Log In
Logout Log In
  Search

Şevki Acuner, Ukrayna Demiryolları Denetleme Kurulu'na atandı

30 Haziran 2018

Comments

Off
 Haziran 30, 2018
 Off

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Ukrayna eski Direktörü Şevki Acuner Ukrayna Demiryolları Ukrzaliznitsa Denetleme Kurulu üyesi olarak atandı.

Lb.ua’nın haberine göre, 2015 yılından bu yana ticareti faaliyetlerde bulunan Ukrzalisnitsa’ya, yedi kişilik denetleme kurulu atayan Bakanlar Kurulu, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Ukrayna Eski Direktörü Şevki Acuner’i kurul üyesi olarak atadı.

Kurulun diğer üyeleri arasında, ekonomist Andres Oslund, Deutsche Bank’tan K. Christian, Avusturyalı maliye uzmanı A. Mat’e, Yatırım Cazibesi ve Destek Ofisi Direktörü D. Bilak, Ukrayna Doğalgaz Boru Hattı Gözlem Kurulu Üyesi K. Marieviç, Blacskstone Ukrayna Eski Yöneticisi İ. Yurik yer aldı.

Ukrayna Bakanlar Kurulu, 20 Eylül 2017’de Ukrzaliznitsa için bir denetleme kurulu kurmuştu.

Yedi kişilik kuruldaki dört isim bağımsız isimlerden, üç üyesi ise kamu kadrolarından oluşuyor.

Ukrayna Demiryolları Ukrzaliznitsa Denetim Kurulu’na atanan, Şevki Acuner, EBRD Türkiye Direktörlüğü’nden sonra 2013 yılında Ukrayna’daki görevine başlamıştı.

Şevki Acuner döneminde, Ukrayna EBRD’in en fazla kredi sağladığı Avrupa ülkeleri arasına girdi. Aralarında yol ve enerji projelerinin de bulunduğu bir çok alt yapı projesi, EBRD kredileri ile hayata geçirildi.

Boğaziçi Üniversitesi işletme bölümünde tamamlayan Acuner, Stockholm Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimi aldı.

Royal Bank of Canada’da uzun yıllar kurumsal bankacılık alanında çalışan Acuner, son 15 yıldan fazla süredir Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nda(EBRD) görev yapıyor.

Ukrayna, EBRD’nin en fazla kredi sağladığı ülkeler arasında yer alıyor.

 

 

Comments are closed.