Log In
Logout Log In
  Search

Devlet Başkanı Poroşenko, 'Dünya Bankası'nın 'iş yapabilme kapasitesi' sıralamasında 41 basamak birden yükseldik'

8 Kasım 2018

Comments

0
 Kasım 8, 2018
 0

Türkiye ziyareti çerçevesinde geldiği Antalya’da, ikili ilişkiler, savunma ve güvenlik iş birliği alanları, Serbest Ticaret Anlaşması (STA), Kırım ve Donbas’daki son durum ile Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin bağımsızlığı gibi konulara ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

İki ülke arasındaki üst düzey iletişimin çok önemli olduğunu vurgulayan Poroşenko, Türkiye – Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı’nın bu kapsamda “en etkili araç” olduğunu dile getirdi.

Türk iş insanlarının Ukrayna’da kendini tamamen rahat hissettiğini söyleyen Poroşenko, Türkiye’nin Ukrayna’nın ilk 5 ticaret ve ilk 10 yatırım ortağı arasında yer aldığının altını çizdi. Devlet Başkanı Poroşenko, “Sonuç olarak Dünya Bankasının iş yapabilme kapasitesi sıralamasında 41 basamak birden yükseldik. Bu kesinlikle doğrulanmış bir bilgi.” ifadesini kullandı.

Poroşenko, Türk iş dünyasının Ukrayna’da inşaat ve altyapı dahil çok sayıda alanda yatırımları olduğunu anımsatarak, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2017’de yıllık bazda yüzde 20 artış kaydettiğini belirtti.

Bu yılın ilk yarısında iki ülke arasındaki ticaretin, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 20 arttığını belirten Poroşenko, bu oranların yatırım hacmi ve turist sayılarında da benzer seviyelerde yükseliş gösterdiğine değindi. Poroşenko, “Bu, iş çevreleri, turistler, halklar, hükümetler ve liderlerinin, durumların gelişmesinden hissettiği rahatlığı karakterize ediyor ve bundan dolayı çok gurur duyuyorum.” şeklinde konuştu.

Anadolu Ajansı (AA) 

President.gov.ua

Bir cevap yazın