Log In
Logout Log In
  Search

TUSİB üyesi İrina Sidletskaya: ‘Türkiye'de otel kompleksleri açılmasıyla ilgileniyoruz’

12 Nisan 2018

Comments

108
 Nisan 12, 2018
 108

TUSİB üyesi İrina Sidletskaya: ‘Elbette, Türkiye gibi ülkelerde otel kompleksinin açılmasıyla ilgileniyoruz’

International Hospitality Awards tarafından Ukrayna’nın en iyi lokal otel zinciri seçilen Premier Hotels and Resorts, ülke genelindeki 5 ile 3 yıldız arasındaki otelleri ile hizmet veriyor.

 

Geçtiğimiz yılın sonunda TUSİB’in üyesi olarak Ukrayna — Türkiye iş çevrelerini daha da yakın bir hale getiren Premier Hotels and Resorts Genel Müdürü İrina Sidletskaya TUSİB Web’in sorularını yanıtladı.

 

 • İyi günler İrina, öncelikle söyleşi teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bize Premier Hotels and Resorts zinciri ve planlarınızdan bahseder misiniz?

 

Öncelikle, bu sene şirketimizin 15. yıldönümünü kutladığımızı söylemek isterim.

Geçen 15 yıl içinde 21 otele ulaştık. Bu otellerden bazıları şu anda yenileniyor. Ukrayna’nın 14 turistik noktasına yöneldik. Kiev, Odesa, Kharkiv, Poltova, Sumi, Dnepr şehirlerinde gelişiyoruz. Öte yandan, turistlerin ilgi gösterdikleri Poçaev, Mukaçevo gibi şehirlerde de bulunmak istiyoruz. Şu anda kış sporlarının gözde şehri Bukavel’de bir kompleks açıyoruz, bu şekilde Ukrayna içinde sehayat etme imkanlarını da iyileştiriyoruz.

 

 • Müşteri profiliniz nasıl? Otellerinizde kimler kalıyor?

Ukrayna’nın en iyi otellerini inşa etme felsefesi ve düşüncesi ile hareket ediyor, Ukrayna’ya turistik amaçlı ya da iş görüşmeleri için gelen herkesi hedef kitlemiz olarak görüyoruz.

Bu noktada ne yazık bir gerçeği söylemek zorundayım, büyük bir potansiyeli olmasına rağmen Ukrayna’da turizm sektörü yeteri kadar gelişmiş değil. Bu nedenle otellerimizde kalan misafirlerimiz Ukrayna’ya ağırlıklı olarak iş amaçlı olarak gelen kişilerden oluşuyor.

Öte yandan Lviv, Mukaçeva, Poçaev, Odesa, Kiev gibi şehirlerde Ukrayna’nın tarihi ve turistik yerlerini görmek için gelen turist gruplarını görüyoruz. Bildiğiniz gibi Ukrayna Kievska Rus’un merkeziydi, toprakları üzerinden ipek yolu geçiyordu, bugün bir çok kişi tarihi bağları ve izleri görmek ve bulmak için Ukrayna’ya geliyor.

 • Daha çok hangi ülkelerden konukları ağırlıyorsunuz?

Vize süreçlerinin kolaylaştırılması sayesinde, Çin ve Hindistan’dan çok sayıda konuk ağırlıyoruz. Ancak en fazla Almanya, İsrail, ABD ile Türkiye, İngiltere, Fransa ve Hollanda’dan misafirlerimiz oluyor.

 • Ukrayna her sene daha fazla turisti kendine çekiyor. Sizce Ukrayna turizmde dünyanın önde gelen ülkeleri arasına girebilir mi?

Bu sektörde uzun yıllardan beri çalışan biri olarak, turizm sektörünün ekonomide kayda değer bir yere ulaşması için, Ukrayna’nın büyük bir potansiyele sahip olduğundan eminim.

Bunu bir devlet politikası olarak kabul eden ülkelerin tecrübelerine baktığımızda, turizmin ülke ekonomisinde önemli bir yere geldiğini görüyoruz. Bunu Türkiye, Gürcistan, Yunanistan, Kıbrıs, İsrail örneklerinde görüyoruz.

