Log In
Logout Log In
  Search

Ukrayna Cumhurbaşkanı, Türkiye Cumhurbaşkanı ile görüştü.

12 Temmuz 2016

Comments

Off
 Temmuz 12, 2016
 Off

Ukrayna Cumhurbaşkanı, Türkiye Cumhurbaşkanı ile görüştü.

 

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, NATO zirve toplantısına katılmak üzerine Varşova’yı ziyaret ettiği şu günlerde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ile görüştü.

Ukrayna Devlet Başkanı, İstanbul havalimanında yer alan felaket ile ilgili Türk halkının acısını paylaştığını belirtti.

Türkiye Başkanı Ukrayna’nın egemenliği ve ülke bütünlüğünü desteklediğini vurgulayıp işgal edilmiş Kırım’daki Tatarların kovuşturulduğunu yeniden kınadı.

presRecep Tayip Erdoğan, Ukrayna ile Türkiye arası strateji ortaklığını hiç bir şey etkilemeyeceğini vurguladı.

Petro Poroşenko ve Recep Erdoğan, bölge güvenliği alanında alınacak tedbirleri ve ülke arasında ekonomi işbirliğinin etkinleşmesi hakkında sözleşti.

Kiyev’de yer alacak ve Ukrayna ve Türkiye Başkanları başkanlığı altında olacak yüksek seviyeli Strateji kurulunun toplantısının tekrar düzenlenmesi ile ilgili sözleşmeye ulaşıldı. Devlet Başkanları bunu düzenlemeye Dış İşleri Bakanlarını yetkilendirdi.

Petro Poroşenko, Ukrayna uyruklularının Türkiye topraklarında 180 günlük süresi içinde vizesiz süresinin 60 günden 90 güne kadar uzatılmasına dair yakında alınmış karar için Türk tarafına teşekkür etti.Bu konuda Türkiye Başkanı Ukraynalı turistlerin sayısının yükseldiğini belirtti.

www.president.gov.ua

Comments are closed.