Log In
Logout Log In
  Search

TUSİB üyesi İrina Sidletskaya: ‘Türkiye'de otel kompleksleri açılmasıyla ilgileniyoruz’

12 Nisan 2018

Comments

6
 Nisan 12, 2018
 6

TUSİB üyesi İrina Sidletskaya: ‘Elbette, Türkiye gibi ülkelerde otel kompleksinin açılmasıyla ilgileniyoruz’

International Hospitality Awards tarafından Ukrayna’nın en iyi lokal otel zinciri seçilen Premier Hotels and Resorts, ülke genelindeki 5 ile 3 yıldız arasındaki otelleri ile hizmet veriyor.

 

Geçtiğimiz yılın sonunda TUSİB’in üyesi olarak Ukrayna — Türkiye iş çevrelerini daha da yakın bir hale getiren Premier Hotels and Resorts Genel Müdürü İrina Sidletskaya TUSİB Web’in sorularını yanıtladı.

 

 • İyi günler İrina, öncelikle söyleşi teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bize Premier Hotels and Resorts zinciri ve planlarınızdan bahseder misiniz?

 

Öncelikle, bu sene şirketimizin 15. yıldönümünü kutladığımızı söylemek isterim.

Geçen 15 yıl içinde 21 otele ulaştık. Bu otellerden bazıları şu anda yenileniyor. Ukrayna’nın 14 turistik noktasına yöneldik. Kiev, Odesa, Kharkiv, Poltova, Sumi, Dnepr şehirlerinde gelişiyoruz. Öte yandan, turistlerin ilgi gösterdikleri Poçaev, Mukaçevo gibi şehirlerde de bulunmak istiyoruz. Şu anda kış sporlarının gözde şehri Bukavel’de bir kompleks açıyoruz, bu şekilde Ukrayna içinde sehayat etme imkanlarını da iyileştiriyoruz.

 

 • Müşteri profiliniz nasıl? Otellerinizde kimler kalıyor?

Ukrayna’nın en iyi otellerini inşa etme felsefesi ve düşüncesi ile hareket ediyor, Ukrayna’ya turistik amaçlı ya da iş görüşmeleri için gelen herkesi hedef kitlemiz olarak görüyoruz.

Bu noktada ne yazık bir gerçeği söylemek zorundayım, büyük bir potansiyeli olmasına rağmen Ukrayna’da turizm sektörü yeteri kadar gelişmiş değil. Bu nedenle otellerimizde kalan misafirlerimiz Ukrayna’ya ağırlıklı olarak iş amaçlı olarak gelen kişilerden oluşuyor.

Öte yandan Lviv, Mukaçeva, Poçaev, Odesa, Kiev gibi şehirlerde Ukrayna’nın tarihi ve turistik yerlerini görmek için gelen turist gruplarını görüyoruz. Bildiğiniz gibi Ukrayna Kievska Rus’un merkeziydi, toprakları üzerinden ipek yolu geçiyordu, bugün bir çok kişi tarihi bağları ve izleri görmek ve bulmak için Ukrayna’ya geliyor.

 • Daha çok hangi ülkelerden konukları ağırlıyorsunuz?

Vize süreçlerinin kolaylaştırılması sayesinde, Çin ve Hindistan’dan çok sayıda konuk ağırlıyoruz. Ancak en fazla Almanya, İsrail, ABD ile Türkiye, İngiltere, Fransa ve Hollanda’dan misafirlerimiz oluyor.

 • Ukrayna her sene daha fazla turisti kendine çekiyor. Sizce Ukrayna turizmde dünyanın önde gelen ülkeleri arasına girebilir mi?

Bu sektörde uzun yıllardan beri çalışan biri olarak, turizm sektörünün ekonomide kayda değer bir yere ulaşması için, Ukrayna’nın büyük bir potansiyele sahip olduğundan eminim.

Bunu bir devlet politikası olarak kabul eden ülkelerin tecrübelerine baktığımızda, turizmin ülke ekonomisinde önemli bir yere geldiğini görüyoruz. Bunu Türkiye, Gürcistan, Yunanistan, Kıbrıs, İsrail örneklerinde görüyoruz.

Kültür turizm için Ukrayna’da doğal güzellikleri olan, dini merkezlere sahip, el deymemiş dağları olan çok sayıda şehir var. Bu saydıklarım şu anda Avrupalı ve Asyalı turistlerin oldukça ilgisini çekiyor. Ancak Ukrayna tarafından bunların birer turizm ürünü olması için yeterli tanıtım çalışması yapılmıyor.  Ülkemiz ünlü misafirperverliği ile yabancı turisleri en iyi şekilde ağırlamaktadır. Herkes bilir ki Ukrayna halkı misafirperver bir halktır ve tarihsel olarak misafirlerini olabilen en iyi şartlarda ağırlarlar.  Sadece bu bile Ukrayna’ya turizmde büyük bir potansiyele sahip bir ülke yapmaktadır.