Kültür turizm için Ukrayna’da doğal güzellikleri olan, dini merkezlere sahip, el deymemiş dağları olan çok sayıda şehir var. Bu saydıklarım şu anda Avrupalı ve Asyalı turistlerin oldukça ilgisini çekiyor. Ancak Ukrayna tarafından bunların birer turizm ürünü olması için yeterli tanıtım çalışması yapılmıyor.  Ülkemiz ünlü misafirperverliği ile yabancı turisleri en iyi şekilde ağırlamaktadır. Herkes bilir ki Ukrayna halkı misafirperver bir halktır ve tarihsel olarak misafirlerini olabilen en iyi şartlarda ağırlarlar.  Sadece bu bile Ukrayna’ya turizmde büyük bir potansiyele sahip bir ülke yapmaktadır.

 • Premier Hotels and Resorts’u kelimelerle anlatmak isteseniz hangilerini kullanırdınız?

 

Güvenilirlik;

Misafirlerimiz için güvenilir olmak. Premier Hotels and Resorts  tesislerinde konuklarımız kendini her anlamda güvende hissedebilir, hem fnansal hem fiziksel olarak tam anlamıyla güvendedirler ve tüm istekleri dikkate alınır.

Partnerler için güvenlir olmak. Üzerimize aldığımız sorumlulukları harfi ile yerine getir ve her zaman beklentilerin ötesine geçmeye çalışırız.

Otellerimiz için güvenilir olmak. Şirketin yöneticileri olarak, bize güvenen otel sahiplerinin finansal beklentilerini garanti ederiz.

Dinanizm: Müşterilerimiz için en iyi otel olmak üzere sürekli kendimizi geliştiriyoruz.

Liderlik: Denemekten ve yeni kararlar almaktan korkmadan, sektör yeni ürünler sunuyoruz.

Eğitimli personel: Bizim sektörümüzde; personelin eğitimi ve işe bakışı çok önemlidir. Motivasyon programları, çalışan politikaları, sosyal programlar çalışanların işlerini en iyi şekilde yapmalarına yönelik hayata geçirdiğimiz uygulamalarımızdır.

Müşteri odaklılık: Müşterilerimiz bizim için her zaman birinci sıradadır.  Beklentilerinin ötesine geçmeyi hedefleriz

 • 2014 yılındaki olaylardan sonra Ukrayna’da iş dünyası zarar gördü. Bu görüşe katılıyor musunuz? Geçen sürede bir düzelme olduğunu düşünüyor musunuz?

2014 yılı krizin en fazla yaşandığı dönemlerden biriydi. Bu durum elbette ülkenin turizm cazibesini etkiledi. Otelcilik sektörünün durumu ülkedeki istikrarın ve bu çerçevede yatırımsal, ekonomik ve turistik durumunun bir göstergesidir. Elbette o dönemde dünya kanalların gösterilenler, kapsamlı değişiklikler ve devrim iş ve turizm odaklı sehayatlarin ertelenmesine neden oldu.

Bu nedenle otellerdeki doluluk oranı, krtik seviye olan yüzde 25’lere kadar düştü. Bu dönem Ukrayna’daki oteller için en zor dönemlerden biri oldu. Şu anda kriz hissedilmiyor. Ortalama doluluk oranı yüzde 50 — 52 seviyesindedir ki bu iyi bir sonuçtur. Şu anda bir çok ülkeden Ukrayna’ya yönelik ilgideki düzelmeyi hissediyoruz.

 • Türkiye’de kongre turizmi bildiğiniz üzere gelişmiş bir sektör. Ukrayna’da bu yönde bir gelişme var mı? Premier Hotels and Resorts Türkiye’dekine benzer bir hizmet sağlıyor mu?

Kongre turizmi bugün Ukrayna turizm sektöründeki en aktif segmentlerden biri. Bunu konferans salonlarımızı kullanan organizasyon şirketlerinin faaliyetlerinden ötürü biliyoruz.

