Log In
Logout Log In
  Search

Söyleşi; 2017 Ukrayna bankacılık sistemi için nasıl bir yıl oldu, 2018’den beklentiler neler

15 Aralık 2017

Comments

Off
 Aralık 15, 2017
 Off

Söyleşi; 2017 Ukrayna bankacılık sistemi için nasıl bir yıl oldu, 2018’den beklentiler neler

Ukrayna’da 2006 yılından bu yana faaliyet gösteren yüzde 100 Türk sermayeli CreditWest Bank Ukrayna’nın Genel Müdürü Adnan Anaçali ile 2017 yılına ilişkin Ukrayna ekonomisini, bankacılık sektörünün durumunu ve önümüzdeki yıla ilişkin beklentileri konuştuk.

2017 Ukrayna bankacılık sistemi için nasıl bir yıl oldu?

Ukrayna bankacılık sektörünün içinde bulunduğu durumu 2017 yılı üçüncü çeyreği itibariyle şu şekilde değerlendirebiliriz. Ukrayna bankacılık sisteminin toplam aktifleri 2017 yılı içerisinde %4 oranında bir artış gösterdi.

%4’lük büyümede devlet bankalarının vermiş olduğu kredilerdeki %8’lik artış onemli bir rol oynadı. Rus bankalarının içerisinde yer almayan yabancı bankaların kredi portföylerinde %3’lük , Rus bankalarında %15’lik bir azalma olduğunu görüyoruz.

Öte yandan toplam bankacılık kredi portföyünde bir artış maalesef oluşmamıştır.

Bankalara güven artıyor

Toplam mevduatlar açısından baktığımızda devlet bankalarında %10, yabancı bankalarda %4, Ukrayna bankalarında %4 mevduat artışının gerçekleşmesi hane halkının yeniden yavaş yavaş bankacılık sektörüne yeniden güvenmeye başladıklarını görüyoruz.

Burada tabii ki bankacılık sektöründe gerçekleştirilen reformların, 100’ün üzerinde mali yapısı bozuk ve para aklama yapan bankaların, merkez bankası tarafindan kapatılması önemli rol oynamıştır.

Reformlar

Sanırız 2018 yılı içerisinde belirli sermaye yeterlilik rasyosunu yerine getiremeyen ve mali yapıları bozuk olan 15’e yakın banka, sistemin dışına çıkarılarak bankacılıkta şeffaflaşma, güvenirlilik ve kredilendirme konularında önemli bir ilerleme sağlanmış olacaktır.

Bankaların bekledikleri en önemli diğer reformlar arasında kredi verenlerin hakları, yargı sisteminde reform ve sermaye kar tarnsferi konularında kısıtlamaların tamemen iyileştirilmesi şeklinde söyleyebiliriz.

Karlılık

Bankacılıktaki karlılık ve kötü krediler icin ayrılan karşılıklara baktığımızda, bankacılık sektörünün toplamda yıl içerisinde 53 milyon dolar kar ettiğini görüyoruz.

Rus bankaları 294 milyon dolar zarar ederken, Rus sermayesı dışı yabanci bankalar 293 milyon dolar kar etmiştir. Devlet bankalarının 20 milyon USD, diğer Ukrayna bankalarının 32 milyon dolar ilk 9 ay’da para kazandığını görürüz.

Batık krediler

Batik krediler icin ayrılan karşılık tutarı 17,1 milyar dolardır. Devlet bankalarında 11.17 milyar dolar %65, Rus bankalarında 3.91 milyar dolar %23, yabancı bankalarda 1,32 milyar dolar %8 ve Ukrayna bankalarında 0.7 milyar USD %10’dur. Yıl başından 3. çeyrek sonunda %3 artis göstermiştir. Toplam karşılığın kredilere oranı %45.7’dir. Bu bankacılık sektörü için oldukça yüksek bir orandır.

2017 Ukrayna ekonomisi için nasıl bir yıl oldu?

2017 yılında reel sektor için sevindirici durum, kredi faiz oranlarında 3-4 baz puan düşme olmasıdır. Yabancı bankalar uzun yıllardır kredilendirdikleri müsterilerinin UAH faiz oranlarini %15-16 seviyelerine kadar düsürebilmişlerdir.

Bunda yabancı bankaların mevduatlara kısa vadede faiz ödememesi veya çok düşük faiz ödemeleri de etkili olmuştur.  2018 yılı seçim çalışmalarının ağırlık kazanacağı bir yıl olduğu için, yurt dışı borçlanmaların 2017 yılına göre daha düşük olacağını , gerekli reformalarin hayata geçirilememesi IMF’in 2018 yilinda verecegi 1.3 milyar dolarlık yeni dilimini zora sokabilir.

2017 Creditwest Bank için nasıl bir yıl oldu?

2017 yılının Creditwest icin başarılı bir şekilde geçtiğini söyleyebiliriz. Bilançomuz yaklaşıkk %50 oranında büyüdü. Kredi portfoyumuzle bankacılık sektöründe 2017 yılında %30 büyüme kaydederek son 2 yilda 58’ci siradan 35’ci sıraya yükseldik.

Problemli krediler konusunda en iyi 6’ci banka durumundayız. Mevduat konusunda 1 yıl içerisinde 8 basamak yukarı yukseldik. Net profit rakamımız en karlı 31. banka oldugumuzu göstermektedir.

2017 yılı Creditwest’in uluslararası kuruluşlarla işbirliğini geliğtirdiği ve uzun dönemli kredilerin kullanıldığı bir yıl olmuştur.

Türk Eximbank’la yapılan anlaşma ile Eximbank’in Ukrayna’da kredilerini kullandırma yetkisi almış olduk. Bu arada Karadeniz Ticaret ve Gelisim Bankasıyla , Alman Ukrayna Fonu (GUF), Avrupa Yatırım Bankası Fonu olan European Finance for Southeast Europe ve EPIC ile yapılan kredi anlaşmaları Creditwest’in uluslararası kredibilitesini ve saygınlığını teyit etmistir.

Merkez Bankası tarafindan yapılan stress testinde en yüksek güvenilirlik ve sermaye yeterlilik notunu aldık.

IBA rating ve JCR Eurasia kredi derecelendirme kurumlarindan uaAA ve AA (Pozitif Gorunum) kredi derecesini almıştır.

Creditwestbank’ın 2018 planları nelerdir? yeni hizmetler, öngörülen işbirliği projeleri, büyüme hedefleri nelerdir?

2018 yılında banka olarak %30 civarında bir büyüme hedefi koyduk. Kredi portföyümüz de %45 oranında büyüyecek.

Özellikle Private Banking’de 50,000 USD üzeri mevduat sahiplerine verecegimiz Platinium kredi karti ile Boryispil Havalimanı’ndan hızlı geçiş ve CIP lounge bedava olarak müşterilerimiz tarafindan kullanılacaktır.

2018 büyüme hedefimizle aktif büyüklükte ilk 40 banka içerisinde, kredi büyüklüğünde ile ilk 25 banka içerisinde olmayı bekliyoruz.

UKRTURK

Comments are closed.