Log In
Logout Log In
  Search

Ukrayna-Türkiye: yeni Karadeniz birliği mi?

18 Nisan 2016

Comments

Off
 Nisan 18, 2016
 Off
Category TUSİB Haberleri

UkraynaTürkiye: yeni Karadeniz birliği mi?

 

Dünya siyaset Enstitüsü ,13 Nisan tarihinde düzenlenen «Ukrayna-Türkiye: yeni Karadeniz birliği mi?» etkinliğinde «Dış Politika Denetimi: Ukrayna-Türkiye» konulu inceleme sundu.

IMG_8954Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin kötüleştiğinden dolayı Ukrayna Türkiye’nin stratejik ortağı olma şansı kazandı. Ukrayna söz konusu “fırsat penceresinden” faydalanmaya hazır mı, bundan yararlanabilecek mi ? Kiev ve Ankara arasındaki ortak noktalar nelerdir?

Etkinliğin başlangıcında Marına Vorotnük, Dünya siyaset Enstitüsünden davet edilmiş bilirkişi, «Dış Politika Denetimi: Ukrayna-Türkiye» konulu incelemeyi açıkladı.

Ukrayna Türkiye arasındaki ilişkiler ve Dünya siyaset Enstitüsünün tavsiyeleri ile ilgili yorumları yapanlar şunlardır:

Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel; IMG_8955

“Bildiğimiz Türkiye” kitabının yazarı Olga Çubrıkova, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Protokol Dairesi başkanı;

nın Tatarları’ndan Sorumlu Yardımcısı Yusuf Kurkçi ve diğer katılanlar …

Düzenlenen panele katılanlar arasında Ukraynalı ve Türk diplomatlar, Ukrayna-Türkiye  iş dünyasından bilirkişiler katıldı.

Sunumda öncelikle  Dünya siyaset Enstitüsü Ukrayna – Almanya arasındaki ve Ukrayna – Amerika arasındaki ilişkiler denetimine sunuldu.

İnceleme, “Ukrayna analitik merkezleri gelişmesi” programı çerçevesinde İsveç’in Büyükelçisi (SIDA), Analatik merkezler fonu (TTF) ve “Kalkınma” Uluslararası fonu desteğiyle düzelendi. İnceleme “Bölgesel işbirlik için Karadeniz fonu” Almanya Mareşal fonu desteğiyle yerine getirilmiştir.

 

www.iwp.org.ua

 

Comments are closed.