Log In
Logout Log In
  Search

Başbakan Şmigal, 'ekonomik krize hazırız, gereken tedbirleri alıyoruz'

24 Mart 2020

Comments

Off
 Mart 24, 2020
 Off

Başbakan Denis Şmigal, ekonomik bir krize hazırlıklı olduklarını söyledi.

Bakanlar Kurulu’nun internet sitesinden yapılan açıklamada, Başbakan Şmigal, ülkenin ‘çalkantılı bir döneme’ girdiği sözlerine yer verildi.

‘Çok daha hazılıklıyız’

Ukrayna’nın ekonomik olarak krize, daha önceki kriz durumlarından çok daha hazırlıklı olduğunu kaydeden Başbakan, döviz rezervlerinin son yılların en yüksek seviyesinde olduğunu hatırlattı.

‘Makroekonomik olarak çok daha iyi durumdayız’

Başbakan, enflasyonun rekor seviyede düştüğünü, öte yandan devlet borcunu ekonomik büyüklüğün yüzde 44,3’üne kadar gerilediğini söyledi.

Başbakan Denis Şmigal, kamu bütçesinde denge sağlandığını, hükümet olarak gereken tedbirleri aldıklarının altını çizerken, ‘bankalardaki likidite seviyesi yüksek, tüm makro ekonomik parametreler çok daha iyi durumda’ diye konuştu.

Bakanlar Kurulu’nun internet sitesinde şu açıklamalara yer verildi:

‘Koronavirüsün yayılması ile ilgili olarak ortaya çıkan zor duruma rağmen, Maliye Bakanlığı kamu borcunu yönetmek için orta vadeli stratejiyi uygulamaya devam ediyor. Devlet bütçesini finanse etmek için çeşitlendirilmiş fon sağlama imkanı var . Bakanlık borçlar yönelik yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmeye devam edecektir.’

KMU

Kaynak kullanımlarında Türkiye Ukrayna Sanayiciler ve İşadamları Birliği (TUSIB.ORG) ibaresini ekleyiniz.

Comments are closed.