Log In
Logout Log In
  Search

Merkez Bankası en kötü senaryoyu açıkladı, 'dolar 37, enflasyon yüzde 15,8'

28 Şubat 2019

Comments

Off
 Şubat 28, 2019
 Off

29 bankayı ‘stres testi’ne tabi tutan Ukrayna Merkez Bankası (NBU), dolar ve enflasyondaki en olumsuz senaryoyu açıkladı.

UBR’de yayınlanan habere göre, Ukrayna’da faaaliyet gösteren 29 bankayı, 2019 yılında ‘stres testi’ olarak da adlandırılan mali dayanıklık testine tabi tutacak olan NBU, bankaları iki farklı senaryoda test edecek.

Habere göre, standart senaryoda enflasyonun yüzde 6,3’e düştüğü, devaluasyonun ise yüzde 7,5 (yaklaşık 31,7) seviyesinde kaldığı şartları test edecek olan NBU, olumsuz senaryoda ise bankalardan dolar kurunun 37, enflasyonun yüzde 15,8, ekonominin ise yüzde 4,1 küçüldüğü bir ortamda ‘ayakta kalıp kalamayacaklarını’ test edecek.

‘NBU’nın sert koşulları, kredilerin reel ekonomide kullanılmasını zorluyor’

Öte yandan uzman görüşlerine göre, Merkez Bankası’nın bankaların kredi verme koşullarına yönelik sıkı denetimi, talep ettiği sert koşullar ve yüksek faizler, bir çok bankayı tüketici kredilerine yöneltmiş durumda.

Bankaların, kaynaklarını küçük çaplı kredilerle işletme yoluna gitmeye başladıklarını ifade eden uzmanlar, son iki senede bankaların tüketici kredisi portföylerinin hızla arttığına, öte yandan kredilerin reel ekonominin ihtiyaçları için kullanılmasında daha az kullanıldığına dikkati çekiyorlar.

Metin kullanımlarında, ‘Türkiye Ukrayna Sanayiciler ve İşadamları Birliği (tusib.org)’ ibaresini ekleyiniz.

 

Comments are closed.