Log In
Logout Log In
  Search

Türkiye - Ukrayna ekonomik ve ticari ilişkileri Kiev'deki konferansta ele alındı

23 Şubat 2019

Comments

Off
 Şubat 23, 2019
 Off

Ukrayna ile Türkiye arasında süren ekonomik ve ticari ilişkiler, Kiev’de düzenlenen konferansta ele alındı.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) girişimleri ile, DEİK / Türkiye – Ukrayna İş Konseyi ve Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası’nın (UCCI) düzenlediği konferansa, TUSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mete Karaer de katıldı.

UCCI binasında düzenlene konferansa, Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Kiev Ticaret Müşaviri Haydar Koçak,Ukrayna Altyapı Bakan Yardımcısı Viktor Dovgan, Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakan Yardımcısı Mihail Titarçuk, Türkiye Ukrayna İş Konseyi Başkanı Rasim Bekmezci, TUSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mete Karaer, TUSİB üyesi şirketlerin temsilcileri ile Ukraynalı ve Türk iş çevrelerinden isimler katılım gösterdiler.

İki ülke iş çevrelerini bir araya getirildiği konferansta, Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Yağmur Güldere, Ukrayna Altyapı Bakan Yardımcısı Viktor Dovgan, Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakan Yardımcısı Mihail Titarçuk, Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Rasim Bekmezci, Lifecell’in Genel Müdürü İsmet Yazıcı ile Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Gennadiy Chijikov birer konuşma yaptılar.

Konferanstaki konuşmasında, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun, Türkiye ile ilişkilere önem verdiğini ifade eden Kiev Büyükelçisi Yağmur Güldere, “Bunu 3 Kasım’da Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Ukraynalı mevkidaşı Petro Poroşenko’nun bir araya geldikleri görüşmede çok açık bir şekilde gördük. Ardından Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, Odessa ziyaretinde Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin ile çok verimli görüşmeler yaptılar. Orada bir kere daha ilişkilerimizin stratejik boyutunu ve iş birliği iradesini ortaya koydular” diye konuştu.

Ukayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’ya kısa süre önce güven mektubunu sunma imkanı buldum diyen Büyükelçi, “Güven mektubumu sunarken Sayın Devlet Başkanı, Türkiye ile ilişkilere verdiği önemi ve Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik dostane hisselerini dile getirdi. İkinci bir konu olarak da serbest ticaret anlaşmasının önemini vurguladı” dedi.

’10 milyar dolar dış ticarete ulaşacak potansiyelimiz var’

Türkiye’nin dış politikada iki temel anlayışının “insani ve girişimci dış politika” olduğunun altını çizen Güldere, “Ekonominin bir kanadı ticaret. Biz Ukrayna’nın potansiyeline inanıyoruz. Ukrayna’nın şu an üçüncü ticaret partneriyiz. Ukrayna ile ticaret hacmimiz 4 milyar dolar. Ama maalesef arzu ettiğimiz yerde değiliz. Cumhurbaşkanlarımızın da koyduğu 10 milyar dolar hedefine yürümeyi istiyoruz. Bunu yapabilecek potansiyele sahibiz, çünkü Türkiye ile Ukrayna ekonomileri pek çok açıdan birbirlerini tamamlıyorlar.Sizin Başbakanınızın çok güzel bir ifadesi var, ben bunu sık sık tekrarlıyorum. Madenlerin derinlerinden, uzayın dış çeperlerine kadar her alanda iş birliği imkanına sahip iki ülkeyiz. Biz bu iş birliğini bu tür organizasyonlarla, fuarlarla, iş adamlarının arasında geliştirilecek projelerle hayata geçireceğiz.’ diye konuştu.

STA bir türlü hayata geçirilemiyor

Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Rasim Bekmezci ise, “2014 senesi sonrası Ukrayna’da gerçekleştirilen reform sürecini yakından takip ediyoruz, yenilenen güçlü Ukrayna’nın bölgemiz istikrarı için öneminin bilincindeyiz” diye konuştu.

