Log In
Logout Log In
  Search

Şehrin beğenilmesi gerekiyor: UKRAYNA'DA YABANCILARIN BEKLENTİLERİ VE GERÇEKLİKLER

24 Mayıs 2019

Comments

Off
 Mayıs 24, 2019
 Off
Category Duyurular

Premier Otel zinciri,  amacı Ukrayna’yı kendisi için açan bir ziyaretçinin gözüyle turistik gerçeklerini göstermekte olan bir deney yaptı.

Premier bir yarışma düzenledi ve seyahat ederken izlenimlerini filtre kullanmadan paylaşacak bir yabancı davet etti.

Çoğu durumlarda Ukrayna anıldığında yabancıların aklına Kliçko kardeşleri, Andriy Şevçenko ve kısa bir süre önce bu listeye giren Eurovision markası ve Ukraine Now adında cesur bir çözüm geliştiren ve bunun için Cannes Lionu’nu kazanan Ukrayna ajansı Banda gelir.  Ama bundan başka neler var? Turistler ülkemize geldiğinde neler görüyor ve neler hissediyorlar?

Kahramanımız Richard Benton, Minnesota’dan bir Amerikalı, 1993’te ilk kez Ukrayna’ya geldi ve Kiev’de değişim eğitimi almak için Ukraynaca çalıştı.

KİEV

ÖNCE

25 yıl önceki ilk ziyaretimde Boryspil’den bir otobüse biniyordum. Hareket etmeden önce, şoför otobüs doluncaya kadar bekledi, bu süresiz devam edebilirdi.

Önceler, sokaktaki insanlar çok kasvetliydi, yoldan geçenlerle konuşmak akla bile gelmezdi. İngilizce konuşan tek tek insan vardı. Her yerde, bana bir Amerikalı olarak çok komik gelen saçma sapan şeyler satılan büfeler vardı. Korsan diskleri tezgahlarında ben bir çok şey satın aldım, örneğin “Eller Yukarı!” grubunun diskini aldım. Sokaklarda birçok insan ve birkaç araba vardı. Kendi arabası olan birini tanımıyordum.

SONRA

Havaalanından şehre hızlı bir şekilde yeni bir trenle ulaştım.

Sokaklarda güler yüzlü insanlarla karşılaştım. Deney yaptım: yoldan geçenlere İngilizce soru ile döndüm. Onu konuşmayanların bile yardım etmeye çalıştıkları benim için hoş bir sürpriz oldu. Her yerde, gece bile çalışan uygun süpermarketler bulabilirsiniz.

1993 yılında, Aziz Andrew Kilisesi onarılmaktaydı. Onun şimdi de tamiratta olduğunu gördüm. Ancak, umarım aynı tamiratın devamı değil.

Besarabski pazarında kolayca kredi kartı kullanarak ödeme yaptım. Sokaklarda sadece yeni yabancı arabalar var. Bu nasıl olabilir?

LVİV

ÖNCE

Lviv her zaman sakin bir şehir, kültürel bir başkent olmuştur. Fakat Kiev’den oraya varmak çok kolay değildi. 90’cı yıllarda Ukrayna’ya ilk geldiğimde, uyulan kupalı ​​bölmeli (kupe) ve ya açık tipte uyuyan koltuklu vagonlar vardı. Bana göre açık tipte uyuyan koltuklu vagonlar sadece SSCB’de var olabilirdi, başka hiçbir yerde görmedim çünkü. Berbat görünüyordu, uyurken eşyalarınızın çalınacağını bilmiyordunuz. Daha önce, insanlar yanlarında yol boyunca yiyecek götürüyordular. Şimdi, eğer trende açsanız, orada lezzetli bir şeyler satın alabilirsiniz.

SONRA

Taşımacılık bağlantısı, ülkedeki değişikliklerin ilk göstergesidir. Modern Ukrayna şehirlerarası İnterCity trenleri, zamandan ve paradan tasarruf sağlayan bir rahatlıktır.

Şimdi bütün şehir gerçek bir turizm merkezine çevrilmiştir. Camından Lviv’in görünümü beni etkilediği Premier Hotel Dnister’de konakladım. Lviv’de görülecek yerler çok var ve fiyatlar daha da düşüktür. Örneğin, bir şişe iyi bira bir şişe sudan bile daha ucuzdur. 500 Grivnaya iki kişi olarak iyi bir restoranda akşam yemeği yiyebilirsiniz. Bunu Avrupa’da veya Amerika’da yapmak neredeyse imkansızdır.

Birçok kamusal alan geliştirilmiştir. 1993’te ülkede böyle bir şey yoktu, kahve içip uzun süre konuşacak yerler bile yoktu. Bu yüzden birilerini ziyarete giderdik. O zamanki diskolar – yurt odasında kasetli teypin gürültülü çalışmasıydı. Şimdi her adımda Lviv’de rahat kafe ve restoranlar mevcuttur.

HARKİV

ÖNCE

Harkiv’in sanayi bir kentinin itibarı var. Ukrayna’nın ilk başkenti büyük işletmeler ve fabrikalar, anıtsal yapılarıyla bilinmektedir. Harkiv’e kimse gezi için gitmezdi.

SONRA

Stereotipler haklı çıkmadı. Harkiv büyük, enerjik ve çok ilginç bir şehirdir.

Lviv’den Harkiv’e uçakla gittim. Direkt uçuş yok, Kiev’de kısa bir transfer yaparak uçmam gerekti, ancak yine de oldukça hızlı ulaştım. Biletlerin trenden çok daha pahalı olmaması güzeldi. Ancak, kahvaltı için ayrı ve baya önemli miktarda ödeme yapmak gerekti.

Harkiv, yabancıların, özellikle de öğrencilerin ilgisini çekiyor. Avrupa ile karşılaştırıldığında, uygun fiyatlı konutların bulunduğunu, diplomaları birçok ülkede tanınan birçok üniversitelerinde tahsil almanın ucuz olduğunu duydum.

Harkiv’i yine ziyaret etmek isterim. Her yerinde posterler var – ilkbaharda açık havada çok fazla aktiviteler – piknikler, festivaller, hatta dünya yıldızlarının konserleri yapılmaktadır.

Comments are closed.