Log In
Logout Log In
  Search

Kiev’de Yunus Emre Kültür Merkezi açılacak

11 Kasım 2016

Comments

Off
 Kasım 11, 2016
 Off

Kiev’de Yunus Emre Kültür Merkezi açılacak

Ukraynalılar Türk kültürü ve diline büyük ilgi gösteriyor. KİEV (QHA)

Türkiye’nin Ukrayna Büyükelçiliği, her zaman aktif şekilde faaliyet gerçekleştiriyordu. Türkiye’nin Ukrayna Büyükelçisi Yönet Can Tezel, günümüzde Ukrayna ve Türkiye arasındaki ilişkilerin yükseliş döneminde olduğunu belirtti.

Konuyla ilgili QHA’ya açıklamada bulunan Yönet Can Tezel, Türk ve Ukraynalı politikacılar arasında gerçekleştirilen görüşmelerin ilişkilerin geliştiğinin kanıtı olduğunu belirtti. Siyaset, ticaret ve ekonomi alanındaki yüksek düzeyde yapılacak diyaloglar ve çalışma ziyaretlerinin Türkiye ve Ukrayna arasındaki ilişkilerin daha derinleşmesi için temel oluşturacağı kaydedildi.

Geçen hafta Türkiye’nin Ukrayna Büyükelçiliği’nin desteğiyle Kiev’deki Türk diasporasının küçük temsilcileri için “Üç Elma” adlı Türk çocuk kulübü faaliyet göstermeye başladı. Çocukların Türk kültürü ile daha yakından tanıştığı ve ana dilini unutmamasına yardımcı olduğu söz konusu proje, Ukrayna’da ikamet eden Türk vatandaşlarının girişimiyle başlatıldı. Türkiye Büyükelçisi Yönet Can Tezel, Büyükelçiliğin çocukların dersleri için büyükelçilik binasında geçici olarak bir oda ayırdığını, yakında derslerin düzenlenmesi için daimi bir yer bulunacağını bildirdi.

Bunun dışında Yönet Can Tezel, hem Ukrayna ve Türkiye için en güzel haberler olan yeni kültür merkezinin açılması ile ilgili planları paylaştı.

Yönet Can Tezel, “Yakında Yunus Emre Kültür Merkezini açmayı planlıyoruz. Yunus Emre Kültür Merkezi’ni açmak demek, Türk kültürünün daha iyi tanıtılması nitelikte Türkçe derslerinin verilmesi, ki Ukrayna’da büyük ilgi var buna. İnşallah bu gerçekleştirilecek yakında” diye kaydetti.

Yunus Emre Vakfı, 2009 yılından başlayarak dünyanın farklı ülkelerinde Türk kültür merkezleri açmaya başladı. Günümüzde dünyanın 42 ülkesinde Yunus Emre Kültür Merkezi faaliyet gösteriyor.

QHA

 

Comments are closed.