Log In
Logout Log In
  Search

Petro Poroşenko: Ukrayna-Türkiye işbirliğinin derinleştirilmesi, bölgede olumlu değişmelerin katalizatörü olacaktır;

18 Mart 2016

Comments

Off
 Mart 18, 2016
 Off

Petro Poroşenko: Ukrayna-Türkiye işbirliğinin derinleştirilmesi, bölgede olumlu değişmelerin katalizatörü olacaktır;

Ukrayna Cumhurbaşkanı, 5. Ukrayna- Türkiye Yüksek Stratejik Kurulu sırasında ikili ilişkilerle ilgili sorunların tam olarak ele alındığını, daha önce yapılan anlaşmaların yerine getirilmesi ile ilgili durumun incelendiğni ve gelecekte yapılacak ortak eylemler konusunda anlaşmaya varıldığını belirtti. Ukrayna Cumhurbaşkanı, ,Türkiye Cumhuriyeti  Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan ile düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı konuşmasında “Biz, Rusya tarafından kabaca ihlal edilen Ukrayna’nın bütünlüğü ve bağımsızlığına Türkiye’nin verdiği kesin ve net tutumlu desteğinden dolayı Türkiye’ye teşekkür ederiz. Gerçek dost ve partnerlerimin samimi ve etkili desteğini hissetmek benim  ve devletim için son derece önemlidir. Türkiye Ukrayna’nın işte böyle bir dostu ve partneri’dir”, dedi.

Petro Poroşenko, Ukrayna ile Türkiye arasında stratejik işbirliğinin derinleştirilmesinin 5. Ukrayna- Türkiye Yüksek Stratejik Kurulu sonunda imzalanan “beyanın tüm metni üzerinden kırmızı ip ile geçtiğini” belirtti.

Petro Poroşenko, “Ben, Ukrayna-Türkiye işbirliğinin verimli ve aktif gelişiminin, bizim stratejik ortaklığımızın bölgede olumlu değişimlerin katalizatörü olacağından eminim”, dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı, Ukrayna ile Türkiye arasındaki ikili işbirliğine bir takım başka ülkelerin de katılabileceğini kaydetti. Petro Poroşenko, görüşmelerin önemli parçasının ekonomik işbirliği  konusunu olduğunu belirtti. Poroşenko, “Biz serbest ticaret ticaret konusunda anlaşma imzalama, çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması ile Karşılıklı Yatırım Koruma Anlaşması dahil olmak üzere bir takım ikili anlaşmalar konusunda müzakereleri hareketlendirme de anlaştık”, dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı, Türkiye tarafına Ukrayna’da başlayan özelleştirme süreçlerine katılması teklif edildiğini kaydetti. Poroşenko, “Ukrayna ve Türkiye, uluslararası kombine ve konteyner taşımacılığı alanında işbirliğini geliştirecek, yeni verimli lojistik çözümler arayacaktır”, dedi.

Poroşenko’nun verdiği bilgiye göre, Ukrayna ve Türkiye enerji alanında ikili ve çok taraflı projelerde işbirliğini geliştirme, Ukrayna vatandaşları için Türkiye turistik bölgelerine gezilerin ucuzlaştırılması dahil olmak üzere turizm alanında işbirliğini geliştirme konusunda anlaştı.

Petro Poroşenko, zor bir zamanda Ukrayna’ya edilen yardımdan dolayı Türkiye Cumhurbaşkanına teşekkür etti. Poroşenko, zor zamanda Türkiye’nın Ukrayna’ya ettiği yardımları şöyle hatırlattı: “Türkiye Başbakanı’nın Şubat ayında Ukrayna’ya yaptığı ziyaret sırasında Kiev’de imzalanan ve Ukrayna’ya 50 milyon dolar kredi verilmesini öngören anlaşmanın imzalanması. Çok sayıda Anti-Terör Operasyon iştirakçileri ile aile mensuplarının Türkiye’deki sağlık turizmi yerlerinde tedavi görmesi, Kırım’ı terk etmeyi zorunda kalan Kırım Tatarları, ülke içinde yerini değiştiren kişilere iskân sağlanması için para verilmesi”ve buna benzer bir çok konu ve yardım için Türkiye’ye teşekkürlerini sundu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı, Türkiye tarafının önümüzdeki günlerde Ukrayna’ya beş seyyar hastane teslim edeceğini kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı kendi açısından Ukrayna’da Cumhurbaşkanı yönetminde gerçekleştirilmekte olan reformları tam olarak desteklediğinin altını çizdi.

Recep Tayyip Erdoğan, “Ukrayna’da siyasi istikrarın Karadeniz bölgesinde güvenlik ve istikrarın garantisi olacağını” belirterek Türkiye’nin bu süreci desteklemek için elinden geleni yapacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkesinin Ukrayna’ya sosyal ihtiyaçlar için 10 milyon dolar verme vaadini yerine getireceğini bildirdi ve Ukrayna’ya desteğini büyütme konusunda uluslararası kamuoyuna çağrıda bulundu.

www.president.gov.ua

Comments are closed.