Log In
Logout Log In
  Search

Ukrayna Demiryolu ile yük nakliye fiyatlarına zam yapılacak

11 Nisan 2016

Comments

Off
 Nisan 11, 2016
 Off

Ukrayna Demiryolu ile yük nakliye fiyatlarına zam yapılacak

 

Ukrzaliznıtsya Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yevgeniy Kravtsov, 1 Mayıs 2016 tarih itibaren demiryolu ile yük taşımacılığı fiyatlarına %15 zam geleceğini bildirdi.  Demiryolu tarifilerin artışı ortalama yıllık hesabında %10 teşkil edecek. Böyle veriler, Ukrayna Bakanlar Kabinesinin geçtiğimiz hafta onayladığı Ukrzaliznıtsya’nın 2016 mali planında kaydedilmiştir.

Ukrzaliznıtsya A.Ş.’nin 1 Ocak 2016 tarih itibaren demiryolu ile nakliye fiyatına %15, 1 Haziran 2015 tarihi itibarıyla %15 zam daha yapmayı planladığını hatırlatmak gerekir. Böylelikle demiryolu tarifiyelerine tahmini toplam zam 2016 yılında %30 oluşturuyordu.

Ekinlerin demiryolu ile taşımacığılı fiyatlarına yapılan zamın 2015 yılında %42,4 oldu ve diğer yüklere kıyasla en büyük oldu. Başka yükler için zam %37,7 oldu. İş bu yıllık tarifiyelerin artışı, ekin dahil olmak üzere demiryolu ile yük taşıma ücretlerine %50 zammın yapıldığı 2008 yılından itibaren rekor artıştır. Ekin için en yüksek artışın ikinci yıl üst üste kaydedildiğini belirtmek lazım: 2014 yılında bu artış %15 iken diğer yükler için %11-12 idi.

Ukrzaliznıtsya yetkilileri, yukarıda belirtilen zammın şirkete tren ve vagonların yenilenmesine 5,6 milyar grivna toplamında yatırım elde etmeyi sağlayacağı fikrinde olduğunu belirttiler. Ukraliznıtsya geçtiğimiz yıl ekin taşıma vagonlarını almayı planlıyordu, fakat daha sonra yarıvagon alımında odaklanma kararı alınmıştı, ekin taşıma vagonlarının alımı ancak “kredi programlarının uygulanması” durumunda mümkün olabilirdi. Alternatif önlem olarak kullanılmayan ekin taşıma vagonların Ukrayna’da tamir edilmesi şartıyla özel şirkete satılması teklif ediliyordu.

UkrAgroKonsalt. 

Comments are closed.