Log In
Logout Log In
  Search

TUSİB üyesi Tandoğan Kargın: 'Ukrayna'ya güveniyoruz, yatırımlarımız artarak devam edecek'

5 Nisan 2018

Comments

Off
 Nisan 5, 2018
 Off

TUSİB üyesi Tandoğan Kargın: ‘Ukrayna’ya güveniyoruz, yatırımlarımız artarak devam edecek’

TUSİB üyesi Milano’nun sahibi Tandoğan Kargın, TUSİB Web’in sorularını yanıtladı.

Ukrayna ekonomisine ilişkin beklentilerini paylaşan Kargın, yabancı yatırımcı için Ukrayna’yı değerlendirdi, ülkedeki yatırımlarını anlattı.

  • İyi günler Tandoğan Bey, Ukrayna’daki yatırımınızdan bahseder misiniz?

İyi günler, Ukrayna’da çelik kapı üretimi yapıyoruz. Bunun yanı sıra, yangına dayanıklı kapılar ve elekrik dolapları üretiyoruz. Üretimin tamamını Jitomir’deki tesislerimizde gerçekleştiriyoruz.

Ürünleriniz Ukrayna pazarında mı satılıyor yoksa ihracat da yapıyor musunuz?
Bir dönem ihracat çalışmalarımız oldu. Ancak daha sonra iç pazarda devam etme kararı aldık. Şu anda sadece Ukrayna pazarında faaliyet gösteriyoruz.

  • Kaç yıldır bu sektördesiniz?

Ukrayna’da 18 yıldır üretim yapıyoruz. Bundan önce Türkiye’de üretim faaliyetlerimiz olmuştu.

  • Tesisinizden bahseder misiniz?

Üretimimizin tamamını Jitomir’deki fabrikamızda gerçekleştiriyoruz.

Son yatırımlarımızla birlikte fabrikamızın kapalı alanını 12 bin metre karaye çıkarttık. Getirdiğimiz son teknoloji ürünü makinalarımızla, üretim bandımızı teknoloji ile birleştirdik.

Makina yatırımları ve lazer sistem yatırımları yaptık. Şu anda ürettiğimiz çelik kapı sistemleri, akıllı ev projelerinde kullanılabiliyor.

Bunun dışında yangına dayanıklı kapılar üretmeye başladık.

  • Kaç kişiyi istihdam ediyorsunuz?

Şirketimizde 140 çalışanımız bulunuyor.

Ukrayna’ya inandık

  • Ukraynada uzun yıllar yatırım yapan bir Türk yatırımcı olarak, ülkenin içinde bulunduğu yatırım iklimi şartlarını nasıl değerlendirmek istersiniz?

Ukrayna bağımsızlığından bu yana bir kaç ekonomik ve derin politik krizler yaşamış bir ülke. 2008’de etkili olmaya başlayan küresel mali ve ekonomik kriz, Ukrayna’yı oldukça olumsuz etkiledi. Sanayi üretimi en fazla düşen ülkelerden biri olan Ukrayna, yatırım konusunda da çok kan kaybetti.

Ne yazık ki 2014’te yaşanan olaylar ve komşu Rusya ile başlayan kriz ve çatışma hali, hem sanayi üretimini hem ülkenin genel ekonomik durumunu çok olumsuz etkiledi. Bizler de bu olumsuzluktan payımıza düşeni fazlası ile aldık.
Ancak döviz kurlarındaki ani dalgalanmalara ve ekonomik ve siyasi belirsizliklere rağmen Ukrayna’ya olan inancımızı kaybetmedik ve bir çok yabancı yatırımcı ülkeden ayrılırken bizler yatırımlarımızı arttırdık.

Şu anda Ukrayna bir toparlanma sürecinden geçiyor. Yapılan reformların ülkenin yatırım iklimini daha da iyileştirmesini öngörüyoruz.

Öte yandan yatırım ikliminin şu anda istenen seviyede olduğunu söylemek çok zor. Daha alınacak çok yol var.

  • İnşaat sektöründeki durumu nasıl değerlenirmek istersiniz?

İnşaat sektörü, son bir kaç yıldır Ukrayna’da ve özellikle Kiev’de önemli bir büyüme sergiledi. Bu büyümenin bir kaç sene daha sürmesini bekliyoruz. Ancak, şartlar değişmezse bu süreden sonra bir durgunluk yaşanmasını bekliyoruz.

Bugün bankalar konut kredisi vermiyorlar, faizler olukça yüksek.  Sektör, inşaat şirketlerinin müşterilerini kredilendirmesi veya yatırımcıların birikimlerini kullanmaları ile dönüyor.

Özellikle Kiev’de konut edinme önemli bir yatırım aracına dönüşmüş durumda. Sermaye sahipleri, çok sayıda daire alarak kiraya veriyor ve bu şekilde birikimlerini daha güvenilir olarak düşündükleri bir şekilde değerlendiriyorlar.

Söylediğim gibi, bankaların bir kaç sene daha piyasayı kredilendirmemesi durumunda bir durgunluk yaşanabilir. Eğer kredi muslukları açılırsa, sektörün daha da canlanabileceğini düşünüyorum.  İnşaat sektöründeki büyümenin, ekonomik büyümeyi olumlu etkileyeceği bir gerçek.

Ukrayna’da konut kredileri ve mülkiyet hakları ile ilgili gerekli yasal düzenlemeler tamamlandığı zaman, kredilendirmelerin başlayacağını söyleyebiliriz.

  • Ukrayna’da yatırım yapmak isteyen Türk yatırımcılara neler önerirsiniz?

Öncelikle Ukrayna’nın riskler barındıran bir ülke olduğu gerçeğini kabul etmeliler.

Yatırımları için getirecekleri kaynakları resmi kanallardan getirmelerini öneriyorum. Yatırım yaparken, Ukrayna’nın yasalarına bağlı kalmalarını önemle tavsiye ediyorum.

Mutlaka piyasaya girmeden kapsamlı bir pazar araştırması yapsınlar.  Kısa dönemde yatırımlarının karşılıklarını almaları kolay olmayabilir, bu nedenle orta ve uzun vadeli planlar yapmalarını öneririm.

Teşekkür ederiz

Comments are closed.