Şu anda özellikle Kiev, Kharkiv ve Lviv şehirlerinde kongre turizmi gelişiyor. Bizim otellerimiz örneğin 600 kişinin katıldığı ‘Ukrayna Yatırım Forumu’ ya da 300 kişinin katıldığı ‘Uluslararası Bilimsel Araştırmalar Kongresi’ gibi etkinliklere ev sahipliği yapıyor.  Salonlarımız aynı zamanda çok sayıda konuğu ağırlayıp,gereken tüm servisleri en yüksek seviyede verebiliyor.

Bunların yanı sıra, konferans hizmetlerine modern bir anlayış getiren ‘Ideal Meeting’ programımız var.  Bu servis, müşterilerimize sağlıklı bir yaşam tarzı, sağlıklı besleme ve iş hayatına enerji sağlamak üzere oluşturuldu. Ayrıca Fresh, Organic, Traditional konseptlerimizle Ukrayna’daki çiftliklerin ve organik tarımın gelişimine destek veriyoruz.

Öte yandan Ukrayna’daki kongre turizminin Avrupa stantartlarına ulaşması için yeterli alt yapı bulunmuyor. Eğer Ukrayna’nın yatırım ikliminin çekiciliğinde bahsetmek gerekirse, bunun için iki bin kişiye hizmet verebilecek büyük kongre merkezleri kurulmuş olmalı.

Buna Davos bir örnek olarak gösterilebilir. Şu anda en bütük salonlar Premier otellerinin salonlarıdır. Örneğin  doğu ve orta Ukayna’daki bir çok etkinlik  Kharkiv Premire Palace’da gerçekleştirilir.

 • Türkiye’de sağlık turizmi oldukça popüler. Ukrayna’daki bu alandaki tecrübelerini paylaşır mısınız? Sağlık turizmi Ukrayna’da ne seviyede?

Şu anda,  Premier Resort Hotel’in bünyesinde Bukovel şehrindeki  Premier Resort Hotel’de SPA servisi genişletildi. Sağlık turizmi için gereken 7 — 10 günlük kalma süresine bu tesiste ulaşmayı umuyoruz.

Bu adımla doğal güzellikler, modern ve kaliteli  hizmeti birleştiren bir seçenek yaratmış olduğumuzu düşünüyorum. Öyle ki şu anda Ukrayna’da bu alanda hizmet sunan oteller ve sanatoryumlar modern bir turizm için gereken stanartlara sahip değiller.

Premier Resort Hotel Bukovel, sahip olduğu özellikleri ile benzerlerinden fazlasıyla ayrılmaktadır ve büyük bir potansiyel taşımaktadır.

 • Son dönemde, hükümet yetkilileri Ukrayna’nın yatırım iklimindeki iyileşmeyi sıklıkla dile getiriyorlar. Siz buna katılıyor musunuz? Konuklarınız arasında iş amaçlı gelenlerin sayısına bakarak bu konuda neler söylemek istersiniz?

Bunu genel olarak hissediyoruz ve Ukrayna’ya olan ilginin arttığını, yatırımcıların geri dönmeye başladığını ve iş görüşmelerinin arttığını söyleyebiliriz.

Benim kişisel görüşüm, son dönemde ülkedeki reformlar, yolsuzluktaki azalmanın Ukrayna’nın yatırım cazibesini arttırdığı şeklindedir. Ekonomideki iyileşmeyi görüyoruz ve yolsuzluk ise hala var olmasına rağmen azalıyor.

Eğer Ukrayna’da yatırım yapmak isteyen bir yabancı yatırımcıya önerim olacaksa, kesinlikle batı Ukrayna ile Ukrayna’nın güney kısımlarındaki turizm projelerine yatırım yapmalarını öneririm.

Ukrayna’da benzer alanlara yatırım yapmak Avrupa’dan çok daha ilgi çekici ve geri dönüşümü daha kolay.

 • Türk turizmi ile tanıştınız mı? Türkiye’deki herhangi bir otelle işbirliğiniz var mı?

