018 tarihinde İstanbul’da imzalanmıştı. Yasa, tarafların iç prosedürlerin tamamlanması için diplomatik kanallar aracılığıyla birbirlerini bilgilendirdikleri son yazılı bildirim sonrasında yürürlüğe girecek. Bu anlaşmanın yürürlüğe girmesi için gereklidir.

Aynı zamanda, bu anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle, Ukrayna Bakanlar Kurulu ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti arasında 14 Kasım 2002 tarihinde imzalanan teknik ve mali işbirliği ile anlaşmasının 2. maddesinin hükümleri sona erecektir.

Ayrıca, Grışçuk’a göre, 17 Ocak’ta Ukrayna Parlamentosunun Türkiye Cumhuriyeti ile parlamentolar arası dostluk grubunun vekilleri Türkiye Cumhuriyeti Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere ile buluşacak.

QHA

Проект Закону про ратифікацію Угоди про співробітництво у сфері розвитку між Урядом України та Урядом Турецької Республіки

Comments are closed.