Log In
Logout Log In
  Search

Milli Eğitim Bakanlığı; 'Ukrayna'da uzman çalışan ihtiyacı var'

5 January 2018

Comments

0
 January 5, 2018
 0

Milli Eğitim Bakanlığı; ‘Ukrayna’da uzman çalışan ihtiyacı var’

Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcısı Pavel Hobzey, ülkedeki uzman çalışan yetersizliği yaşandığını söyledi.

Eğitim ve Bilim Bakanlığı için bu konunun ‘stratejik bir görev olduğunun’ altını çizen Hobzey, açıklamasında, Ukrayna’nın farklı meslek kollarında uzman yetiştirmesi gerektiğini kaydetti.

Meslek dallarında uzman olanlar daha fazla kazanıyor

Ukrayna’da mesleki eğitim açığına dikkati çeken Ukrayna İstihdam Kurumu Başkanı Sertgei Kravçenko ise, farklı meslek dallarında çalışan uzman personelin, Ukrayna ortalamasına maaş aldıklarında dikkati çekti.

Kravçenko, ‘ülkede mesleki uzmanlığı olanlara daha az ödendiği şeklinde bir efsane var. Bu doğru değil. Bugün bazı meslek kollarında uzman olanlar, yüksek okul mezunlarından daha fazla kazanıyorlar. Kiev’de bir tornacı ayda 25 bin UAH maaş alabiliyor. Uzman şoförler, kategorilerine göre 10 bin UAH alabiliyorlar. Bu rakam büyük şirketlerde 15 bin UAH’a kadar çıkabiliyor.’ diye konuştu.

AB’de ortalama 30 saat pratik veriliyor

Ukrayna’daki mesleki eğitim AB ile karşılaştıran Kravçenko, Ukrayna’nın, mesleki eğitim kurumlarında verilen eğitimde AB’nin gerisinde yer aldığını söyledi.

Teorik bilgi alan öğrencilerin, yeterli pratik almadıkları için alanlarında uzmanlaşamıklarının altını çizen Kravçenko, AB’de meslek okullarında haftada ortalama 30 saat pratik eğitim verildiğini kaydetti.

İş bulmakta zorlanıyorlar

İstihdam konusunda yaşananları örnekleri ile anlatan İstihdam Kurumu Başkan Yardımcısı Sergei Kravçeko ‘Bugün Ukrayna üniversitelerinde restoran ve otelcilik rağbet görüyor. Ancak bu kişiler iş bulmakta zorlanıyorlar; çünkü işverenler, peçete katlamayı, masa kurmayı bilmeyen kişiyi, yönetici olarak almak istemiyorlar’ diye konuştu.

Finance.ua

Leave a Reply