Biz, otellerimizin kartlarına sahip müşterilerimize ayrıcalıklar sağlayacak partnerlerimizin sayısını ürekli olarak arttırıyoruz. Elbette Premier Club kartına sahip müşterilerimiz Türkiye’deki otellerde ayrıcalıklar elde etmelerini isteriz. Bu nedenle sürekli bu tür partnerler arıyoruz ancak şu anda işbirliği içinde olduğumuz bir Türk oteli bulunmuyor.

Ancak şunu da belirtmek isterim, partnerlerimiz arasında, Ukrayna’ya yönelik turlar organize eden çok sayıda Türk şirket var. Uzun yıllar süren işbirliği, bugün partnerlik ve dostluk seviyesine çıkmış durumda.

 • Ukrayna’da veya uluslararası seviyede ne tür gelişim planlarınız var ?

Ukrayna’da uzun yıllardır devam eden çalışmalarımızı göz önüne alarak, ülke dışındaki otel sahiplerinin hizmetlerimizden faydalanmak istediklerini söyleyebilirim.

Geçtiğimiz sene Ukrayna dışına açılarak Belarus, Gürcistan, Polonya, Moldova ve elbette Türkiye gibi ülkelerde otel kompleksleri açmaya karar verdik. Bunun için yeni partnerler arıyoruz.

Bu birlikte projelendirebileceğimiz sıfırdan bir yapı olabileceği gibi, faaliyette olan veya Premier Hotels and Resorts altında personel eğitimi, doğru satış statejisi konularında desteğe ihtiyaç duyan, teknolojik olarak yeni bir seviyeye çıkmak isteyen bir otel de olabilir.

Bu güzel sohbet için çok teşekkür ederiz. En içten başarı dileklerimizle.

108 responses on “TUSİB üyesi İrina Sidletskaya: ‘Türkiye’de otel kompleksleri açılmasıyla ilgileniyoruz’

 1. smt reflow oven dedi ki:

  smt reflow oven

  […]we prefer to honor a lot of other net internet sites around the internet, even though they aren’t linked to us, by linking to them. Under are some webpages really worth checking out[…]

 2. flyer delivery dedi ki:

  flyer delivery

  […]we prefer to honor several other online sites on the internet, even though they aren’t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages worth checking out[…]

 3. Moving company in downtown baltimore

  […]check beneath, are some totally unrelated internet websites to ours, on the other hand, they’re most trustworthy sources that we use[…]

 4. Dave’s Original Mild Chili Recipe

  […]always a significant fan of linking to bloggers that I adore but don’t get lots of link love from[…]

 5. Result dedi ki:

  Result

  […]Here is a good Weblog You might Come across Interesting that we Encourage You[…]

 6. best dumps vendor

  […]Here is a good Blog You may Find Intriguing that we Encourage You[…]

 7. zarubezhnye zhenskie imena

  […]Here is a great Blog You may Obtain Fascinating that we Encourage You[…]

 8. build a free website

  […]below you will discover the link to some web sites that we feel it is best to visit[…]

 9. Junk removal maryland

  […]here are some hyperlinks to websites that we link to for the reason that we consider they’re worth visiting[…]

 10. sex toys collection

  […]Here are a number of the internet sites we advocate for our visitors[…]

 11. naga poker dedi ki:

  naga poker

  […]below you will uncover the link to some internet sites that we assume you need to visit[…]

 12. ستلايت الكويت

  […]Here are a number of the web sites we advise for our visitors[…]

 13. black vibrator dedi ki:

  black vibrator

  […]usually posts some really intriguing stuff like this. If you are new to this site[…]

 14. thrusting bunny vibe

  […]just beneath, are a lot of totally not connected web sites to ours, nonetheless, they’re surely worth going over[…]

 15. adams silicone dildo

  […]usually posts some very exciting stuff like this. If you are new to this site[…]

 16. massager dedi ki:

  massager

  […]Here are some of the internet sites we advocate for our visitors[…]

 17. gorilla playset installers

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a number of unrelated information, nevertheless really worth taking a look, whoa did 1 understand about Mid East has got additional problerms too […]

