Log In
Logout Log In
  Search

TUSİB'in destek olduğu Ukrayna'da Türkiye' konulu resim sergisi açıldı

12 Ağustos 2018

Comments

Off
 Ağustos 12, 2018
 Off

T.C. Kiev Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği ile Türkiye Ukrayna Sanayiciler ve İşadamları Birliği’nin (TUSİB) desteği ile Kiev’de düzenlenen ‘Ukrayna’da Türkiye’ konulu resim sergisi açıldı.

Ukrayna Sanatçılar Evi’nde açılan sergi sanat severlerden büyük ilgi görürken, açılışa  Kültür ve Tanıtma Ataşesi Berat Yıldız, Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, ressam Bedri Baykam ile TUSİB Yönetim Kurulu üyesi Can Uğurlucan da katıldı.

Kuşadası Belediyesi ve Ukrayna’daki Hayatın Renkleri (Barvi Jittya) adlı sanat ve hayır kuruluşunun iş birliğiyle düzenlenen sergide, 70 Ukraynalı sanatçının Türkiye konulu 148 tablosu sergilendi.

Açılışta bir konuşma yapan Kiev Kültür ve Tanıtma Müşaviri Berat Yıldız, “Türkiye ile Ukrayna arasındaki ilişkilerin temelinde beşeri ilişkiler var. Organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederim. Ülkemize olan ilginin ne kadar fazla olduğunu bugün bir kez daha hep beraber gördük’ dedi.

Organizasyonun partner kuruluşlarından olan Türkiye Ukrayna Sanayiciler ve İşadamları Birliği (TUSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mete Karaer ise TUSİB olarak bu özel etkinliğin partneri olmaktan dolayı mutlu olduklarını belirttiği konuşmasında, ‘ Bizler Türk Ukraynalı Sanayici ve İş Adamları Birliği olarak bu özel etkinliğin ortağı olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu güzel salonda, Ukraynalı sanatçıların yarattığı güzel sanat eserleri ve tabloları ile bir araya gelen bu buluşmada, her iki ülkenin örgütlerinin sanat ve kültürü teşvik etmeleri ve Ukrayna ile Türkiye arasındaki kültürel ilişkileri güçlendirmektedir.  Bu projenin bir başka amacı da, Türkiye’nin güzelliğini, yetenekli Ukraynalı sanatçıların gözleri ve resimlerinden göstermek ve çağdaş sanatın eğilimlerini Ukrayna Sanatseverlerinin gözlemine sunmaktır.’dedi.

Bu yılı iki ülke diplomatik ilişkilerinin 27. yıldönümü olduğunu hatırlatan Karaer; ‘tarihi bağlarımız yirmi yedi yıldan uzundur. Osmanlı İmparatorluğu ile Ukrayna Kazakları arasındaki ilk anlaşma XVII yüzyılın ortalarında imzalanmıştır. Osmanlı İmparatorluğu, 1918’de “Ukrayna Halk Cumhuriyeti” nin bağımsızlığını tanıyan ilk devletler arasındaydı. 1991 yılında, Türkiye Cumhuriyeti, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Ukrayna’nın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden biriydi.’ diye konuştu.

Karaer konuşmasını, ‘bu kültürel etkinliğin düzenlenmesinde insiyatifi olanlar ile destek olan herkese şükranlarımı sunmak ve hepinizi yetenekli ve yaratıcı sanatçılar tarafından sunulan güzel sanat eserlerini hissetmeye ve eğlenmeye davet ediyorum.’ diyerek sonlandırdı.

Açılışta söz alan Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı ise  “Kiev’deki Turizm Fuarı’nda bu sergiyi düzenleme konusunda Kültür ve Tanıtma Müşavirimiz Berat Yıldız ile görüşerek, bu işi çok kısa süre içinde organize ettik. Kısa sürede ortaya çok güzel eserler çıktı. Atatürk, ‘Sanatsız bir toplumun hayat damarlarından biri kopmuş demektir’ demiştir. Sanat ve kültür, insanlar arasında diyaloğu geliştirerek, barışın sağlanmasına yardımcı oluyor. Bu nedenle biz Kuşadası Belediyesi olarak bu tür sanat etkinliklerine he zaman destek vermeye çalışıyoruz.” dedi.

Açılışta bir konuşma yapan ressam Bedri Baykam ise “Türkiye ile Ukrayna arasındaki kültürle, sanatsal, ekonomik, siyasi ilişkilerin gelişimi için çaba gösteren herkesi selamlıyorum. Ukrayna’ya son bir yıldır birkaç kere geldim. Bu sene Ukrayna Ulusal Sanat Akademisi’nde sergim düzenlendi. Ukrayna halkını ve sanatseverleri yakından tanıma fırsatı buldum. Bu kadar candan, sanata ilgili, nazik, eğitimli, kültürlü, güler yüzlü bir halkın arasıda olmaktan dolayı her zamanki gibi çok mutluyum. Kuşadası Belediyesi beni davet ettiğinde, bu ilişkiye katkıda bulunmak için, planlarımı değiştirerek daveti kabul ettim. Hem Türkiye Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği Başkanı olarak, hem de UNESCO’ya bağlı tüm sanat derneklerinin dünya başkanı olarak, burada bu yakınlaşmaya destek vermek istedim’ diye konuştu.

19 Ağustos’a kadar ziyaret edilebilecek sergideki çalışmalar ressamlar Bedri Baykam ve Ziya Gürel’in de aralarında bulunduğu jüri tarafından değerlendirilecek. Seçilen 17 eser Kiev Büyükelçiliği’nde sergilenecek. Juri tarafından birinci, ikinci ve üçüncü seçilen resimleri çizen ressamlar, Kuşadası Belediyesi’nin davetlisi olarak bu tatile gidecek.

Sichovih Striltsiv Caddesi, 1-5, 3. kat. 4 numaralı salon

DAHA FAZLA FOTOĞRAF

Comments are closed.