Log In
Logout Log In
  Search

Maliye Bakanı Nataliya Yaresko, sosyal girişimcilik programının başlamasını destekledi

11 Nisan 2016

Comments

Off
 Nisan 11, 2016
 Off

Maliye Bakanı Nataliya Yaresko, sosyal girişimcilik programının başlamasını destekledi 

 

Maliye Bakanı Nataliya Yaresko, sosyal girişimciliğe ulusal para birimi şeklinde düşük faiz ile kredi verilmesini sağlayacak Western NIS Enterprise Fund (WNISEF) ile Oşçadbank Hisse Şirketinin tasarladığı yenilikçi programın başlamasını destekledi.

 

Maliye Bakanı Nataliya Yareskoü Ukrayna’nın günümüzde karşılaştığı büyük ekonomik ve sosyal sorunları bütçenin mali kaynakların sınırlı olduğu koşullarda aşmaya yardımcı olan Western NIS Enterprise Fund (WNISEF) ve ABD Hükümetine, yardımlarından dolayı Ukrayna Hükümeti adına teşekkür etti.

WNISEF ve Oşçadbank Bankasının indirimli kredi verme programı, sosyal girişimcilik mensuplarına toplam hacmi 100 milyon grivna olan mali kaynaklara erişimini sağlayacak. Böyle şirketlerin faaliyetinden öncelikli olarak kadınlar, özel ihtiyaçları olan insanlar, güney ve doğu bölgelerden gelen mülteciler ve diğer belirli grup mensupları faydalanacak.

 

Nataliya Yaresko, “Sosyal girişimcil, toplumun en büyük sosyal sorunlarının çözümüme yönelik fikirlere sahi olan insanlardır. Sosyal girişimciler, sosyal ihtiyaçların tatmin edilmesi sorununun çözümünü devlet veya iş sektörüne bırakmak yerine sistem değiştirme yoluyla, standart düşünme sınırlarını genişleterek bu sorunu çözüyorlar.

Sosyal refahını destekleyen ve ancak kâr jenerasyonuna odaklanmayan şirketler, bizim toplumumuzun dha iyiye dönüştürülmesi için yeni yollar bularak soydaşlarımızın yaşamını iyileştiriyorlar”, diye konuştu.

Malye Bakanı Yaresko, bütçe kaynaklarının çok sınırlı olduğu koşullarda vatandaşların mali bağımsızlığı imkanlarının sağlanması gerektiğini belirterek böyle bir girişimi destekledi.  “Ukrayna’nın bugün karşılaştığı kapsamlı sosyal sorunların çözülmesi için ortak çabalarımızıla ileriye doğru önemli bir adım attığımızdan dolayı herkesi tebrik ederim. Bu sosyal girişimcilere kredi verme programının Ukraynalılara kendilerini korunmuş ve bağımsız hissetmelerini sağlayacaından eminim”, dedi.

 

Bu kredilerin verilmesi için paranın alınacağı kaynak, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı’nın (USAID) 30 milyon ABD doları değerinde teknik yardım programı olacak, bu rogram Western NIS Enterprise Fund tarafından yerine getirliyor.

 

Kilit hususlar aşağıdaki gibidir:

– Bir kredinin toplamı 250 000 ile 2 500 grivna arasında değişiyor.

- Gayrımenkul teçhizatının alımı için kredi verme süresi 3 yıl kadar, dönen varlıkların alımı için kredi verme süresi 2 yıl kadar.

- Kredinin devam ettiği tüm süre boyunca sabit faiz oranı yılda %5 ya da %10’dur, bu sabit faiz oranı programın kredi komitesi tarafından özel olarak belirlenecek.

- Kredinin amaca uygun olarak kullanım şekli: gayrımenkul teçhizatının alımı, dönen varlıkların alımı.

 

www.kmu.gov.ua     

Comments are closed.