Log In
Logout Log In
  Search

Ankara ile Kiev arasında imzalanan yeni anlaşma, iki ülkedeki yaptırım iklimini iyileştirecek ve ülkeler arasında ekonomik işbirliği derinleştirecek.

28 Eylül 2017

Comments

Off
 Eylül 28, 2017
 Off

Ukrayna hükümeti, 27 Eylül tarihinde Ukrayna ile Türkiye Arasındaki Yatırımların Karşılıklı Korunması ve Desteklenmesi Sözleşmesinin tasarısını onayladı. KİEV (QHA)

Ukrayna hükümeti resmi sitesinde yer alan bilgiye göre bahsi geçen belgenin Ukrayna Başbakan Yardımcısı Stepan Kubiv tarafından imzalanması gerekiyor.

Yeni sözleşme, Ukrayna ve Türkiye’nin karşılıklı yaptırım aktifliğinin en yüksek düzeye çıkmasını sağlayacak, ayrıca Kiev ve Ankara arasındaki ekonomik işbirliğini de derinleştirecek.

Bunun dışında Anlaşmanın tasarısı, yaptırımcılara aktiflerinin yasa dışı olarak müsadere edilmesinden veya kamulaştırmasından koruma garantilerini, iki ülkedeki yaptırımcılar ve hükümet arasındaki davaların çözülme düzeninin uluslararası hukuka göre belirlenmesini, ödemelerin özgürce yurt dışına havale edilmesi hakkının sağlanmasını öngörüyor.

Yürürlükte olan Kasım 1996 tarihli sözleşmenin yerine geçmesi gereken sözleşme, Türkiye ve Ukrayna hükümetleri tarafından tam olarak onaylanması ve tüm gereken süreçlerin tamamlanmasından sonra yürürlüğe girecek.

Comments are closed.