 18. assembly solutions

  […]we came across a cool internet site which you might enjoy. Take a look in the event you want[…]

 19. will we run out of reclaimed wood

  […]Here is a great Weblog You might Find Interesting that we Encourage You[…]

 20. סרטי סקס dedi ki:

  סרטי סקס

  […]The info mentioned inside the article are a few of the most effective readily available […]

 21. trah besplatno gigporno trah_net_621 video seks

  […]although web sites we backlink to beneath are considerably not related to ours, we feel they’re basically worth a go as a result of, so possess a look[…]

 22. farming simulator 19 mods

  […]Every the moment in a when we pick blogs that we read. Listed beneath would be the most current sites that we select […]

 23. daughter medicine traduzione

  […]The info mentioned inside the write-up are some of the top available […]

 24. Keuken inspiratie

  […]usually posts some quite interesting stuff like this. If you are new to this site[…]

 25. Cialis prices dedi ki:

  cialis generico online http://cialisonli.com/

  Terrific write ups. Cheers!

 26. Ewaste Collection

  […]the time to study or visit the content or web sites we’ve linked to beneath the[…]

 27. Brazzers mom dedi ki:

  Brazzers mom

  […]Wonderful story, reckoned we could combine several unrelated information, nonetheless genuinely worth taking a search, whoa did 1 study about Mid East has got extra problerms as well […]

 28. otvaracie hodiny dedi ki:

  otvaracie hodiny

  […]just beneath, are many completely not related web-sites to ours, nevertheless, they may be certainly worth going over[…]

 29. apps download for windows 8

  […]always a major fan of linking to bloggers that I adore but do not get a whole lot of link love from[…]

 30. Space Games free download for pc

  […]always a significant fan of linking to bloggers that I enjoy but really don’t get a good deal of link love from[…]

 31. adam and eve shoppers

  […]we like to honor numerous other internet web-sites on the net, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages really worth checking out[…]

 32. Azzaro dedi ki:

  Azzaro

  […]here are some links to web-sites that we link to mainly because we believe they’re really worth visiting[…]

 33. wand vibrator dedi ki:

  wand vibrator

  […]the time to read or take a look at the content or internet sites we’ve linked to beneath the[…]

 34. Dallas Office Furniture

  […]one of our visitors just lately suggested the following website[…]

 35. e marketing dedi ki:

  e marketing

  […]Sites of interest we have a link to[…]

 36. gossips dedi ki:

  gossips

  […]Here are a few of the sites we advise for our visitors[…]

 37. Used Stirrers by Thermolyne at used-line

  […]check below, are some entirely unrelated sites to ours, nonetheless, they are most trustworthy sources that we use[…]

 38. jimmy choo dedi ki:

  jimmy choo

  […]below you’ll discover the link to some sites that we believe it is best to visit[…]

 39. dolce and gabbana

  […]check beneath, are some completely unrelated web-sites to ours, having said that, they’re most trustworthy sources that we use[…]

 40. familii russkie krasivye

  […]although web-sites we backlink to beneath are considerably not related to ours, we really feel they’re in fact really worth a go through, so possess a look[…]

 41. voyance numero non surtaxe

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a couple of unrelated information, nonetheless genuinely really worth taking a look, whoa did 1 understand about Mid East has got extra problerms at the same time […]

 42. adam and eve vibrators

  […]although sites we backlink to below are considerably not associated to ours, we feel they’re in fact worth a go by, so have a look[…]

 43. challenge about sex toys

  […]check below, are some completely unrelated websites to ours, even so, they may be most trustworthy sources that we use[…]

 44. Garo Kassabian dedi ki:

  Garo Kassabian

  […]although sites we backlink to below are considerably not connected to ours, we feel they’re basically really worth a go by means of, so possess a look[…]

 45. gucci dedi ki:

  gucci

  […]check beneath, are some totally unrelated web sites to ours, however, they’re most trustworthy sources that we use[…]

 46. burberry dedi ki:

  burberry

  […]usually posts some extremely intriguing stuff like this. If you are new to this site[…]

 47. versace dedi ki:

  versace

  […]one of our visitors not long ago encouraged the following website[…]

 48. Wonen dedi ki:

  Wonen

  […]The info mentioned in the post are a number of the ideal obtainable […]

 49. namntavkor dedi ki:

  namntavkor

  […]that would be the finish of this article. Right here you will discover some websites that we think you will appreciate, just click the links over[…]

 50. Google dedi ki:

  Google

  Sites of interest we have a link to.

