Log In
Logout Log In
  Search

02 Mart 2017'de Ukrayna Başbakanı Türk işadamlarıyla bir araya geldi

3 Mart 2017

Comments

Off
 Mart 3, 2017
 Off
Category TUSİB Haberleri

02 Mart 2017’de Ukrayna Başbakanı Türk işadamlarıyla bir araya geldi

02 Mart 2017 tarihinde Türkiye’nin Ukrayna Büyükelçiliği organizatörlüğünde Ukrayna Başbakanı Sn.Groisman, bazı hükümet yetkilileri, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Ukrayna başkanı Ruşen Çetin,  Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Ukrayna Genel Müdürü Şevki Acuner, Ukrayna’da   yüksek seviyede yatırımı ve iş hacmi bulunan bazı Türk firma temsilcileri ve Türk-Ukrayna işadamları dernekleri başkanları oldukça olumlu havada geçen bir öğle yemeğinde buluştular.

0203_2Ukrayna-Türkiye arasındaki Serbest Ticaret Anlaşmasının durumu, Ukrayna’da kurulması planlanan Organize Sanayi Bölgeleri’ne Türkiye’nin katkı ve desteği, Karayolu Ulaştırmasıyla ilgili altyapı yatırım fırsatları, Lifecell, Doğuş, THY ve AtlasJet gibi Türk firmalarının ülkede yaşadığı sorunlar ana gündemi oluşturdu.

TUSIB olarak bize verilen süre içerisinde TUSIB Başkanımız Zafer Özbay aşağıdaki görüşlerini katılımcılara ilettı;

“KONULARINDA DÜNYA PAZARLARINDA İSİM YAPMIŞ TUSIB ÜYE FİRMALARIMIZIN ORTAK BEKLENTİSİ ÜLKELERİMİZ ARASINDA STA ANLAŞMASININ BİRAN ÖNCE İMZALANMASIDIR.

ŞUAN İÇİN UKRAYNA PAZARINDA REKABET ŞANSINI KAYBEDEN FİRMALARIMIZ, STA ANLAŞMASI İMZALANDIĞI TAKTİRDE UKRAYNA TÜKETİCİSİNİN, EN AZINDAN AYNI FİYATLA, ÇOK DAHA KALİTELİ ÜRÜNLERİ SATIN ALMA ŞANSINA SAHİP OLACAKLARINI VE UKRAYNA’DA BU TİP ÜRETİMLERİN YAPILMASI İÇİÑ TÜRK YATIRIMCILARININ ÖNÜNÜN AÇILACAĞINI DÜŞÜNMEKTEDİRLER”0203_3

Ayrıca TUSIB üyelerimizden Günsel Grup’un “Ukrayna’daki Korsan taşımacılık, ülkenin finansal olarak uğradığı zararlar ve çözüm önerileri” konulu mektubuda Başbakana ulaştırma fırsatı buldundu.

Ukrayna’da iş yapan/yapmak isteyen Türk iş dünyası için bu toplantıyı organize eden başta Ukrayna Türkiye Büyükelçisi Sn. Yönet Can Tezel ve organizasyonda emeği geçen tüm büyükelçiliķ mensupları olmak üzere, Ukrayna’daki Türkiye Büyükelçiliğine teşeķkür ve şükranlarımızı sunarız.

Fotoğraflar: Anadolu Ajansı

Comments are closed.