Log In
Logout Log In
  Search

TUSİB üyesi Borsan Ukrayna Genel Müdürü Özkan; 'krizler yaşandı, şimdi reform zamanı'

4 Haziran 2018

Comments

Off
 Haziran 4, 2018
 Off

TUSİB üyesi Borsan Grup Ukrayna Genel Müdürü Özkan Yılmaz, TUSİB Web’in sorularını yanıtladı.

İyi günler Özkan Bey Ukrayna’daki faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Öncelikle ksaca Borsan Gruptan biraz size bahsetmek istiyorum. Borsan Grup 12 ayrı sektörde üretim yapan ve hizmet veren dünyanın 65 ülkesine ihracat yapan büyük bir şirketler grubudur. Borsan Ukrayna ise 2002 yılında kurduğumuz Borsan Grup yatırımlarından bir tanesidir. Borsan Ukrayna’yi faaliyete geçirme amacımız ise Borsan Grup’un fabrikalarında  dünya standartlarında  ürettiği alüminyum kablo  bakır kablo, aydınlatma, grup priz, sigorta kutusu gibi ürunlerimizi  Ukrayna tüketicisi ile buluşturmak.

Bu konudada başarılı olduğumuzu söyleyebilirim.

Kendi sektörümüzde devamliligi en uzun olan ve marka bilinirliği en üst düzeyde olan nadir firmalardan biriyiz ve bununla da gurur duyuyoruz.
Kaç yıldır bu sektördesiniz?
17 yıldır sektörün içinde aktif bir şekilde yer alıyorum .
Kaç kişiyi istihdam ediyorsunuz?
Ukraynadaki istihdam sayımız değişiklik gösterse de ortalama 80 kişiyi Borsan Ukrayna bünyesinde çalıştırmaktayız.
Zorlu bir kriz sürecinden geçen Ukrayna ekonomisinden toparlanma sinyalleri geliyor. Sizce beklenen ekonomik büyüme sürecine ulaşıldı mı?
Sizinde dediğiniz gibi zorlu gecen 2014 ve 2015 yıllarındakı ekonomideki küçülmeden sonra 2016 yılında artıya geçmesi ve bunu takip eden 2017 yılınında olumlu sinyaller vermesi hem Ukrayna hemde kendi ticari yatırımlarımızdan dolayı bizi mutlu etti.

Tam anlamı ile ekonomik büyüme sürecine ulaşmamış olsa da, ülkede  bu sürecin adımları atıldı diye düşünüyorum.
Hükümet başta yargı ve vergi olmak üzere bir çok alanda reform çalışmaları yapıyor. Bu çalışmaları iş dünyasında hissettiğinizi söyleyebilir misiniz?
Evet hükümetin vergi ve gümrük konularında aldığı kararlar yaptığı reformları hissediyoruz ve bunları memnuniyet ile karşılıyoruz, umuyoruz ki bu süreç yarım kalmaz ve tam anlamı ile hayata geçirilir.
Sektörünüzün Ukrayna’daki genel durumu nedir? Eşit rekabet şartlarında çalıştığınızı düşünüyor musunuz?
Sektörümüzde Türk firmaları ve üreticileri olarak baktığımızda genel olarak algı ve konumumuz gayet iyi bir yerde.

Borsan Grup olarakta est vergi ve gümrük kurallaru uygulandığı sürece dünyanın 65 ülkesinde olduğu gibi  Ukrayna’da da başarının geldiğini gördük, o yüzden bu konuda herhangi bir sorunumuz yok .
Ukrayna ile Türkiye arasındaki STA imzalanmasının sizin için ne tür etkileri olur?
Bu anlaşmanın başarılarımıza başarı , ivmemize çok daha hız ve enerji katacağını düşünüyorum Ayrıca bu anlaşmanın Türk tarafına olduğu kadar Ukrayna ekonomisi için de çok önemli olduğunu düşünüyorum çünkü Türkiye, Ukrayna’nın ihracat gelirleri açısından önemli bir ülke konumunda. O yüzden bu anlaşma iki taraf için de çok olumlu olacaktır.
Ukrayna’da yatırım yapmak isteyen,  ya da bu ülke ile Türkiye arasında ticari faaliyetler yürütmeyi planlanan Türk girişimcilere neler önerirsiniz?
1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Ukrayna,  Sovyetler Birliği’nden ayrılaı 27 yıl oluyor.  Genç bir ülke. Krizler yaşandı şimdi de bir reform sürecine girildi.

Hükümet var güçü ile çalışıyor. Sonuçta konumu itibari ile de hem Avrupa’nın hemde Rusya Federasyonu’nun kaybetmek istemediği, kendi tarafında görmek istediği bir noktada bulunuyor Gelişen bir ülke , fırsatların oluştuğu bir dönemde, doğru adımlar atılıp doğru mekanizmalar oluşturulur ise başarı sağlanalabilecek bir ulke .

Resmi kayıtlarda halen 43 milyon nüfusu olan; kültür seviyesi üst duzeyde bir ülke.

Şahsi fikrim tavsiye ederim sadece tavsiye olarak yatırım yapmak isteyen girişimcilerin,  TUSİB gibi derneklerden ülke ile ilgili doğru bilgilendirme almaları, Elçiliğimiz ile iletişime gecmeleri,  Ticari Ateşeliğimiz ile aktif olarak çalışmalarıdır.

Teşekkür ederiz.

Comments are closed.