 51. asus ez installer

  […]just beneath, are various completely not related web-sites to ours, nevertheless, they may be certainly really worth going over[…]

 52. porno dedi ki:

  porno

  […]Every the moment in a whilst we opt for blogs that we study. Listed below would be the most up-to-date web-sites that we choose […]

 53. girlsdoporn dedi ki:

  girlsdoporn

  […]Sites of interest we have a link to[…]

 54. sex toy reviews dedi ki:

  sex toy reviews

  […]check beneath, are some completely unrelated web sites to ours, nonetheless, they are most trustworthy sources that we use[…]

 55. LV dedi ki:

  LV

  […]one of our guests just lately proposed the following website[…]

 56. baby doll lingerie

  […]Sites of interest we have a link to[…]

 57. real skin dildo dedi ki:

  real skin dildo

  […]The details talked about in the report are a few of the most effective accessible […]

 58. waterproof wand massager

  […]although web-sites we backlink to beneath are considerably not related to ours, we really feel they’re essentially really worth a go as a result of, so possess a look[…]

 59. plus size dildo dedi ki:

  plus size dildo

  […]that would be the end of this post. Right here you will find some internet sites that we assume you will enjoy, just click the hyperlinks over[…]

 60. MILF Porn dedi ki:

  MILF Porn

  […]that would be the finish of this write-up. Here you’ll locate some web sites that we consider you will value, just click the links over[…]

 61. forexautotradecopiersignals

  […]we prefer to honor quite a few other net web-sites on the net, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Below are some webpages really worth checking out[…]

 62. Parallel Profits Review

  […]the time to study or take a look at the subject material or web-sites we’ve linked to below the[…]

 63. cheap web design dedi ki:

  cheap web design

  […]check beneath, are some totally unrelated web-sites to ours, nonetheless, they may be most trustworthy sources that we use[…]

 64. Best online shopping in bangladesh

  […]very few web sites that occur to become comprehensive below, from our point of view are undoubtedly properly really worth checking out[…]

 65. women's lingerie dedi ki:

  women’s lingerie

  […]one of our guests lately recommended the following website[…]

 66. Lacoste Heren parfums vergelijken

  […]here are some links to sites that we link to for the reason that we consider they may be really worth visiting[…]

 67. vibrator challenge

  […]we like to honor several other world wide web web pages on the internet, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Under are some webpages really worth checking out[…]

 68. best sex toys dedi ki:

  best sex toys

  […]The facts mentioned in the write-up are a few of the most beneficial accessible […]

 69. Mens erger je niet

  […]usually posts some extremely intriguing stuff like this. If you’re new to this site[…]

 70. Understand dedi ki:

  Understand

  […]one of our guests not too long ago advised the following website[…]

 71. annabel law dedi ki:

  annabel law

  […]The information talked about inside the article are a few of the very best available […]

 72. تسليك مجاري

  […]here are some links to websites that we link to due to the fact we think they’re worth visiting[…]

 73. Live casino singapore

  […]we came across a cool internet site which you might get pleasure from. Take a look in the event you want[…]

 74. sex toy challenge

  […]always a large fan of linking to bloggers that I adore but do not get a whole lot of link really like from[…]

 75. adam and eve sex toy challenge

  […]although internet websites we backlink to below are considerably not related to ours, we really feel they’re essentially worth a go as a result of, so possess a look[…]

 76. mini vibrator kit

  […]one of our guests just lately proposed the following website[…]

 77. bullet vibrator review

  […]usually posts some really exciting stuff like this. If you are new to this site[…]

 78. waterproof rabbit vibrator

  […]always a large fan of linking to bloggers that I like but really don’t get quite a bit of link really like from[…]

