Log In
Logout Log In
  Search

ABD'nin ithal çeliğe ek vergi getirmesi, Ukrayna'yı nasıl etkileyecek?

4 Haziran 2018

Comments

Off
 Haziran 4, 2018
 Off

ABD’nin ithal çelik ve alüminyuma getirdiği ek vergilerin Ukrayna’yı olumsuz etkileyeceği bildirildi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 gümrük tarifesi uygulanması kararını imzalamasının yankıları sürerken, ek vergilerin Ukrayna’ya olası zararları açıklandı.

Korrespondent’in haberine göre Ukrmetallurgprom taraıfndan yapılan açıklamada, ABD’nin ithal çeliğe getireceği yüzde 25’lik ek verginin Ukrayna’nın ihracat gelirleri için 5 milyar dolardan fazla bir kayıp anlamına geleceği bildirildi.

Konu ile ilgili olarak Interfax Ukrayna’ya konuşan Ukrmetallurgprom Başkanı Aleksandr Kalenkov, kararın beklenen bir karar olduğunu ifade ederken, ABD’ye yapılan ihracatın, Ukrayna’nın toplam çelik ihracatının yüzde 1,3’üne, AB’ye yapılan ihracatın ise yüzde 30’una denk geldiğini hatırlattı.
Türkiye’nin de ABD’nin kararı sonrası benzer bir koruma adımı atacağını açıkladığını  kaydeden Kalenkov, AB ve Türkiye’nin korumacı uygulamalarının Ukrayna’ya 5 milyar dolarlık bir zarar getireceğini söyledi.

ABD Başkanı Trump, mart ayında yaptığı açıklamada “Bugün ABD’nin ulusal güvenliğini korumak için ithal çelik ve alüminyuma gümrük vergileri getiriyorum. Sınırlarımıza gelen ithal çeliğe yüzde 25, alüminyuma yüzde 10 gümrük tarifesi uygulayacağız.” demişti.

Comments are closed.