 • Premier Hotels and Resorts’u kelimelerle anlatmak isteseniz hangilerini kullanırdınız?

 

Güvenilirlik;

Misafirlerimiz için güvenilir olmak. Premier Hotels and Resorts  tesislerinde konuklarımız kendini her anlamda güvende hissedebilir, hem fnansal hem fiziksel olarak tam anlamıyla güvendedirler ve tüm istekleri dikkate alınır.

Partnerler için güvenlir olmak. Üzerimize aldığımız sorumlulukları harfi ile yerine getir ve her zaman beklentilerin ötesine geçmeye çalışırız.

Otellerimiz için güvenilir olmak. Şirketin yöneticileri olarak, bize güvenen otel sahiplerinin finansal beklentilerini garanti ederiz.

Dinanizm: Müşterilerimiz için en iyi otel olmak üzere sürekli kendimizi geliştiriyoruz.

Liderlik: Denemekten ve yeni kararlar almaktan korkmadan, sektör yeni ürünler sunuyoruz.

Eğitimli personel: Bizim sektörümüzde; personelin eğitimi ve işe bakışı çok önemlidir. Motivasyon programları, çalışan politikaları, sosyal programlar çalışanların işlerini en iyi şekilde yapmalarına yönelik hayata geçirdiğimiz uygulamalarımızdır.

Müşteri odaklılık: Müşterilerimiz bizim için her zaman birinci sıradadır.  Beklentilerinin ötesine geçmeyi hedefleriz

 • 2014 yılındaki olaylardan sonra Ukrayna’da iş dünyası zarar gördü. Bu görüşe katılıyor musunuz? Geçen sürede bir düzelme olduğunu düşünüyor musunuz?

2014 yılı krizin en fazla yaşandığı dönemlerden biriydi. Bu durum elbette ülkenin turizm cazibesini etkiledi. Otelcilik sektörünün durumu ülkedeki istikrarın ve bu çerçevede yatırımsal, ekonomik ve turistik durumunun bir göstergesidir. Elbette o dönemde dünya kanalların gösterilenler, kapsamlı değişiklikler ve devrim iş ve turizm odaklı sehayatlarin ertelenmesine neden oldu.

Bu nedenle otellerdeki doluluk oranı, krtik seviye olan yüzde 25’lere kadar düştü. Bu dönem Ukrayna’daki oteller için en zor dönemlerden biri oldu. Şu anda kriz hissedilmiyor. Ortalama doluluk oranı yüzde 50 — 52 seviyesindedir ki bu iyi bir sonuçtur. Şu anda bir çok ülkeden Ukrayna’ya yönelik ilgideki düzelmeyi hissediyoruz.

 • Türkiye’de kongre turizmi bildiğiniz üzere gelişmiş bir sektör. Ukrayna’da bu yönde bir gelişme var mı? Premier Hotels and Resorts Türkiye’dekine benzer bir hizmet sağlıyor mu?

Kongre turizmi bugün Ukrayna turizm sektöründeki en aktif segmentlerden biri. Bunu konferans salonlarımızı kullanan organizasyon şirketlerinin faaliyetlerinden ötürü biliyoruz.

Şu anda özellikle Kiev, Kharkiv ve Lviv şehirlerinde kongre turizmi gelişiyor. Bizim otellerimiz örneğin 600 kişinin katıldığı ‘Ukrayna Yatırım Forumu’ ya da 300 kişinin katıldığı ‘Uluslararası Bilimsel Araştırmalar Kongresi’ gibi etkinliklere ev sahipliği yapıyor.  Salonlarımız aynı zamanda çok sayıda konuğu ağırlayıp,gereken tüm servisleri en yüksek seviyede verebiliyor.

Bunların yanı sıra, konferans hizmetlerine modern bir anlayış getiren ‘Ideal Meeting’ programımız var.  Bu servis, müşterilerimize sağlıklı bir yaşam tarzı, sağlıklı besleme ve iş hayatına enerji sağlamak üzere oluşturuldu. Ayrıca Fresh, Organic, Traditional konseptlerimizle Ukrayna’daki çiftliklerin ve organik tarımın gelişimine destek veriyoruz.

Öte yandan Ukrayna’daki kongre turizminin Avrupa stantartlarına ulaşması için yeterli alt yapı bulunmuyor. Eğer Ukrayna’nın yatırım ikliminin çekiciliğinde bahsetmek gerekirse, bunun için iki bin kişiye hizmet verebilecek büyük kongre merkezleri kurulmuş olmalı.

Buna Davos bir örnek olarak gösterilebilir. Şu anda en bütük salonlar Premier otellerinin salonlarıdır. Örneğin  doğu ve orta Ukayna’daki bir çok etkinlik  Kharkiv Premire Palace’da gerçekleştirilir.

 • Türkiye’de sağlık turizmi oldukça popüler. Ukrayna’daki bu alandaki tecrübelerini paylaşır mısınız? Sağlık turizmi Ukrayna’da ne seviyede?