 79. FOREX SIGNALS dedi ki:

  FOREX SIGNALS

  […]Here is a great Blog You may Locate Interesting that we Encourage You[…]

 80. 英国伦敦华人微整形

  […]always a major fan of linking to bloggers that I love but really don’t get a lot of link adore from[…]

 81. Trend Mystery Review

  […]Every the moment inside a while we pick blogs that we study. Listed beneath would be the latest web sites that we decide on […]

 82. Ghana dedi ki:

  Ghana

  […]we came across a cool web site that you simply may possibly get pleasure from. Take a search for those who want[…]

 83. ladies handbags dedi ki:

  ladies handbags

  […]Every when inside a though we select blogs that we read. Listed beneath are the most current websites that we select […]

 84. amazon fire tv stick review

  […]usually posts some really intriguing stuff like this. If you’re new to this site[…]

 85. store holiday hours

  […]please visit the internet sites we stick to, including this a single, because it represents our picks from the web[…]

 86. vitamins for pregnant women

  […]The info mentioned in the article are several of the best obtainable […]

 87. unix download dedi ki:

  unix download

  […]The information talked about inside the report are some of the best readily available […]

 88. adam and eve wand massager

  […]very few sites that transpire to become in depth below, from our point of view are undoubtedly well worth checking out[…]

 89. vibrator dedi ki:

  vibrator

  […]that could be the end of this article. Right here you’ll come across some internet sites that we consider you’ll appreciate, just click the links over[…]

 90. wand massagers dedi ki:

  wand massagers

  […]check beneath, are some entirely unrelated websites to ours, having said that, they are most trustworthy sources that we use[…]

 91. каннелюры

  […]The details talked about inside the post are a few of the very best readily available […]

 92. penis pump dedi ki:

  penis pump

  […]Here are some of the web sites we recommend for our visitors[…]

 93. sex furniture dedi ki:

  sex furniture

  […]Every as soon as inside a whilst we opt for blogs that we read. Listed beneath would be the newest websites that we pick […]

 94. silicone vibrator

  […]below you will discover the link to some internet sites that we consider you ought to visit[…]

 95. squirting dildo dedi ki:

  squirting dildo

  […]that could be the end of this post. Here you’ll obtain some sites that we feel you’ll enjoy, just click the hyperlinks over[…]

 96. thrusting vibrator review

  […]check below, are some absolutely unrelated web sites to ours, even so, they are most trustworthy sources that we use[…]

 97. icicles glass plug

  […]that is the finish of this write-up. Right here you’ll uncover some internet sites that we assume you’ll value, just click the links over[…]

 98. plus size harness

  […]usually posts some pretty exciting stuff like this. If you are new to this site[…]

 99. best selling vibrator

  […]Wonderful story, reckoned we could combine several unrelated data, nonetheless seriously really worth taking a appear, whoa did 1 understand about Mid East has got far more problerms too […]

 100. dildos for women dedi ki:

  dildos for women

  […]that would be the end of this post. Right here you’ll obtain some web-sites that we assume you will enjoy, just click the links over[…]

 101. raid carries dedi ki:

  raid carries

  […]The information and facts talked about in the article are some of the best available […]

 102. פורום סקס

  […]check below, are some completely unrelated web-sites to ours, however, they’re most trustworthy sources that we use[…]

 103. Business social networks

  […]check beneath, are some entirely unrelated internet websites to ours, having said that, they may be most trustworthy sources that we use[…]

 104. redbubble stickers

  […]that will be the end of this write-up. Here you will locate some internet sites that we feel you will appreciate, just click the hyperlinks over[…]

 105. s128 dedi ki:

  s128

  […]just beneath, are various absolutely not associated web sites to ours, nonetheless, they may be certainly really worth going over[…]

 106. internet dedi ki:

  internet

  […]always a major fan of linking to bloggers that I appreciate but do not get a great deal of link adore from[…]

 107. sito internet dedi ki:

  sito internet

  […]Here are some of the web pages we advise for our visitors[…]

Bir cevap yazın