Ukrayna ile Türkiye’nin çok üst düzeydeki ilişkilerine ve stratejik partnerliğine rağmen iki ülkenin ticaret hacminni istenen seviyelerde olmadığını belirten Bekmezci, “Senelerdir hep sözde kalan serbest ticaret anlaşması bir türlü hayata geçirilemiyor. Ukrayna’nın son dört yılda birçok ülke ile STA sürecini tamamlamasına rağmen, Türkiye ile maalesef sonuca ulaşılamadı” dedi.

Türk iş dünyasının Ukrayna’nın geleceğine inandığını söyleyen Bekmezci, “Ukrayna’ya gelmek, ticarethane açmak ve yatırım yapmaktaki amacımız, sadece mal satmak veya kısa vadede para kazanıp kaçmak değil, tam aksine birlikte kazanmak ve bunları yatırımlara çevirerek, üçüncü ülkeler ile ticari faaliyetlerimizi birlikte sürdürmek” dedi.

Bekmezci, STA ve iki ülke arasındaki ekonomik, ticari ve yatırım ilişkilerini ele aldıkları raporu da bakanlık temsilcilerine takdim etti.

TUSİB üyesi Lifecell Genel Müdürü Yazıcı, ‘somut sonuçlar olmalı’

Ukrayna’da telekomünikasyon alanında yaşanan sorunlara işaret eden TUSİB üyesi lifecell Genel Müdürü İsmet Yazıcı ise, bir yatırımcı olarak yaşadıkları problemleri aktardı.

“Yıllardır aynı konuların altını çiziyoruz. Pazar rekabetçi ve adil olmalı’ diye konuşan Yazıcı, ’10 küsür sene bekledikten sonra Ukrayna insanı 3G ile, iki sene sonra da 4G ile tanıştı. Her iki ihaleyle de mevcut oyuncular dışındaki yatırımcılar ilgilenmedi. 14 yıldır anlatıyoruz; bu ülkede regülasyonlardaki sorunlar, mevcut iki Rus operatörünün ilk gelen şirketler olmaları sebebiyle, üçüncü operatöre neredeyse yaşam hakkı vermemelerinden kaynaklanmaktadır” dedi.

Ukrayna telekomünikasyon sektöründeki hukuksal ve yasal boşluklara dikkati çeken Yazıcı, “Yıllardır bekleyen telekom yasasının yeni versiyonu hayata geçmiyor. Mobil cihazlarla ilgili adil rekabete olanak sağlayacak bir ithalat denetimi yok. Mobil kullanıcıların kayıt altına da alınması gerekiyor. Bugün dünyanın hiçbir ülkesinde bakkaldan sakız alır gibi SIM kart alıp telefonunuza takıp çalıştıramazsınız. Kayıt dışı olan bir iletişim endüstrisinin bize güvenlik ve ticaret anlamında neler kaybettirdiğinin farkına varmalıyız. Ne yazık ki kayıt dışına giden kaynak ülke ekonomisine yansımıyor. Bunun değişmesi ve kayıt dışından oluşan kayıpların önlenerek, Ukrayna’ya kazandırılması gerekiyor” diye konuştu.

Yazıcı iki ülkenin birbirine olan yakınlıklarının, dostane ilişkilerinin bir çok toplantıda dile getirildiğini ancak artık, sorunların çözümüne yardım edecek somut adımlar da görmek istediklerinin altını çizdi.

Toplantıda bir konuşma yapan Ukrayna Altyapı Bakan Yardımcısı Viktor Dovgan ise Türk şirketlerine Ukrayna’da daha fazla yatırım yapma çağrısında bulundu.

Türk Hava Yolları’nın (THY) Ukrayna’da yolcu trafiğini artırmasına yardımcı oluduklarını belirten Bakan Yardımcısı, “Dnipro ve İvano-Frankivsk kentlerinde ise bu konuda sorun yaşıyoruz. Bu kentlerin havalanalarının yönetimleri, THY’nin rakipleri olan finans gruplarına dahil olan şirketler ile bağlantılı” diye konuştu.

 

Comments are closed.