Log In
Logout Log In
  Search

Ekonomi Bakanı; Ukrayna ekonomisi üç yılda yüzde 8,4 büyüdü, kayıt dışı yüzde 30'a düştü

21 Haziran 2019

Comments

1
 Haziran 21, 2019
 1

Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı Stepan Kubiv, Ukrayna ekonomisinin son üç yılda yüzde 8,4 oranında büyüdüğünü söyledi.

Korrespondent’in haberine göre, bugün Parlamento’da bir konuşma yapan Kubiv, Ukrayna’nın reel GSMH’sinin son üç yıl içinde yüzde 8,4 oranında büyüdüğünü söyledi.

Ukrayna ekonomisine ilişkin açıklamalarda bulunan Kubiv, 2015 yılında bu yana, ekonomideki kayıt dışı oranının ise yüzde 30’a kadar gerilediğini ifade etti.

Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı Stepan Kubiv, bu yılın ilk çeyreğinde ekonomik büyüme oranının yüzde 2,2’de yüzde 2,5’e yükseldiğini, reel sektörde ortalama maaşların ise 440 dolar seviyesine çıktığını sözlerine ekledi.

Ukrayna’nın ihracatına da değinen Stepan Kubiv, Avrupa pazarlarında Ukrayna ürünlerinin yüzde 33,5’e çıktığını belirttiği konuşmasında, 10 ay içinde küçük çaplı özelleştirme projelerinden 1,06 milyar UAH gelir elde ettiğini söyledi.

Savunma sanayisine ayrılan kaynak miktarına da değinen, Bakan Kubiv bu alana yönelik finansmanın, 100 kat artarak 2016’daki 30 milyon UAH’dan 2018’de 3,2 milyar UAH’a çıktığını bildirdi.

Kaynak kullanımlarında Türkiye Ukrayna Sanayiciler ve İşadamları Birliği (TUSIB.ORG) ibaresini ekleyiniz.

One response on “Ekonomi Bakanı; Ukrayna ekonomisi üç yılda yüzde 8,4 büyüdü, kayıt dışı yüzde 30’a düştü

  1. […] TUSIB.org’un haberine göre, bugün Parlamento’da bir konuşma yapan Kubiv, Ukrayna’nın reel GSMH’sinin son üç yıl içinde yüzde 8,4 oranında büyüdüğünü söyledi. […]