Log In
Logout Log In
  Search

18 Mart Çanakkale Şehitleri, Kiev Büyükelçiliği'nde düzenlenen törenle anıldı

19 Mart 2019

Comments

Off
 Mart 19, 2019
 Off

Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçiliği’nde 18 Mart Çanakkale Şehitleri’ni Anma Günü ve 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü töreni düzenledi.

Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere ile Türkiye Ukrayna Sanayici ve İşadamları Birliği Başkanı Mete Karaer ve  Kiev Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Ender Korkmaz’ın birer konuşma yaptığı anma törenine, Kiev Büyükelçiliği çalışanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldılar.

Anma törenine bir konuşma yapan Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, 18 Mart Çanakkale Şehitleri’ni Anma Günü’nün Dışişleri Bakanlığı açısından da önemine dikkat çekerek, Dışişleri Bakanlığı’nın da şehitler vermiş bir kurum olduğunu, bu vesileyle, ülke uğruna hayatını feda etmiş şehitleri andıklarını dile getirdi. Yeni Zelanda’da Müslümanlar’a yönelik terör saldırısına da değinen Büyükelçi Güldere, Anadolu kültürünün ise, Mevlana’nın hoşgörüsüne dayandığını, farklı inançları kucaklayan bir kültür olduğunu kaydetti.

‘BAĞIMSIZLIĞIN KIYMETİ BİLİNMELİ

İstiklal Marşı’nın kabulüne de değinen Büyükelçi Güldere, İstiklal Marşı’nı yazan şair Mehmet Akif Ersoy’un ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasınö sözünü hatırlatarak, Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda kanlar dökülerek elde edilen bağımsızlığın kıymetinin bilinmesi gerektiğine dikkat çekti.

Anma töreninde bir konuşma yapan TUSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mete Karaer ise, Çanakkale savaşlarının ve orada gösterilen başarıların o dönemde bütün ülkede ulus bilincinin doğmasına yol açtığını , bu bilincin sadece Türk ulusunda değil orada savaşan askerlerin geldiği ülkeler olan Avustralya ve Yeni Zelanda da uyandığını ve o dönemdeki İngiliz hakimiyetine karşı bir direncin başlangıcı olduğunu söyledi.

Bunu tanıştığı ve o bölge ziyaretlerinde konuştuğu tüm kişilerden duyduğunu ifade eden Karaer, Türkiye ve Ataturk ‘e karşı savaşta karşı tarafta yer almalarına rağmen Avustralya’lı ve Yeni Zelandalı hemen herkesin Türklere geçmişte vatanlarını savunmak için gösterdikleri kahramanlıkları ve Atatürk’e de olağan üstü askeri becerileri ve insani söz ve davranışları için büyük saygı duyduklarını ifade etti.

Çanakkale savaşlarının olduğu Anzak koyu ve anafartalar bölgesini özel istekleri üzerine Avustralya’dan gelen misafirlerle gezdiğini ve herkesin çok etkilendiğini ve duygulandığını söyleyen Karaer bu kadar küçük bir alanda bu kadar büyük bir savaşın böyle bir güce karşı ancak Ataturk gibi bir stratejist ve askeri deha ve vatansever asker arkadaşlarının tarafından başarılabileceğini anladığını söyledi.

‘TARİH SOSYAL MEDYADAN DEĞİL, KİTAPLARDAN ÖĞRENİLMELİ

Anma töreninde söz alan Kiev Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Ender Korkmaz, Çanakkale Muharebeleri’nin komutanı Mustafa Kemal’in muharebelerde askerlerin birkaç dakikaya kadar hayatlarını kaybedeceklerini bildikleri halde son dualarını ederek korkmadan ileri atıldıklarını anlattığına değinerek, Atatürk’ün de belirttiği üzere, Çanakkale Muharebeleri’ni kazandıran ruhun, bu yüksek ruh olduğunu belirtti. Dr. Ender Korkmaz ayrıca, sosyal medyada Çanakkale Muharebeleri ile ilgili bazı paylaşımlarda yanlışlıkların bulunduğuna dikkat çekerek, bu dönemin, kitaplardan doğru şekilde öğrenilmesi gerektiğini kaydetti.

Haberler.com / DHA / TUSİB

Comments are closed.