Log In
Logout Log In
  Search
12 Nisan 2016

Comments

Off
 Nisan 12, 2016
 Off

Mart 2016’da enflasyon oranı ile ilgili Ukrayna Ulusal Bankasının açıklaması

Tüketici sepet enflasyonu, Mart 2016’da, %32,7 olduğu aynı yılın Şubat ayına kıyasla %20.9’a kadar yavaşladı. Ukrayna İstatistik Delet Servisi’nin verdiği bilgiye göre, tüketici sepet fiyatlarının artışı yıllık ölçümünde %1.0 teşkil etti.

Mart ayında yaşanan gerçek tüketici enflasyon oranı, Ukrayna Ulusal Bankasının beklentilerine uygun oldu.

Aynı zamanda enflasyon değişimi gerek yıllık ölçümünde, gerekse temel bileşenler kesidinde Ukrayna Ulusal Bankasının değerlendirmesinden ayrılıyordu.

Ayrıca temel enflasyon Mart ayında %1.9 oldu. Bu oran, bizim bu ay için belirlediğimiz beklentilerden fazla’dır. Bu durumu daha çok elbise ve ayakkabı fiyatları açıklıyor. Elbise ve ayakkabı fiyatları Mart 2016’da, yeni koleksiyon mallarının satışa sunulmasından dolayı Şubat ayına kıyasla %10,7 oranında arttı.

Buna karşın, ham gıda ürünleri fiyatlarının %1,4 oranında düşmesi bezim beklentilerimizden daha derin oldu. Lahana çorbasında kullanılan sebze takımı (patates, soğan, lahana, havuç ve kırmızı pancar), yumurta, et ve et ürünleri bizim değerlendirmmemize uygun olarak ucuzladı. Aynı zamanda muz ve domates fiyatları beklendiğinden daha çok ucuzladı.

İdare tarafından düzenlenen fiyatlar ve tarifiyeler %2.1 oranında arttı, bu da bizim değerlendirmemize yakın oldu. Bu durum öncelikli olarak halk içn elektrik enerji tariflerinin azaltılmasından (1 Mart 2016 itibaren %25.2) ve alkol vergisinin azaltılmasından kaynaklanmıştır. Bunun yanısıra bazı üreticilerin fiyat savaşını durdurduklarına dair yaptığı açıklamalar ışığında gerçekleşen tütün ürünleri fiyatlarının artışı (pahallaşması) bizim beklentilerimize uygun oldu. Aynı zamanda iç pazarda yakıt %1.6 oranında pahallaştı.  Bu durum, Şubat aının ikinci yarısından itibaren görünen dünya pazarlarında petrol fiyatlarının artış eğilimi bakımından bekleniyordu.

Tüketici sepet enflasyonu 2016 yılının ilk çeyreğinde %1.6 oldu, bu da Ukrayna Ulusal Bankasının Ocak ayı Enflasyon Raporunda yayınladığı tahminden (%4.0) çok daha az.

Tahmin değerlendirmesinden sapma, genel olarak ham gıda ürünlerin talebinin artması ile açıklanmaktadır.  Birincisi, bu talep iç üreticilerinin ihracat imkanlarının kısaltılmasından kaynaklanıyor. Bu, Rusya Federasyonu’nun gerek pazarlamaya ve kendi ülkesi üzerinden tranzite uyguladığı sınırlamaya, gerekse İsrail ve Yakın Doğu ülkelerinin Ukrayna’dan yumurta ithalatına uyguladığı yasak’a bağlıdır. İkincisi, öncelikli olarak Beyaz Rusya ve Türkiye sebze ve meyvelerinin arzı arttı.  Sonuç olarak ham gıda madde fiyatları, %7.6 olan tahmini artışa kıyasla sadece %0.2 arttı.

Bunun yanısıra tütün üreticileri savaşları idare tarafından düzenlenen tarifilerin bizim tahminimize kıyasla (%3.3.) daha çok ılımlı artışına (%2.1) yol açtı.

Aynı zamanda yılın 1.çeyreğinde kaydedilen  gerçek temel enflasyon (% 2.3)  ve bunun yavaşlaması (%15.0) bizim thminimize uygun oldu.

Şimdi enflasyonun 2016 yılında Ukrayna Ulusal Bankası tahmininden (%12.0) daha düşük olacağı ihtimali arttı.  Ancak enflasyon oranının tahmini orandan daha düşük olmasına sebep olan etkenlerin çoğu kısa süreli niteliğe sahip olup ilerdeki çeyrekler devamında etkileri karşı tarafa değişebilir.

http://www.bank.gov.ua/

 

Comments are closed.