Log In
Logout Log In
  Search

TUSİB üyesi CreditWest Bank'tan, KOBİ’lerin faiz giderleri yüzde 50 düşürecek işbirliği

25 Mayıs 2018

Comments

Off
 Mayıs 25, 2018
 Off

Şunun tarafından gönderildi: admin Tarih:Mayıs 24, 2018in: Ekonomi, Haber, İş Dünyası, Şirket Haberleri, Ukrayna’daki Türk Toplumu(1) Yorum

Ukrayna’daki Türk Bankası CreditWest Bank, Kiev Belediyesi ile işbirliği anlaşması imzaladı.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, Kiev Belediyesi’nin işbirliği yaptığı dört bankadan biri olan CreditWest Bank, sanayi sektörüne faiz avantajı sağlayan özel bir programın parçası oldu.

Kiev Belediyesi ile imzalanan anlaşma çerçevesine, Kiev’de üretim yapan küçük ve orta ölçekli üreticilerin (KOBİ), kredi kullanımlarından doğan faiz giderlerinin yüzde 50’si, Kiev Belediyesi tarafından karşılanacak.

Üreticinin faiz giderlerini yarı yarıya düşürecek program; Alman – Ukrayna Fonu ve birlikte ‘EU4Business’ insiyatifi ve katılımcı bankaların desteği ile hayata geçiriliyor.

KOBİ’lere destek devam edecek

Küçük ve orta ölçekli işletmelere mali desteği hedefleyen program hakkında CreditWest Bank Ukrayna’dan yapılan açıklamada, söz konusu girişimin Kiev’de üretim yapan işletmeleri hedef aldığı kaydedildi.

Açıklamada, Kiev Belediyesi’nin işbirliği yapmak istediği bankaları kendisinin seçtiği hatırlatılarak, KOBİ’lere mali destek sağlamanın yanı sıra, kredi kullanmalarından doğacak faiz giderlerinin de program çerçevesinde yarı yarıya düşeceği, banka olarak Türk ve Ukraynalı KOBİ’lerin gelişmesi yönünde atılacak adımlara katkıda bulunulmaya devam edileceği bildirildi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu JCR Euroasia Rating, 2017’de CreditWest Bank’ın uzun ve kısa vadeli görünümünü değerlendirmiş; bankanın uzun vadeli ulusal para birimi cinsinden görünümünü AA- olarak teyid ederken, kısa vadeli ulusal para biriminden notunu ise A-1 ‘istikrarlı’dan A-1 ‘pozitif’e çıkartmıştı.
Ukrayna Bankalar Birliği’nin yönetim kurulunda bulunan Creditwest bank, 2006 yılından bu yana Ukrayna bankacılık sisteminde faaliyet gösteriyor. Banka ağırlıklı olarak kurumsal bankacılık hizmeti sağlıyor.
Creditwest Bank, BSTDB “Karadeniz Ticaret ve Gelişim Bankası ile kurumsal firmaların desteklenmesinin yanı sıra, GUF “German Ukrainian Fund” ile de KOBİ’leri destekliyor.
Banka, bir süredir Avrupa Yatırım Bankası EFSE “European Finance for South East ” ile KOBİ’leri destekleme programı yürütüyor.
GUF , Türk Eximbank Ukrayna temsilciliği ve EFSE ile KOBİ’lere yönelik destek programlarını yürüten CreditWest Bank’ın Kiev Belediyesi ile başlattığı işbirliği; KOBİ’ler için ek bir destek programı olarak ifade ediliyor.
TUSİB Web

Comments are closed.