Şu anda,  Premier Resort Hotel’in bünyesinde Bukovel şehrindeki  Premier Resort Hotel’de SPA servisi genişletildi. Sağlık turizmi için gereken 7 — 10 günlük kalma süresine bu tesiste ulaşmayı umuyoruz.

Bu adımla doğal güzellikler, modern ve kaliteli  hizmeti birleştiren bir seçenek yaratmış olduğumuzu düşünüyorum. Öyle ki şu anda Ukrayna’da bu alanda hizmet sunan oteller ve sanatoryumlar modern bir turizm için gereken stanartlara sahip değiller.

Premier Resort Hotel Bukovel, sahip olduğu özellikleri ile benzerlerinden fazlasıyla ayrılmaktadır ve büyük bir potansiyel taşımaktadır.

 • Son dönemde, hükümet yetkilileri Ukrayna’nın yatırım iklimindeki iyileşmeyi sıklıkla dile getiriyorlar. Siz buna katılıyor musunuz? Konuklarınız arasında iş amaçlı gelenlerin sayısına bakarak bu konuda neler söylemek istersiniz?

Bunu genel olarak hissediyoruz ve Ukrayna’ya olan ilginin arttığını, yatırımcıların geri dönmeye başladığını ve iş görüşmelerinin arttığını söyleyebiliriz.

Benim kişisel görüşüm, son dönemde ülkedeki reformlar, yolsuzluktaki azalmanın Ukrayna’nın yatırım cazibesini arttırdığı şeklindedir. Ekonomideki iyileşmeyi görüyoruz ve yolsuzluk ise hala var olmasına rağmen azalıyor.

Eğer Ukrayna’da yatırım yapmak isteyen bir yabancı yatırımcıya önerim olacaksa, kesinlikle batı Ukrayna ile Ukrayna’nın güney kısımlarındaki turizm projelerine yatırım yapmalarını öneririm.

Ukrayna’da benzer alanlara yatırım yapmak Avrupa’dan çok daha ilgi çekici ve geri dönüşümü daha kolay.

 • Türk turizmi ile tanıştınız mı? Türkiye’deki herhangi bir otelle işbirliğiniz var mı?

Biz, otellerimizin kartlarına sahip müşterilerimize ayrıcalıklar sağlayacak partnerlerimizin sayısını ürekli olarak arttırıyoruz. Elbette Premier Club kartına sahip müşterilerimiz Türkiye’deki otellerde ayrıcalıklar elde etmelerini isteriz. Bu nedenle sürekli bu tür partnerler arıyoruz ancak şu anda işbirliği içinde olduğumuz bir Türk oteli bulunmuyor.

Ancak şunu da belirtmek isterim, partnerlerimiz arasında, Ukrayna’ya yönelik turlar organize eden çok sayıda Türk şirket var. Uzun yıllar süren işbirliği, bugün partnerlik ve dostluk seviyesine çıkmış durumda.

 • Ukrayna’da veya uluslararası seviyede ne tür gelişim planlarınız var ?

Ukrayna’da uzun yıllardır devam eden çalışmalarımızı göz önüne alarak, ülke dışındaki otel sahiplerinin hizmetlerimizden faydalanmak istediklerini söyleyebilirim.

Geçtiğimiz sene Ukrayna dışına açılarak Belarus, Gürcistan, Polonya, Moldova ve elbette Türkiye gibi ülkelerde otel kompleksleri açmaya karar verdik. Bunun için yeni partnerler arıyoruz.

Bu birlikte projelendirebileceğimiz sıfırdan bir yapı olabileceği gibi, faaliyette olan veya Premier Hotels and Resorts altında personel eğitimi, doğru satış statejisi konularında desteğe ihtiyaç duyan, teknolojik olarak yeni bir seviyeye çıkmak isteyen bir otel de olabilir.

Bu güzel sohbet için çok teşekkür ederiz. En içten başarı dileklerimizle.

6 responses on “TUSİB üyesi İrina Sidletskaya: ‘Türkiye’de otel kompleksleri açılmasıyla ilgileniyoruz’

 1. smt reflow oven dedi ki:

  smt reflow oven

  […]we prefer to honor a lot of other net internet sites around the internet, even though they aren’t linked to us, by linking to them. Under are some webpages really worth checking out[…]

 2. flyer delivery dedi ki:

  flyer delivery

  […]we prefer to honor several other online sites on the internet, even though they aren’t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages worth checking out[…]

 3. Moving company in downtown baltimore

  […]check beneath, are some totally unrelated internet websites to ours, on the other hand, they’re most trustworthy sources that we use[…]

 4. Dave’s Original Mild Chili Recipe

  […]always a significant fan of linking to bloggers that I adore but don’t get lots of link love from[…]

 5. Result dedi ki:

  Result

  […]Here is a good Weblog You might Come across Interesting that we Encourage You[…]

 6. best dumps vendor

  […]Here is a good Blog You may Find Intriguing that we Encourage You[…]

Bir cevap yazın