Log In
Logout Log In
  Search

Ukrayna Devlet Başkanı'nın Türkiye ziyaretine TUSİB de katıldı

9 Ağustos 2019

Comments

Off
 Ağustos 9, 2019
 Off
Category TUSİB Haberleri

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin Türkiye ziyaretine TUSİB adına Zafer Özbay katıldı.
Zafer Özbay, Mustafa Başer ve Hasan Başer (Miroplast), Mücahit Türkkan (Dniprooliya), İsmet Yazıcı (lifecell), Emre Şenolur’un (Beko) iştirak ettikleri ziyaret kapsamında, Türkiye Ukrayna İş Forumu da düzenlendi.

İş Forumu öncesi, TUSIB Başkanı Zafer Özbay, üyeleri Miroplas (Mustafa Başer, Hasan Başer),  Dniprooliya (Mücahit Turktan) ve Lifecell (İsmet Yazıcı) ile birlikte; DEIK’in organize ettiği Ukrayna Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkan Yardımcısı Oleksiy Honcharuk’un da konuk olduğu kahvaltıya katılım gerçekleştirildi.

Kahvaltıda söz alan Mustafa Başer ülkedeki mevcut yabancı yatırımcıların sorunlarını üç ana başlıkta toplayarak; 1-İş gücü bulmakta yaşanan zorluklar, 2-Yatırımcıya kredi sağlanmaması ve yatırıma KDV uygulanması 3-Yatırımın yapılacağı arazinin tahsis edilmesinde ve gerekli altyapının sağlanmasında ki zorluklar olarak ifade etti.

Mustafa Başer mevcut yatırımcının sorunlarını düzeltmeden ülkeye yeni yatırımcının gelmesinin oldukça zor olduğuna inandığını belirtti.

Kahvaltıda yabancı yatırımcıların haklarının korunmasına yönelik açıklamalarda bulunan Mücahit Türkkan ise, ülkede yaşanan şirket korsanlığına dikkat çekerek,  hükümetin bu konuda yabancı yatırımcının haklarının korunması için acil önlemler alması gerektiğini dile getirdi.

Kahvaltıda son sözü alan İsmet Yazıcı telekomünikasyon pazarının sağlıklı olarak regüle edilmediğini dile getirerek kayıtsız abone ve mobil cihazların ülkeyi güvenlik ve vergi kazancı olarak zarara uğrattığını söyledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkan Yardımcısı Oleksiy Honcharuk söz konusu sorunları bildiklerini ve çözüm için var güçleriyle çalışmaya başladıklarını, ancak sorunların birden fazla kaynağı olduğundan herbirinin çözülmesi için zamana ihtiyaçları olduğunu belirtti.

Öte yandan Türkiye-Ukrayna İş forumunda Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy yaptığı konuşmasında Türk yatırımcıları Ukrayna’ya beklediklerini ifade ederek, mevcut Türk yatırımcılardan Lifecell’in yaşadıkları sorunları bildiklerini ve bunları çözmek için beraberce çalışacaklarını söyleyerek, ülkeye gelecek yeni yabancı yatırımcılarında herzaman yanında olacaklarını ve sonuna kadar destekleyeceklerini belirtti.

TUSIB Web

Fotograf: AA / Tusib

Comments are closed.