Log In
Logout Log In
  Search

ÇOK UZUN BİR YOLCULUK. PREMIER PALACE HOTEL KYIV Kiev'in 110 yıl önce nasıl olduğunu hatırlıyor

31 Mayıs 2019

Comments

Off
 Mayıs 31, 2019
 Off
Category Duyurular

Premier otelleri zinciri konukları- iş gezginleridir, bu nedenle, şehri görmek için birçoğunun toplantılar arası zaman aramak zorunda kalmaları şaşırtıcı değil. Ancak, Yurii Lubenchenko muhtemelen bu tür sorulara cevap bulamazsaydı Les Clefs d’Or («Altın anahtar») en büyük otel konsiyerjleri guildisi üyesi olamazdı. Yurinin düşündüğüne göre eski Kievin önemli mimarlık eserlerini görmek için 90 dakika yeterlidir. Onun söylediğine göre gezini Şevçenko Parkından başlamak, Volodymyrska caddesi ile yürüyerek Aziz Andrii kilisesine varmak gerekir. Sonra Azız Mihail monastırına dönüp Bağımsızlık meydanına (Maydana) kadar yokuşla inmek, sonra da Bessarabski pazarına (kapalı halk pazarı) kadak yürümek gerekir. Yolunuz Opera ve Bale Tiyatrosu Binası, Altın Kapılar ve Ayasofya Katedrali’nden geçecek. Bunu kabul etmek gerekir kı, bu kadar yerleri bir günde görmek fazlasıyla yeterlidir,  konsiyerj buna emindir.

İlginçtir ki, yirminci yüzyılın başlarında Palast-Hotel’e * yerleşen bir gezgin neredeyse aynı yolu seçerdi. Sadece, Opera tiyatrosuna basitçe Şehir Tiyatrosu deniyordu ve Besarabsky pazarı da gözü hayran etmiyordu.

Premier Palace Hotel – Kiev’de çalışan tüm otellerden en eski olanıdır ve hala da faaliyettedir. 1909 yılında (o zaman ana binası faaliyete geçti) çalışmaya başladı ve bu yıl 110 yılını kutlamaktadır.

***

Puşkinska caddesi ve Bibikovski Bulvarı (110 yıl önce Şevçenko Bulvarı taşıdığı isim) olarak anılan caddenin köşesindeki otel, İmperatorluğun her yerinden mimarlık fakültesi öğrencilerini celbeden bir hac bölgesi haline gelmiştir. Yüksek, düzgün ve sakin cepheleri, Art Nouveau, Art Deco arasında bir uzlaşma olarak tamamen yeni bir tarzı yansıtmaktaydı.

PUŞKİNSKA CADDESİ VE BİBİKOVSKİ BULVARI KÖŞESİNDEKİ OTEL, İMPERATORLUĞUN HER YERİNDEN GELEN MİMARLIK FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNİN HAC YERİNE  ÇEVRİLMİŞTİR.

Palast-Hotel  o zamanki standartlara göre tamamen özerk ve lüks bir otel sayılmaktaydı. Burada, kaldırımdaki açık bir kafeden tüm birinci katında avludaki küçük bir uzantıya kadar uzanan geniş bir restoran vardı. Aynı zamanda burada bin kişi yemek yiyebilirdi. Ayrıca otelde süt dükkanı, kuaför, eczane, pastane, bira lokali, fırın, şapka salonu ve daha pek çok şey vardır.

Otelin konumu, şimdi olduğu gibi mükemmeldi. 1913 yılında Kiev Tüm Rusya Sergisi arifesinde, gazetelerde Palast-Hotel’in, şehrin tam merkezinde, Kreşatık caddesi yakınlarında sakin ve pitoresk bir köşede bulunduğu yazılıyordu. En son teknoloji ve hijyen ile donatılmıştır. Makalenin yazarı, “Palast” hizmetinin kalitesinin Avrupa’daki tanınmış herhangi bir otelle karşılaştırılabileceğini belirtmişti (elbette, bu ifade hala geçerlidir).

***

Modern Premier Palace Oteli’nin tarihi mirası sorumlu bir şekilde değerlendirilmektedir. Örneğin, şirkette tam zamanlı bir restoratör konumu vardır. Eski mobilya ve tekstil mükemmel durumda korunmaktadır. Otelin duvarları ve koridorları 247 tablo ile süslüdür (koleksiyonerler koleksiyonun maliyetini 8 milyon dolar civarında değerlendiriyorlar). Ukrayna’ya geçen yüzyılda gelen tanınmış insanların çoğunun burada durması şaşırtıcı değildir. Konuklar arasında Patricia Kaas, Sophia Loren, Ornella Muti, Jerzy Hoffman, Lenovo Lewis, David Beckham, Jennifer Lopez, Dominique Strauss-Kahn, Richard Branson, Ichak Adizes, Sophie-Ellis Bextor, Di Di Bridgwater, Dragons, Jane Birkin ve diğerleri var.

Lyubov Orlova, Aleksandr Vertinski ve Vladimir Vısotski otelde çok sık konakladılar buna göre bazi odalar onların adlarını kazandılar. Burada hala onların kişisel eşyalarını bulabilirsiniz:  Aleksander Vertinski’nin odasında duvarları orijinal partisyonlar, Lyubov Orlova’nın odasını 30’ların tarzında küçük bir bavul süslemektedir. Mihail Bulgakov Premier Palace Hotelin’de hiç konaklamadı, ama onun ismini otelin 7. katında 719 no’lu Suite oda taşımaktadır.

Böyle bir tarihi daha yakından tanımaya değer. Yaşam boyu Kiev’de yaşayacak kadar şanslı olsanız ve Premier Palace Hotel’de kalma şansınız olmasa bile, örneğin Premier Hall’de  caz konserlerinden birinde atmosferini hissedebilirsiniz. Yılda birkaç kez, efsanevi Aleksey Kogan yeni bir caz grubu ve özel bir program düzenliyor. Onuncu Jazz.Premier.Thursday sezonu 28 Mart’ta başladı. Sonraki iki konser 18 Nisan ve 23 Mayıs’ta yapılacaktır.

*otelin ilk adı.

Comments are closed.