Log In
Logout Log In
  Search
2 Ekim 2019

Comments

Off
 Ekim 2, 2019
 Off
Category TUSİB Haberleri

TUSİB Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Özbay Yunus Emre Enstitüsüne bir ziyaret gerçekleştirdi.

1 Ekim Salı günü Enstitü müdürü Dr. Ender Korkmaz’la görüşen Özbay, kurumun faaliyetleri ve tesis hakkında bilgi aldı.

Oldukça samimi ve verimli geçen görüşmede taraflar kendi kurumları hakkında bilgilendirme yaparken, ne tip ortak projeleri de gerçekleştirebileceklerini görüştüler.
Enstitü müdürü Dr. Korkmaz, Yunus Emre Enstitüsünün Kültür ve Turizm Bakanlığının çatısı altında faaliyet gösteren bir devlet kuruluşu olduğunu ve dünya çapında 57 enstitü binalarının olduğunu bunun dışında toplamda 200 irtibat noktası ile hizmet verdiklerini belirterek, ana amaçlarının bulundukları ülkelerde yaşayan halklara Türk kültürünü ve Türk dilini tanıtmak, sevdirmek ve yaymak olduğunu ifade etti.

Dr. Korkmaz enstitünün Kyiv’de açıldığı 2017 Ekim ayından bugüne kadar yaklaşık 700 Ukraynalıya Türkçe öğrettiklerini, öğrencilerinin lise ve üniversitede öğrenim gören gençlerin yanı sıra toplumun farklı kesimlerinden ve farklı yaş gruplarından oluştuğunu belirtti.
Başkan Özbay, TUSİB’in çalışma ve hayat deneyimi çok yüksek olan işadamı ve profesyonel yönetici üyelerden oluştuğunu, bu deneyimleri Yunus Emre Enstitüsünde eğitim gören öğrenci gruplarına bir sosyal faaliyet projesi olarak aktarabilecekleri sunumlar yapabileceklerini iletti.

Bunun yanı sıra Dr. Korkmaz’ın ihtisas alanı olan Türkiye Cumhuriyet tarihiyle ilgili 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı haftası etkinlikleri içerisinde, TUSIB ve Yunus Emre Enstitüsü ortak organizasyonuyla “Milli Mücadele” konulu bir sunum yapılması konusunda da görüş alışverişinde bulunuldu.
Dr. Korkmaz, geçtiğimiz günlerde TUSIB tarafından kuruma hediye edilen kanepe ve televizyonun kursiyerlerin ihtiyaçları doğrultusunda en doğru şekilde kullanılacağını ifade etti.

Bunun yanı sıra Ukraynalı ebru sanatçısı Natalii Durugunova tarafından yapılan bir ebru Yunus Emre Enstitüsü Müdürü tarafından TUSİB’e hediye edildi.

Comments are closed.